Setki milionów dolarów nagród! Również w Polsce gracze zarabiają fortunę

Ile zarabiają esportowcy i jakie zyski przynosi profesjonalna gra? Portal esportmania.pl zestawił zarobki esportowców ze 143 krajów na całym świecie.

Zarobki esportowców stanowią coraz mniejszą tajemnicę. Nagrody w największych turniejach online oscylują w granicach nawet kilkuset tysięcy dolarów. Do tego dochodzą różnego rodzaju umowy sponsorskie czy indywidualne kontrakty. Dowodem na to, że cybersport przynosi wymierne korzyści finansowe, może być zestawienie TOP10 najwyższych zarobków w oparciu jedynie o nagrody turniejowe.

Zobacz wideo POLISH ESPORT CUP 2020 - największa polska impreza esportowa

Esport w Ameryce zarabia najwięcej, ale w jakim kraju dochody są najwyższe w przeliczeniu na jednego gracza?

Stany Zjednoczone prowadzą w ogólnej klasyfikacji, tam wpływ dla wszystkich esportowych graczy wyniósł blisko 140 milionów dolarów. Podana suma jest wynikiem sukcesów ponad 16 tys. graczy, którzy profesjonalnie zajmują się grą na różnych platformach.

W lepszej sytuacji finansowej w przeliczeniu na jednego gracza wypadają esportowcy z Azji. Za USA, z blisko 110 mln. na koncie uplasowały się Chiny. W tym kraju korzystniej wychodzą na tym zawodnicy, ponieważ wspomniana kwota przypada na 4 373 graczy, z czego wynika, że na jednego esportowca zarobił blisko 25,2 tys. dolarów. Podium zamyka natomiast Korea Południowa, gdzie ponad 16 tys. graczom wyliczono zysk ponad 90 milionów dolarów.

Koreańczycy zanotowali o blisko 53 miliony więcej zysków niż Szwedzi, których sklasyfikowano na czwartej pozycji rankingu. Gracze tego kraju zarobili ponad 37 mln. dolarów. Pozostała szóstka w TOP10 to Dania, Francja, Kanada, Rosja, Niemcy oraz Finlandia. Zarobki wszystkich państw zamykają się w granicach 25-35 milionów dolarów. 

Z informacji zebranych przez portal esportmania.pl wynika, że Polska znajduje się w dole klasyfikacji. Blisko 1700 profesjonalnych graczy zarobiło niecałe 13,5 miliona dolarów. Szansę na podwyższenie zarobków miała w ostatnim czasie drużyna K1ck eSports Club z Łukaszem "Puki Style" Zygmunciakiem w składzie. W wygranej EU Masters w League of Legends nie pomogła nawet akcja na Twitterze wspierająca polski esport.

Więcej o: