Jak zarabiają esportowcy? Na stole dziesiątki tysięcy dolarów

Ile zarabiają profesjonalni gracze CS:GO? Nad odpowiedzią na to pytanie zastanawia się wielu fanów esportu. Dzięki niewyparzonemu językowi jednego z zawodników kilka informacji poszło jednak w eter i można na ich podstawie sporządzić pewną analizę.
Na'Vi
fot. Stephanie Lindgren/PGL

W trakcie jednej ze swoich transmisji na żywo, gracz Into the Breach Owen "smooya" Butterfield zdradził kilka szczegółów odnośnie płac najlepszych zawodników CS:GO na świecie. Jedni zarabiają zaskakująco mało, podczas gdy inni inkasują solidny pieniądz co miesiąc.

Zobacz wideo Marcin Gortat i Bogusław Leśnodorski zainwestowali w żyłę złota. Biznes marzeń

"s1mple" i "NiKo" zarabiają najwięcej w CS:GO

Według informacji dostarczonych przez Butterfielda, najlepiej zarabiającymi graczami na scenie CS:GO są Aleksandr "s1mple" Kostyliew z Natus Vincere i Nikola "NiKo" Kovac z G2. Ich kontrakty opiewają na miesięczną wypłatę w wysokości ponad 50 tysięcy dolarów. 

Zdaniem "smooyi", przynajmniej dziesięciu innych zawodników ma umowy na kwoty przekraczające 40 tysięcy dolarów. Wśród nich jest zapewne Mathieu "ZywOo" Herbaut, gwiazda Vitality i dwukrotny zdobywca nagrody najlepszego gracza roku. 

Więcej treści esportowych na Gazeta.pl.

Przedstawione liczby tyczą się jednak czołowych zawodników z całej dziedziny i największych marek w branży. Mniejsze organizacje, które znajdują się poza czołówką, oferują swoim graczom znacznie skromniejsze pieniądze. W Copenhagen Flames wypłata jeszcze w tamtym roku wynosiła dwa tysiące dolarów. Po sukcesie zespołu na Majorze w Sztokholmie i perturbacjach z transferem do Complexity, skład otrzymał podwyżkę do pięciu tysięcy dolarów. W Complexity zarabialiby podobno dwa razy więcej. "smooya" twierdzi jednak, że pięć tysięcy to dość standardowa stawka w profesjonalnych drużynach na poziomie. 

Nie może więc też dziwić, że wielkie nazwy są w stanie z łatwością podkupywać określone składy, oferując im przy tym znaczne podwyżki. Na transmisji Butterfielda zestawiono nawet zarobki Mareksa "YEKINDARA" Galinskisa z całym ECSTATIC. Podobno Łotysz zarabia trzy razy więcej od piątki duńskich graczy.

Więcej o: