Ustawianie meczów w esporcie? Kolejny przypadek w LoL

Dwóch mężczyzn z Australii zostało ujętych przez policję. Postawiono im zarzut ustawiania meczów w najlepszych rozgrywkach Chińskiej Republiki Ludowej.

Ustawianie meczów w celach zarobkowych nie jest zjawiskiem nowym, zarówno w esporcie, jak i sporcie tradycyjnym. Są to działania, rzecz jasna, nielegalne i surowo karane. Przekonać o tym będzie mogło się dwóch mężczyzn z Australii, którzy mieli być zamieszani w ustawianie spotkań League of Legends Pro League.

Zobacz wideo Esportowe abecadło. Poznaj najważniejsze pojęcia w League of Legends

Nawet 10 lat więzienia

Australijska policja poinformowała o zatrzymaniu dwóch mężczyzn w wieku 25 lat. Postawiono im zarzuty ustawiania spotkań w ramach League of Legends Pro League, najlepszych rozgrywek w Chinach. Przewinienia, które są im zarzucane, nie są jednak identyczne. Jeden z nich miał bezpośrednio ingerować w przebieg spotkań, zaś drugi wykorzystywać pozyskiwane informacje dotyczące korupcji w celu obstawiania zakładów u bukmacherów.

Policja wszczęła śledztwo po otrzymaniu informacji od jednego z bukmacherów. Jeśli zarzuty okażą się prawdziwe, mężczyźni mogą spędzić za więziennym murem nawet 10 lat.

Co ciekawe, w ostatnich miesiącach LPL ma ogromny problem z ustawianiem meczów. W kwietniu 2021 roku niemal 40 zawodników oraz trenerów zostało ukaranych wykluczeniem z rozgrywek Riot Games. Najświeższe informacje dotyczą zaś Jaya, byłego midlanera LGD Gaming, który przez samo podejrzenie przewinienia został permanentnie zbanowany.

Counter StrikeVALORANT wchłonie scenę CSa w Ameryce? To duża zmiana w esporcie

Jakie drużyny mogą być zamieszane?

Oświadczenie australijskiej policji nie wskazuje dokładnych spotkań, które zostały ustawione z udziałem dwóch aresztowanych mężczyzn. Nie trudno jest jednak je znaleźć, wszak oficjalny komunikat wskazuje bezpośrednią datę, kiedy się rozegrały. Było to 8 czerwca 2021 roku.

Wówczas w ramach League of Legends Pro League rozegrano dwa spotkania. W jednym z nich wystąpiło Rare Atom, które pokonało wynikiem 2-0 Oh My God. Drugie zaś było poświęcone rywalizacji Edward Gaming i Bilibili Gaming i zakończyło się znacznie bliższym wynikiem, wszak pojedynek sprowadził się do pełnych trzech map zakończonych triumfem przyszłych mistrzów świata.

WePlay AcademyWePlay Academy League Season 4: nowe zespoły, nowy format, nowe podejście

Więcej o: