Major 2021. Tutaj dominują Brazylijczycy i Duńczycy. Skromna reprezentacja Polski

Które kraje będą miały najwięcej graczy na PGL Major Stockholm, a które najmniej? Jak wygląda na ich tle Polska? Odpowiadamy na te i inne pytania.

We wtorek o godzinie 10:00 polskiego czasu startuje PGL Major Stockholm, czyli najważniejszy turniej w CS:GO od ponad dwóch lat. W nim zobaczymy kilkudziesięciu debiutantów oraz zawodników, których śmiało można nazywać weteranami. Sumarycznie 120 graczy zostało zgłoszonych do wzięcia udziału w turnieju, nie licząc rzecz jasna rezerwowych. Jak wygląda w takim razie rozpiska najliczniejszych krajów na Majorze? Które z nich wystawią za to pojedyncze nazwiska? Na te pytania odpowiadamy poniżej.

Zobacz wideo

Ilu Polaków zagra na PGL Major Stockholm?

Na początku na tapet weźmy najciekawszy z naszej perspektywy kraj, czyli jak się można domyślić, Polskę. Nasi rodacy wygrywali kiedyś turniej tej rangi. Mowa tutaj o EMS One: Katowice 2014 i triumfującym wówczas w pełni polskim Virtus.pro. Od tamtego czasu na Majorach pojawiło się parę innych biało-czerwonych osobistości, aczkolwiek w Sztokholmie zobaczymy zaledwie trzy.  

Więcej treści sportowych znajdziesz też na Gazeta.pl.

Mowa tutaj o Michale "MICHU" Müllerze z Evil Geniuses oraz o Pawle "dyszę" Dyszę i Olku "hadesie" Miskiewiczu z ENCE. Trudno zaprzeczyć stwierdzeniu, że trzy polskie nazwiska to nieliczna reprezentacja, jeżeli chodzi o historyczną siłę naszego kraju w Counter-Strike'u. Z drugiej strony i tak w Sztokholmie pojawi się więcej Polaków, niż paru innych narodowości.

PGL Major StockholmOto najciekawsi debiutanci na Majorze. Wśród nich dwójka Polaków

Pojedynczy reprezentanci

Dziewięć krajów będzie posiadało zaledwie jednego swojego reprezentanta na turnieju. Niektóre z nich, jak Izrael, zadebiutują na Majorze. Za to inne, takie jak Nowa Zelandia czy Słowacja, pojawią się na nim po raz kolejny, ponownie w nielicznym składzie. Tak wygląda pełna lista krajów, wysyłających zaledwie jednego gracza. 

  • Bułgaria
  • Estonia
  • Finlandia
  • Izrael
  • Nowa Zelandia
  • Słowacja
  • Norwegia
  • Serbia
  • Litwa

Z drugiej strony są kraje posiadające tak wielu zawodników na sztokholmskim Majorze, że samodzielnie mogłyby ulepić po cztery formacje! Mowa tutaj o Brazylii (23 graczy) oraz Danii (20 graczy). Niewiele w tyle jest Rosja, wszak 17 zawodników naszego sąsiada przyleci do Szwecji na turniej.

Janusz 'Snax' Pogorzelski, gracz Anonymo EsportsLegendarne akcje, które zachwyciły świat. Musisz zobaczyć zagranie Polaka! [WIDEO]

Który kraj zaprezentuje się najliczniej?

Wśród wspomnianych trzech nacji znajdziemy kilka legend CS:GO i osób, które nieraz triumfowały już na Majorze. Z Brazylii udało się to Epitácio "TACO" de Melo czy Gabrielowi "FalleNowi" Toledo. Natomiast z Danii pochodzi za to czwórka osobistości, które aż czterokrotnie kończyły wydarzenie tego szczebla na pierwszym miejscu podium i to wszystko w barwach Astralis. Trzech z nich nadal broni barw tej organizacji, natomiast Nicolai "device" Reedtz przeszedł w tym roku do Ninjas in Pyjamas. 

Jak za to wygląda obecność innych niegdyś uważanych za mocne narodów w Counter-Strike'u? Dość średnio, bowiem Francuzów i Szwedów pojawi się kolejno jedynie siedmiu i pięciu. Odrobinę mniej będzie Niemców i Ukraińców, wszak zawodników z tych krajów będzie sumarycznie tylko siedmiu. Aczkolwiek, to właśnie z Ukrainy przyjedzie największa dzisiejsza gwiazda CS:GO, która jest jednym z głównych faworytów do zostania najlepszym graczem w tym roku i wygrania PGL Major Stockholm - Oleksandr "s1mple" Kostyliev. 

Mateusz 'mantuu' Wilczewski, polski esportowiec OG. Źródło: InstagramMajor 2021. Wielcy nieobecni. Tych graczy nie zobaczymy w Sztokholmie

Za polską transmisję turnieju PGL Major Sztokholm 2021 odpowiada agencja gamingowa Fantasyexpo we współpracy z firmą FRENZY. Transmisję można oglądać w serwisie Twitch na kanale twitch.tv/izakooo oraz w telewizji na antenie Polsat Games.

Więcej o: