Czy lepszy sprzęt ma wpływ na dominację nad przeciwnikiem? Wyjaśnia Adrian "Dju" Malczyk - zawodnik Fortnite teamu Izako Boars

Coraz częstszym zjawiskiem w świecie sportów elektronicznych są inwestycje największych na świecie firm technologicznych w drużyny esportowe. Jak duży wpływ ma to na rozwój zawodników, organizacji i czy pozwala wypracować przewagę podczas rozgrywki? O technologiach i możliwościach uzyskania przewagi nad rywalami opowiada Adrian "Dju" Malczyk - zawodnik Izako Boars, sekcji Fortnite.
Zobacz wideo

W każdym sporcie kluczem do sukcesu jest talent i ciężka praca. W piłce nożnej mówi się, że “korki nie grają”, jednak zasada ta nie do końca ma odzwierciedlenie w sportach elektronicznych. Esport w tym aspekcie może przypominać Formułę 1, gdzie technologia bezpośrednio wpływa na osiągane wyniki.

W tym przypadku wiele uwagi poświęca się urządzeniom, z których korzystamy w trakcie gry, a mają one ogromny wpływ na rozgrywkę. Wśród firm trwa ciągły wyścig o to, która z nich wypuści lepsze gadżety, a gracze starają się nadążać za technologią i wyposażać w najnowszy sprzęt. Przykładem tego typu współpracy jest team Izako Boars, który w ostatnim czasie nawiązał współpracę z firmą Logitech G. Jak tę kooperację ocenia zawodnik drużyny z sekcji Fortnite, Adrian “Dju” Malczyk?

 “Zacznę może od myszki - Logitech G Pro Wireless, którą z czystym sumieniem oceniłbym na 11/10. Moim zdaniem w jej przypadku Logitech bije na głowę wszelką konkurencję, a ja osobiście jestem z produktu niesamowicie zadowolony. Jeśli chodzi natomiast o słuchawki Logitech G Pro X, to warto zauważyć, że ich masywny wygląd nie jest kompletnie odczuwalny podczas użytkowania, nawet po kilku godzinach grania. Zdecydowanie największym atutem jest tu wygoda. Nie jestem pewny z czego słuchawki są dokładnie zrobione, ale dzięki bardzo dobremu wykonaniu gąbki, same przystosowują się do głowy użytkownika, co daje duży komfort.”

 Przewaga w grze dzięki nowoczesnym sprzętom

Na najwyższym poziomie rozgrywek duże znaczenie mają sekundy w reakcji oraz piksele dzielące celownik od sylwetki przeciwnika. Całość ekwipunku esportowca musi być dobrana perfekcyjnie pod potrzeby zawodnika. Oprócz jego umiejętności ogromne znaczenie mają indywidualne parametry urządzeń, które znajdują się na stanowisku do grania. Jakie cechy sprzętu są według zawodników kluczowe?

“Wydaje mi się, że w przypadku myszki warto zaznaczyć precyzję wskaźnika. Podczas gry nie pojawiają się żadne niepożądane przeskoki, tak jak bywało to w przypadku innych urządzeń, które miałem okazję testować. Nie zauważyłem zaników wskaźnika, na przykład, gdy podnosiłem myszkę do góry. W przypadku słuchawek pomogło mi przejście na nowszy model produktu Logitech. Używane przeze mnie wcześniej Logitech G433 nie pozwalały na wygłuszenie zewnętrznych, zwykle rozpraszających mnie dźwięków. Jest to ogromnym plusem, bo po prostu pozwala na większe skupienie podczas gry.”

Dodatkowe technologie kluczem do sukcesu?

Obecnie praktycznie każdy z nowoczesnych sprzętów posiada jakieś dodatkowe funkcje, które urozmaicają nie tylko rozgrywkę, ale i codzienne użytkowanie, takie jak na przykład streaming. Wśród produktów marki Logitech G znajdzie się wiele tego typu dodatków. W jakim stopniu są one pomocne według profesjonalnego zawodnika?

“W przypadku streamingu poświęciłem dedykowany statyw z mikrofonem na rzecz słuchawek Logitecha, których mikrofon wyposażony jest w technologię Blue Voice. Na początku nie byłem świadomy, że istnieje nowy software od Logitech - Logitech G Hub. Po konfiguracji ustawień w dedykowanym oprogramowaniu i włączeniu technologii Blue Voice, faktycznie okazało się, że wszystko działa bardzo dobrze. Widziałem też wiele innych opcji ustawień, lecz póki co nie miałem okazji z nich korzystać. W samym mikrofonie jest tyle różnych możliwości konfiguracji, że każdy może wybrać coś pod własne preferencje tak, aby wszystko działało na najwyższym poziomie.”

Nowoczesne technologie potrafią zmienić każdy produkt

Na zapleczu gamingowym znajduje się wiele produktów, które posiadają mocno zróżnicowaną specyfikację. Prostym przykładem jest sprzęt zarówno bezprzewodowy, jak i ten z kablem. Wśród technologii dostępnych w myszkach Logitech G można znaleźć między innymi “LIGHTSPEED”. Czy są one w stanie zatrzeć różnice pomiędzy różnymi rodzajami produktów?

“W trakcie swojej kariery spotkałem się jednak z wieloma opiniami, które mówiły, że posiadając myszkę bezprzewodową zmuszeni będziemy do tolerowania sporych opóźnień, ale to już nie te czasy. Logitech w swoich bezprzewodowych myszkach wykorzystał technologię LIGHTSPEED, która wyklucza opóźnienia czy problemy z łącznością. W żadnym wypadku nie należy się bać i warto zaryzykować korzystanie z myszek bezprzewodowych. Mamy XXI wiek i pojęcie “opóźnienie” już nie ma miejsca. Sam używałem wcześniej myszki Logitech G703, która również była bezprzewodowa i wówczas nie doświadczyłem żadnych problemów. Śmiało więc mogę powiedzieć, że firmie Logitech można ufać pod tym względem, a produkty Logitech G były wykonywane przy konsultacjach z graczami, co znacznie podnosi ich jakość.”

Sporty elektroniczne choć zbliżone do tych tradycyjnych, posiadają widoczną różnice w postaci silnego wpływu branży technologicznej na jakość i styl rozgrywki. Im lepsze parametry techniczne oraz trafny dobór produktów dopasowanych do indywidualnych potrzeb gracza, tym większa szansa na sukces w rywalizacji. Jakie odzwierciedlenie na grę “Dzików” będzie miałą współpraca z Logitech G? O tym przekonamy się po najbliższych wynikach zespołu.