Wisła Kraków ma bardzo ambitne plany. "Czegoś takiego jeszcze nie przeżyłem"

Złośliwi mogliby stwierdzić: "Nie mają kasy, a wydają pieniądze na głupoty!". Jednak prawda jest całkowicie inna. Esport w Wiśle Kraków ma bardzo solidne podstawy ekonomiczne, a wyniki czysto sportowe są coraz lepsze. W najbliższych dniach zespół stanie przed ogromną szansą. Zaczynają się rozgrywki IEM Katowice 2021, a Wisła jest jedynym polskim zespołem, który może awansować do fazy grupowej prestiżowego turnieju.

Wisła All in! Games Kraków, bo taką oficjalną nazwę nosi dywizja esportowa klubu, w tej chwili posiada skład Counter-Strike: Global Offensive oraz FIFA. - Reprezentanci obu sekcji rywalizują zarówno na polskiej scenie, jak i tej światowej. Gracze FIFA mogą pochwalić się m.in. grą w prestiżowych zmaganiach FIFAe Club World Cup, natomiast zawodnicy CS:GO mają na koncie triumf w europejskich potyczkach Nine to Five - tłumaczy Łukasz Twardowski, PR & Communication Manager w eMinePro – agencji współpracującej z Wisłą Kraków.

Zobacz wideo Transferowa szufla na polskiej scenie CS:GO

"Nie przeżyłem w swojej wieloletniej karierze czegoś takiego"

Wisła All in! Games Kraków zagra w fazie play-in katowickiego turnieju, który jest uznawany za jeden z ważniejszych w światowym kalendarzu. Próżno w nim szukać w ostatnich latach polskich zespołów. Jednak w tym roku może być inaczej, gdyż krakowianie mają szansę awansować o fazy grupowej zawodów. Wystarczy przejść wstępną fazę. Jednak zadanie będzie bardzo trudne, bo już w pierwszym meczu zespół Mariusza "Loorda" Cybulskiego zmierzy się z będącym w dobrej formie Virtus.pro.

Warto jednak zastanowić się jak to się stało, że wirtualne zmagania stały się obiektem zainteresowań klubu. Esport w Wiśle Kraków nie jest żadnym oddzielnym podmiotem. Podlega w pełni piłkarskiej spółce, więc zawodnicy oraz sponsorzy umowy podpisują właśnie z nią. Jedyne co różni obie sekcje, to oczywiście oddzielne budżety na funkcjonowanie. W jaki sposób krakowianie finansują esportową odnogę?

- Sekcja esportowa jest przede wszystkim finansowana ze środków przeznaczonych od sponsora głównego – firmy All iN! Games. Dodatkowo z sekcją współpracują także inni sponsorzy i partnerzy, z którymi realizujemy poszczególne działania i świadczenia w ramach esportowych zmagań. Kolejny przychód do budżetu stanowią również wpływy z nagród w turniejach - zdradza Mieszko Łabuz, menadżer ds. sprzedaży i esportu w Wiśle Kraków.

Kamil GrosickiKamil Grosicki coraz bliżej powrotu do ekstraklasy! Ale nie do Legii Warszawa

Trzeba przyznać, że wpływy z nagród wcale nie były małe. Za samo zwycięstwo w międzynarodowym turnieju Nine to Five Wisła otrzymała 35 tysięcy dolarów. A do tego dochodzą nagrody zdobyte w pozostałych turniejach. - Wszystkie mecze wygraliśmy 2:1, ale myślę, że szczególnie te dzisiejsze mecze i ostatnie mapy to było coś niesamowitego. Przegrywaliśmy 10:15 [gra się do 16 wygranych rund - dop. red.] i nie przeżyłem w swojej wieloletniej karierze czegoś takiego, co zrobiliśmy. Pokazaliśmy mega charakter, niesamowite powroty i fajnego Counter-Strike'a. Jesteśmy bardzo zadowoleni, w końcu coś się udało wygrać. To pierwsze trofeum w naszej drużynie - mówił po meczu na twitterowym profilu swojej drużyny Grzegorz "Szpero" Dziamałek, lider zespołu Counter-Strike'a.

Jednak to nie jedyny sukces Wiślaków w 2020 roku. W tym okresie zespół CS:GO również zajął drugie miejsce w ESL Mistrzostwach Polski i zdobył wicemistrzostwo w innej edycji Nine to Five. Zawodnicy FIFA również zaznaczyli swoją obecność na esportowej scenie, świetnie spisując się w Ekstraklasa Games, gdzie zajęli drugą oraz trzecią lokatę.

Myślą o kolejnej drużynie. Dołączą do prestiżowej Ultraligi?

Wisła Kraków to przede wszystkim liczna społeczność kibiców, którzy w trudnym momencie dla klubu udowodnili, że zawsze można na nich liczyć. Logika wskazuje, że skoro powstała drużyn esportowa w klubie piłkarskim, to jej gracze również otrzymują wsparcie od fanów piłkarzy, Ale czy jest tak naprawdę? - Kibice Wisły Kraków udowodnili swoją działalnością, że należą do najbardziej zaangażowanych i oddanych w całym kraju. Trudno było zliczyć wszystkie pozytywne wiadomości i komentarze towarzyszące ogłoszeniu nowej sekcji w klubie. Zawodnicy obu dywizji byli wspierani na każdym kroku, a kibice piłkarscy – mimo początkowych trudności – bardzo szybko oswoili się z nie do końca przystępnym ekosystemem Counter-Strike’a. Ostatnie kilkanaście miesięcy pokazało ogromne oddanie fanów "Białej Gwiazdy". Gracze mogli liczyć na słowo wsparcia w trudnych momentach, ale również na huczne gratulacje, kiedy przyszło im wygrywać z najlepszymi. To świetny wzór dla innych klubów - mówi Łukasz Twardowski.

Krychowiak pierwszy raz o zwolnieniu Brzęczka. Krychowiak pierwszy raz o zwolnieniu Brzęczka. "Mogę powtórzyć tylko zdanie zawodników"

Jakie są plany Wisły All in! Games Kraków na najbliższą przyszłość? Wygląda na to, że esportowa aktywność klubu nie ograniczy się tylko do dwóch gier. - Kolejnymi etapami - patrząc przyszłościowo - są wprowadzenie gaming house'a oraz - co dalej za tym idzie - esportowej akademii. W kwestiach sportowych myślimy intensywnie o dywizji LoL-a i wystąpieniu w Ultralidze. Stale przyglądamy się tej społeczności - staramy się poznać wszystkie niuanse i specyfikę tak, aby wystartować z dywizją na dobrych i mocnych fundamentach. Jednakże nastąpi to w momencie, gdy będziemy mieli odpowiednie finansowanie, nie chcemy rzucać się na głęboką wodę bez odpowiedniego zaplecza. Na obecną chwilę budżet pozwala nam na prowadzenie jedynie dywizji FIFA oraz CS-a - powiedział Mieszko Łabuz.

Skład CS:GO Wisły All in! Games Kraków:

  • Grzegorz "SZPERO" Dziamałek
  • Patryk "Ponczek" Wites
  • Grzegorz "jedqr" Jędras
  • Olek "hades" Miśkiewicz
  • Krystian "Goofy" Górski
  • Mariusz "Loord" Cybulski - trener

Skład FIFA:

  • Bartosz "bejott" Jakubowski
  • Jakub "cyanide" Mikołajewski
Więcej o: