O co chodzi w Counter Strike'u? Joanna Jędrzejczyk poznaje tajniki gry [WIDEO]

Ostateczne rozstrzygnięcia w ESL Mistrzostwach Polski jeszcze przed nami. Tymczasem niezastąpione trio z polskiego ESL, Maciej "Morgen" Żuchowski, Kuba "Kubik" Kubiak i Kinga Kujawska uczą Joannę Jędrzejczyk, mistrzynię MMA, na czym polega gra w Counter Strike'a.

Counter Strike to najpopularniejsza gra esportowa w Polsce. Nasi gracze stanowią 5 procent wszystkich osób, które grają w tę produkcję. Nad Wisłą mieliśmy również legendarny w branży esportowej skład Virtus.pro, który podbił serca wielu osób na całym świecie. Ale to już przeszłość. Teraz mamy wiele zespołów, które walczą o dołączenie do europejskiej czołówki, a ich zmagania możemy oglądać w prestiżowych ESL Mistrzostwach Polski. Warto jednak najpierw się dowiedzieć na czym polega Counter Strike.

Zobacz wideo Uczymy mistrzynię świata, o co chodzi w tym Counter-Strike'u!

Counter Strike najprostszą grą esportową?

Counter-Strike: Global Offensive to gra taktyczna, dlatego też nie uświadczmy tu chaotycznego biegania po mapie i strzelania na oślep, jak to czasem widać w innych grach typu FPS (First Person Shooter). Każdy gracz ma swoją rolę i liczy się gra zespołowa. W CS:GO rywalizują ze sobą dwie 5-osobowe drużyny. Jedna wciela się w terrorystów (T), a druga w antyterrorystów (CT). Zadaniem terrorystów jest podłożenie ładunku wybuchowego i doprowadzenie do jego detonacji, a antyterroryści próbują temu zapobiec. Podłożenie ładunku jest możliwe w dwóch wyznaczonych miejscach na mapie oznaczonych literami A i B (Bombsite A i Bombsite B). Podłożona bomba wybucha po upływie 35 sekund i jest to czas, w którym antyterroryści muszą ją rozbroić. Wygrywa ta drużyna, której uda się zrealizować swój cel lub wyeliminuje wszystkich przeciwników.

Założyciele Honoris, Wiktor 'TaZ' Wojtas oraz Filip 'NEO' KubskiZnamy wszystkich półfinalistów ESL Mistrzostw Polski. Szykuje się przedwczesny finał!

Każdy mecz składa się z 30 rund, rozgrywanych na jednej mapie, gdzie po 15 rundach następuje zamiana ról z (CT) na (T) i na odwrót. Zwycięstwo w meczu odnosi drużyna, która pokona przeciwników w 16 rundach. W przypadku remisu, następuje dogrywka trwająca zazwyczaj 6 rund, a zwycięża ta strona, która zgarnie 4 wygrane. W przypadku remisu w dogrywce, rozgrywa się kolejną dogrywkę, aż do rozstrzygnięcia wyniku meczu.

W trakcie rywalizacji obie drużyny zdobywają pieniądze, które są bardzo istotnym elementem rozgrywki, gdyż pozwalają one na zakup lepszego asortymentu potrzebnego w walce. Środki finansowe zdobywa się za rozegranie rundy, za wygraną rundę, za wyeliminowanie przeciwnika, za podłożenie bomby lub jej rozbrojenie. Pierwsza i 16 runda rozpoczyna się od tak zwanej „rundy pistoletowej”, w trakcie której oba zespoły mają do dyspozycji tylko podstawowe uzbrojenie, a zwycięstwo daje drużynie zastrzyk gotówki, pozwalający na zakup lepszych broni i asortymentu. Zakup uzbrojenia możliwy jest przed rozpoczęciem każdej rundy. Jeżeli drużyna nie ma wystarczających funduszy może zdecydować się na tak zwaną rundę ECO, w której ogranicza zakup broni do niezbędnego minimum w celu zaoszczędzenia finansów na zakupy w kolejnej rundzie.

Sport.pl został partnerem medialnym ESL Mistrzostw PolskiSport.pl partnerem medialnym ESL Mistrzostw Polski!

ESL Mistrzostwa Polski w liczbach

To już 22 sezon zmagań o miano najlepszej polskiej drużyny w CS:GO. W wiosennej edycji ESL Mistrzostw Polski wzięło udział aż 350 drużyn z całego kraju. W fazie ligowej udział wzięło 10 najlepszych zespołów, które toczyły boje w trakcie 8 kolejek. Obecnie na placu boju zostały 4 najlepsze drużyny (Izako Boars, HONORIS, Anonymo Esports i X-kom AGO), które 15 i 16 maja powalczą o tytuł mistrza polski. 

Pula nagród to 50 tysięcy złotych, ale nie o sam tytuł i pieniądze toczyła się walka, gdyż zwycięzcy awansują do National Championship Playoffs, który daje z kolei możliwość awansu do fazy play-in ESL One Cologne 2021 i DreamHack Masters. ESL MP dają także możliwość zakwalifikowania się do turnieju Intel Extreme Masters Katowice 2022.

Anonymo EsportsESL Mistrzostwa Polski wkraczają w decydującą fazę. "Trudno typować innego faworyta"