Gigantyczny wyciek danych. Ujawniono zarobki polskich streamerów!

3 miliony złotych - tyle zarobił Felix "xQc" Lengyel we wrześniu 2021 roku z transmisji na Twitchu. Skąd to wiemy? Anonimowy haker włamał się na Twitcha i ujawnił ponad 100GB wrażliwych danych z tej platformy. Wśród informacji są m.in. zarobki zagranicznych i polskich streamerów.

Blisko 125GB danych wyciekło dzisiaj do Internetu za sprawą włamania anonimowego hakera na platformę Twitch. Na forum 4chan pojawiły się informacje na temat zarobków streamerów, a także m.in. kod źródłowy strony czy dane użytkowników.

Zobacz wideo NBA 2k22 utrzymuje pozycję niedoścignionego lidera w symulacjach koszykówki. Co poprawiono w porównaniu z poprzednimi wersjami?

Największy wyciek w historii

Świat dziś obiegła informacja na temat potężnego włamania w zabezpieczenia Twitcha. Dokonał tego anonimowy haker, który przeprowadził atak na platformę z własnych pobudek. Według niego Internet potrzebuje większej różnorodności na rynku streamingowym, a Twitch jest „toksycznym środowiskiem". Z tego względu postanowił ujawnić wrażliwe dane na 4chan.org – jednym z najpopularniejszych forum w Internecie, na którym użytkownicy wrzucają treści anonimowo. Pojawia się na nim wszystko, a zakazana jest jedynie pornografia dziecięca.

Początkiem października w serwisie ukazał się ogromny wyciek danych pochodzących z Twitcha. Poza zarobkami streamerów, którzy są partnerami serwisu, pojawiły się też takie informacje jak kod źródłowy strony, dane użytkowników czy projekt „Vapor". Pośród danych mogły również wyciec hasła użytkowników, z tego względu radzimy je zmienić. Czym jest z kolei projekt „Vapor"? Ma być to sklep internetowy z grami komputerowymi, podobny do Steama czy Epic Games.

Ogromne zarobki streamerów

Najwięcej emocji wzbudziły informacje na temat zarobków poszczególnych streamerów. Tutaj dane obejmują okres od 2019 roku do dzisiaj. W zarobkach uwzględniono pieniądze z reklam wyświetlanych podczas transmisji, a także z subskrypcji i bitsów. Do tego należy dodać jeszcze donacje, czyli dobrowolne wpłaty widzów, a także pieniądze pochodzące z umów sponsorskich i reflinków.

Szczególne wrażenie robią zarobki światowych gwiazd Twitcha. Według wycieku przez ostatnie dwa lata najwięcej zarobił CriticalRole – łącznie jest to 9,6 miliona dolarów. Dostępne są również dane z poszczególnych miesięcy. We wrześniu 2021 królował xQc – jego zarobki to 752 tysiące dolarów, czyli prawie 3 miliony złotych. Na Twitterze pojawiła się lista najbogatszych streamerów:

Jak zaś wygląda to w Polsce? W naszym kraju najwięcej zarobił Ewron. Streamer, który słynie z niepokazywania twarzy w 2 lata miał zarobić prawie 1,3 miliona złotych. Jego popularność wystrzeliła w 2021 roku, kiedy to transmisje śledzi średnio 10 tysięcy widzów. Sam zaś streamuje od 130 do 220 godzin miesięcznie. Reszta polskich streamerów nie przekroczyła progu miliona złotych.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.