Przełom dla kobiet w esporcie! Zawodniczka zagra w prestiżowych rozgrywkach?

Do bezprecedensowej sytuacji może dojść w rozgrywkach League of Legends. Według nieoficjalnych informacji w odświeżonym składzie Valiance zobaczymy zawodniczkę Caltys. Będzie to pierwsza kobieta w głównej wyjściowej piątce organizacji występującej w europejskiej lidze regionalnej.

Profesjonalny esport na najwyższych szczeblach zdominowany jest przez mężczyzn. Ten niekorzystny dla kobiet trend wkrótce może zostać przełamany. Według plotek drużyna Valiance występująca w Esports Balkan League zdecydowała się zatrudnić kobietę.

Zobacz wideo Marcin Gortat i Bogusław Leśnodorski zainwestowali w żyłę złota. Biznes marzeń

Przełom w profesjonalnym esporcie

Obserwując europejskie ligi regionalne oraz turniej European Masters dotychczas mieliśmy styczność wyłącznie z mężczyznami. Nadzieję na pierwszą kobietę w wyjściowej piątce zespołu ze Starego Kontynentu zapoczątkował Tweet opublikowany przez EBL Bidoof, leakstera specjalizującego się w rozgrywkach Esports Balkan League.

Użytkownik Twittera zdecydował się na ujawnienie nowego składu chorwackiej drużyny Valiance. Jak się okazuje, zarząd organizacji zdecydował się na pełną przebudowę zespołu. Dzięki temu w jej barwach mamy zobaczyć czterech nowych graczy oraz jedną zawodniczkę. U boku Ashleya "Rifty’ego" Mayesa, Kristiana "Indecisiona" Tsoneva, Iliya "Lmzs’a" Razhgeva oraz Illma "Tiary" Rapeli mamy zobaczyć Mayę "Caltys" Henckel.

Caltys, czyli kobieta z wieloletnim doświadczeniem

Możliwość występu w Esports Balkan League będzie dla Caltys ogromną szansą. 19-letnia Szwedka może pochwalić się jednak wieloletnim doświadczeniem w profesjonalnym League of Legends. Począwszy od 2018 roku, występowała w wielu kobiecych drużynach. Jej poczynania mogliśmy oglądać w exceL Ladies, Out of the Blue, Resolve czy Revive.

Największym osiągnięciem Henkel jest zwycięstwo podczas turnieju GIRLGAMER 2019 Esports Festival, gdy reprezentowała barwy Out of the Blue. Zwyciężczynie zawodów zostały nagrodzone niebagatelną kwotą w wysokości 20 tys. dolarów. Warto także pamiętać, że wówczas jedną z koleżanek w zespole Caltys była Polka - Olimpia "Komedyja" Cichosz.

Team Liquid na PGL Major StockholmKaruzela transferowa CS:GO. Gwiazdy zmieniają drużyny w zimowym oknie

W trakcie swojej kariery Caltys wielokrotnie rotowała pomiędzy pozycjami. Najwięcej czasu spędziła na dolnej alei, specjalizując się w postaciach-strzelcach. W historycznych występach widnieją także jungla oraz górna aleja. Dołączając do Valiance, Szwedka miałaby kontynuować przygodę na pozycji AD Carry.

Esportowa businesswoman znad Wisły

Przykładów ogromnego zaangażowania kobiet w scenę League of Legends nie trzeba jednak szukać w lidze bałkańskiej. Poruszając temat płci pięknej w esporcie nie można zapomnieć o Olimpii "Komedyi" Cichosz. Komedyja w 2020 roku dołączyła do występującego w Ultralidze devils.one. W przeciwieństwie do omawianej Caltys nie była graczem pierwszego wyboru, lecz rezerwowym. 

Więcej treści esportowych znajdziesz też na Gazeta.pl

Rola Komedyi w polskim esporcie nie ograniczyła się jednak wyłącznie do przysłowiowego "grzania ławy". Cichosz ma za sobą wieloletnie doświadczenie jako zawodniczka żeńskich formacji, jednak ostatnie miesiące pracowała z dala od kamer. W 7more7 Pompa Team odnalazła się w roli managera zespołu, wkrótce zostając właścicielem organizacji. Pod jej nadzorem drużyna zmieniła nazwę na PDW i odnotowała niemałe sukcesy. Zdobyła mistrzostwo szóstego sezonu Ultraligi oraz zanotowała ćwierćfinały letniego European Masters 2021.

Esportowe liceum w JaponiiTak wygląda szkoła marzeń? W Japonii powstało pierwsze takie liceum na świecie

Więcej o: