Poznaliśmy dokładne zarobki zawodowych esportowców. Kwoty zwalają z nóg!

W ostatnim czasie amerykańska organizacja Cloud9 zdecydowała się od nowa zbudować skład Counter Strike: Global Offensive, ściągając do siebie kilku czołowych graczy. Przy okazji zdecydowano się na pełną transparentność, co oznacza, że poznaliśmy dokładne zarobki graczy oraz kwoty jakie wydało C9 na ich transfery.

To na pewno robi wrażenie. Henry "HenryG" Greer odpowiedzialny za skład CS:GO, wydał na czterech zawodników łącznie ponad milion dolarów. Okazuje się, że ich utrzymanie powinno kosztować ponad 136 tysięcy dolarów miesięcznie.

Zobacz wideo

Cloud9 nie oszczędzało

Okazuje się, że najdroższym zawodnikiem był gracz Astralis, Patrick "Es3tag" Hansen, który kosztował pół miliona dolarów. Duńczycy zrobili na nim świetny biznes, gdyż w tym roku Hansen został ściągnięty za darmo, po to, aby sprzedać go z dużym zyskiem. Zawodnik ma zarabiać ponad 44 tysiące dolarów tygodniowo. Oczywiście nie wliczając premii za wyniki w turniejach. Drugim najdroższym zawodnikiem był Özgür "woxic" Eker, za którego mousesports zarobiło 296 tysięcy dolarów. Turek będzie zarabiać prawie 30 tysięcy dolarów. Tuż za nimi uplasował się nowy lider zespołu, Alex "ALEX" McMeekin, za którego trzeba było zapłacić francuskiemu Vitality 250 tysięcy dolarów.

Reprezentacja PolskiMateusz Klich robi furorę nie na boisku i chce założyć zespół. "Dużo jest hejterów w internecie"

Zdecydowanie najmniej wymagający są pozostali dwaj zawodnicy ekipy Cloud9. Ricky "Floppy" Kemery był już w poprzednim składzie, dlatego o żadnym transferze nie ma tutaj mowy. Młody gracz będzie zarabiać 12 tysięcy dolarów miesięcznie. Podobnie jak William "mezii" Merriman. Brytyjczyk kosztował Amerykanów 83 tys. dolarów i co miesiąc będzie się wzbogacać o 12 tys. dolarów.

Społeczność na pewno była zszokowana różnicami w wypłatach zawodników. Niektórzy będą zarabiać prawie czterokrotnie więcej niż ich koledzy z drużyny. Jak fakt podania tych kwot do przestrzeni publicznej komentuje HenryG, dyrektor dywizji CS:GO: - Moglibyście być zaskoczeni, słysząc, ile drużyn preferuje płacenie tej samej pensji całej piątce zawodników. Okej, ale nie mam żadnej opinii na ten temat. Po prostu to jest rzecz, której nie robię przy tym projekcie - powiedział były komentator.

Kwoty transferowe oraz wysokość wypłat w Cloud9:

  • ALEX: 250 tys. dolarów za transfer, 38,9 tys. dolarów miesięcznie
  • Mezii: 83 tys. dolarów, 11,8 tys. dolarów miesięcznie
  • w0xic: 296 tys. dolarów, 29,6 tys. dolarów miesięcznie
  • Floppy: 0 dolarów, 12 tys. dolarów miesięcznie
  • Es3tag: 500 tys. dolarów, 44,4 tys. dolarów miesięcznie

Suma wydana na transfery: 1,129,000 dolarów

Suma miesięcznych wynagrodzeń: 136,7 tys. dolarów

Masz ciekawy temat związany z esportem? Wiesz o czymś, co warto nagłośnić? Chcesz zwrócić uwagę na jakiś problem? Napisz do nas: sport.kontakt@agora.pl.