Mobilne gry to przyszłość. Miliony użytkowników

Sympatyków gier na telefony i tablety jest coraz więcej. Ostatnie rezultaty wskazują, że esport w mobilkach cieszy się popularnością sięgającą milionów widzów na całym świecie. Ich grono jeszcze wzrośnie.

Gry mobilne to odnoga gamingu, która w ostatnim czasie bardzo zyskuje na popularności. W końcu dużo łatwiej, wygodniej i częściej jest przysiąść do rozgrywki na telefonie bądź tablecie niż komputerze albo konsoli. Równomiernie rozwija się także i esport, a turnieje przyciągają coraz większą liczbę zainteresowanych. Najpopularniejsze transmisje sięgały nawet kilku milionów widzów.

Zobacz wideo Marcin Gortat i Bogusław Leśnodorski zainwestowali w żyłę złota. Biznes marzeń

Liczby stale rosną z naciskiem na Azję

Nowe tytuły pojawiają się bardzo regularnie, a konkurencja w branży jest naprawdę wysoka. Mimo to wiele gier notuje ogromne sukcesy, zaś aktywnych graczy czy po prostu obserwatorów esporotwej sceny tylko przybywa. Według serwisu Newzoo do 2023 roku na świecie z gier mobilnych będą korzystały ponad 3,7 miliardy ludzi.

Wśród użytkowników dominują przede wszystkim mieszkańcy Azji. Niektóre produkcje są nawet w dużej mierze kierowane specjalnie do nich, dostosowując się do kultury, obyczajów i znajomej oprawy graficznej.

Informacja o Snoop Doggu wstrząsnęła mediami. Pierwszy taki transfer w historiiInformacja o Snoop Doggu wstrząsnęła mediami. Pierwszy taki transfer w historii

Pięć gier mobilnych, które były oglądane przez największą ilość godzin w 2021 roku to:

  1. Mobile Legends: Bang Bang ~ 386.888.888 godzin
  2. PUBG Mobile ~ 216.714.685 godzin
  3. Free Fire ~ 142.209.421 godzin
  4. Arena of Valor ~ 82.108.086 godzin
  5. Battlegrounds Mobile India ~ 19.347.788 godzin

Najbardziej lubianymi gatunkami są MOBA i Battle-Royale. Wiele z nich działa praktycznie na tej samej zasadzie, a różnice są wręcz minimalne. Ciekawym przypadkiem jest Battlegrounds Mobile India - specjalna wersja Playerunknown's Battlegrounds, stworzona jedynie dla graczy z Indii, gdzie podstawowa produkcja została zbanowana.

Najpopularniejszym turniejem esportowym 2021 roku w grach mobilnych było Free Fire World Series 2021 Singapore, rozgrywane w grze Free Fire. W szczytowym momencie liczba oglądających sięgnęła ponad 5,4 miliona widzów. W mobilny esport inwestuje również coraz więcej dużych marek takich jak Red Bull czy Skyesports.

Lost Ark OnlineNajchętniej oglądane kategorie na Twitchu? Zaskakujący lider

Więcej o: