Tak zarabiali polscy gracze w 2021 roku. Kilkaset tysięcy dla nastolatków

Ponad 2,75 miliona dolarów zarobili polscy esportowcy w 2021 roku. Na liście znaleźli się mistrzowie świata, nastolatkowie, a także najpopularniejszy polski szachista - Jan-Krzysztof Duda. Jak finansowo wyglądał kończący się rok?

Portal esportearnings zbiera dane na temat zarobków esportowców pochodzących z nagród turniejów. W 2021 roku łącznie na esportowych zawodach rozdano prawie 196,5 miliona dolarów.

Zobacz wideo Esportowe abecadło. Poznaj najważniejsze pojęcia w Counter Strike: Global Offensive

Polacy wśród najlepszych

Statystyki za 2021 rok prezentują się następująco – na 4046 turniejach rozdano łącznie 196 492 759 dolarów – to dane z portalu esportearnings. Średnio wychodzi 48 564 dolarów na turniej, mediana jednak to zaledwie 1500 dolarów. Jak w tym świecie odnajdują się Polacy?

Całkiem nieźle. Polscy gracze bowiem łącznie wygrali 2 753 915 dolarów w 2021 roku, co daje nam 17. miejsce na świecie pod tym względem (na 124 notowane kraje). Dominują Chińczycy, którzy zgarnęli łącznie prawie 37 milionów dolarów. Bardzo wysoko wylądowali ukraińscy gracze – zajmują 5. miejsce na świecie, a ich zarobki przekroczyły 10 milionów dolarów. To efekt m.in. znakomitej gry Natus Vincere w CS:GO i mistrzów świata w Dota 2.

Paweł 'innocent' Mocek, Anonymo EsportsTak będzie wyglądał skład Anonymo? To prawie pewne

Jeden turniej zmienił wszystko

Jaki Polak najwięcej zarobił w 2021 roku? To Michał „Nisha" Jankowskim, który wraz z Teamem Secret zajął 3. miejsce na mistrzostwach świata w Docie 2. The International posiadało największą pulę nagród w historii esportu – ponad 40 milionów dolarów. Do Nishy z tej puli trafiło aż 720 320 dolarów, łącznie w 2021 roku zarobił on 746 600 dolarów. Jak widać jeden turniej wystarczył, by 21-latek wskoczył na pierwsze miejsce w kraju i 57. na świecie.

Więcej treści esportowych znajdziesz też na Gazeta.pl

Nastolatkowie podbijają kraj

Dalsze miejsca zajmują gracze Fortnite’a, którzy mają za sobą bardzo udane miesiące. Mowa o trio w postaci Iwa „Setty" Zająca, Macieja „teeq" Radzia i Michała „Kami" Kamińskiego. Cała trójka zarobiła w 2021 roku pomiędzy 174 a 185 tysięcy dolarów, zajmując tym samym 2., 3. i 4. miejsce w polskim rankingu.

Uderzającym faktem jest to, że cała trójka to nadal nastolatkowie. Kami jest najmłodszy – ma 16 lat, pozostała dwójka dopiero osiągnęła pełnoletność. Chłopaki znakomicie radzą sobie na turniejach międzynarodowych i są zaliczani do najlepszych „trójek" w Europie.

Taniec StarxoPolak został mistrzem świata, a jego zachowanie dzieli kibiców. "100 proc. naturalności"

Największe sukcesy na dalszym planie

5. i 6. miejsce należą do Patryka „starxo" Kopczyńskiego i „Aleksandra „zeek" Zygmunta, czyli aktualnych mistrzów świata w Valorancie. Obaj zawodnicy reprezentują Acend, z którym wygrali w grudniu turniej Valorant Champions 2021, dzięki któremu wylądowali w pierwszej dziesiątce Polaków pod względem zarobków.

Zdobycie mistrzostwa świata było największym osiągnięciem polskiego esportu w 2021 roku, ale nie przełożyło się to na aż tak duże pieniądze. Starxo w minionych dwunastu miesiącach zarobił niecałe 100 tysięcy dolarów, zeek zaś nieco ponad 88 tysięcy dolarów.

Gala ESL Mistrzostw PolskiJuż niedługo gala ESL Mistrzostw Polski. Wybierz zwycięzców!

Zaskakująca końcówka

Kto jeszcze znalazł się w TOP10? 7. miejsce zajął Mateusz „mantuu" Wilczewski, wybrany przez sport.pl jako najlepszy polski gracz CS:GO w 2021 roku. Pod względem zarobków również znajduje się najwyżej spośród polskich CS-owców, zarobił bowiem 44 tysiące dolarów.

8. miejsce należy do, tutaj niespodzianka, Jana-Krzysztofa Dudy. To najpopularniejszy polski szachista, który w 2021 roku zarobił wg portalu esportearnings 40 tysięcy dolarów. Pieniądze te pochodzą jednak z turniejów szachowych rozgrywanych w Internecie, a nie z gier wideo. Najwięcej przyniósło mu 2. miejsce na Shenzhen Masters – równe 15 tysięcy dolarów.

9. miejsce należy do kolejnego mistrza świata – Mateusza „Analzq" Jasińskiego, który w 2021 roku wygrał światowy czempionat w Legends of Runeterra. Dzięki temu zarobił 40 tysięcy dolarów, co wywindowało go na 9. miejsce w Polsce.

Topową dziesiątkę zamyka kolejny gracz CS:GO – Paweł „dycha" Dycha. Zawodnik ENCE minione miesiące zalicza do udanych, wystąpił bowiem po raz pierwszy na turnieju rangi Major, który traktowany jest jak nieoficjalne mistrzostwa świata. Dycha w 2021 roku zarobił ponad 37 tysięcy dolarów.

Janusz 'Snax' Pogorzelski w barwach Anonymo podczas półfinałowego meczu ESL Mistrzostw Polski Jesień 2021.Snax odchodzi z Anonymo Esports. Nowy skład już prawie wybrany

Nagrody z turniejów to nie wszystko

Warto zaznaczyć, że esportowcy nie zarabiają tylko na nagrodach wywalczonych w turniejach. Ważniejszym, przede wszystkim stabilnym, ale niejawnym jest normalna pensja wypłacana co miesiąc. Gracze otrzymują takie wypłaty od organizacji, którą reprezentują. W przypadku najlepszych graczy na świecie mowa nawet o kilkudziesięciu tysiącach dolarów podstawowej pensji.

Ponadto esportowcy to również streamerzy, którzy zarabiają na swoich transmisjach na Twitchu. Otrzymują tam pieniądze z subskrypcji, a także donacje od widzów.

Joanna Jędrzejczyk w trakcie zdobywania wiedzy o CS:GO.Przełom w kobiecym esporcie? Duże pieniądze do wygrania

Więcej o: