Hymny mistrzostw świata. Tutaj kultura miesza się z esportem

Do rozpoczęcia tegorocznych mistrzostw świata w League of Legends dzieli nas mniej niż tydzień. Najważniejszemu turniejowi LoL-a towarzyszy kultywowana co roku tradycja. Organizatorzy nawiązują współpracę ze znanymi artystami, którzy nagrywają klimatyczny hymn nawiązujący do rozgrywek.

Imagine Dragons, Against The Current czy Cailin Russo. To zaledwie przykłady artystów i zespołów muzycznych, które w ostatnich latach nawiązały współpracę z Riot Games. Cel wspólnych działań był prosty - stworzenie piosenki, która stanie się hymnem mistrzostw świata w League of Legends w danym roku. Dzięki tej inicjatywie usłyszeliśmy takie hity jak "Warriors" czy "Rise".

Zobacz wideo Wiele firm podejmowało próbę stworzenia symulatora tenisa na miarę piłkarskiej FIFY. Jak poradził sobie Matchpoint?

Tradycja sięga korzeniami 2014 roku

Mistrzostwa świata w League of Legends po raz pierwszy rozegrano w 2011 roku, rozwój samego turnieju, jak i działań z nim związanych w znakomity sposób obrazuje rosnącą popularność samej gry, jak i esportu. Początkowo turniej stanowił okazję do walki o 100 tys. dolarów, zaś same rozgrywki trwały zaledwie trzy dni. Nie były samodzielnym wydarzeniem, lecz wyłącznie były atrakcją na jednym z Dreamhacków.

Po zaledwie roku turniej został wydłużony do dziewięciu dni, zaś sama pula nagród wzrosła aż dwudziestokrotnie. Największy przełom miał jednak miejsce w 2014 roku. Wówczas długość rozgrywek po raz pierwszy przekroczyła miesiąc, a ponadto Riot Games zaprezentowało utwór o tytule "Warriors", który był dedykowany tamtym zawodom. Wykonawcą piosenki jest Imagine Dragons.

Worlds 2014 - Warriors (ft. Imagine Dragons)

 

Ted Lasso i klub AFC Richmond w FIFA 23Ted Lasso oficjalnie w FIFA 23. Serialowy hit w grze

Jest kultywowana do dziś

Akcja Riot Games została z entuzjazmem przyjęta przez społeczność, która co roku oczekuje na hymn następnych mistrzostw świata w League of Legends. Piosenka zazwyczaj wydawana jest na kilka dni przed rozpoczęciem rozgrywek, dodatkowo budując nastrój i klimat rywalizacji. Przez lata mogliśmy poznać twórczość wielu artystów, którzy podchodzili do realizacji postawionego zadania w zupełnie różne sposoby.

Na wysokości zadania w przypadku piosenek dedykowanych Worldsom stają także autorzy animowanych klipów. Te nawiązują do historii League of Legends, przedstawiając zapisanych na kartach historii graczy lub akcje, które na długie lata zapadły w pamięć widzów rozgrywek.

Worlds 2015 - Worlds Collide (ft. Nicki Taylor)

 

Worlds 2016 - Ignite (ft. Zedd)

 

Worlds 2017 - Legends Never Die (ft. Against The Current)

 

Worlds 2018 - RISE (ft. The Glitch Mob, Mako i The Word Alive)

 

Worlds 2019 - Phoenix (ft. Cailin Russo i Chrissy Costanza)

 

Worlds 2020 - Take Over (ft. Jeremy McKinnon (A Day To Remember), MAX i Henry)

 

Worlds 2021 - Burn It All Down (wyk. PVRIS)

 

Nie tylko w League of Legends

Tradycja w znakomity sposób przyjęła się w społeczności LoL-a. Nic zatem dziwnego, że Riot Games postanowiło zaadaptować ją także do swojego innego esportowego hitu - VALORANTA. Dotychczas odbyły się dwie edycje rozgrywek VALORANT Champions, czyli tamtejszych mistrzostw świata. Od samego początku zawodom towarzyszył muzyczny akcent.

VALORANT Champions 2021 - Die For You (ft.Grabbitz)

 

VALORANT Champions 2022 - Fire Again (ft. Ashnikko)

 

Call of Duty Warzone Sokołów Gortat CupNiesamowite zagranie polskiego gracza. Wszyscy o nim mówią

Więcej o: