Jak organizuje się w Polsce eventy esportowe? Przedstawiamy kulisy organizacji finałów Polskiej Ligi Esportowej w Arenie Gliwice

W tym roku w Arenie Gliwice odbyły się 64 wydarzenia i odwiedziło je ponad 160 tysięcy gości. W jednym z najnowocześniejszych obiektów widowiskowo-sportowych odbyła się jedna impreza esportowa. Jak w Polsce organizuje się finały rozgrywek Counter-Strike: Global Offensive i League of Legends na tak dużym obiekcie?

Przygotowania do zwieńczenia całego sezonu ligi w grudniu trwają już od początku września. Intensywność prac i zaangażowanie osób z zespołu jest zwiększane systematycznie, wraz z ostatnimi kolejkami Polskiej Ligi Esportowej. Na końcu dochodzimy do prawie 100 osób zaangażowanych w projekt - mówi Bartosz Wilczek, Head of Esports Fantasy Expo.

Śląsk stolicą polskiego esportu. Jak wygląda logistyka?

W czwartym sezonie ligi partnerami finałów była Arena Gliwice i Miasto Gliwice. To było pierwsze wydarzenie esportowe organizowane na gliwickim obiekcie. Śląsk już od jakiegoś czasu jest stolicą polskiego esportu, bo Arenę od katowickiego Spodka, gdzie odbywa się najbardziej znane wydarzenie esportowe w Polsce, czyli Intel Extreme Masters dzieli tylko 27 kilometrów.

Przygotowania rozpoczynają się od pierwszej wizji lokalnej obiektu. To pierwszy z kluczowych momentów, bo organizator musi ocenić czy obiekt spełnia jego oczekiwania, a zarządca obiektu w tym przypadku Arena Gliwice potwierdzić, że można zorganizować na niej imprezę o charakterze esportowym, która na swój sposób jest nietypowa. Dodatkowo każdy obiekt ma swój regulamin, którego należy przestrzegać.

Dopiero po wizji lokalnej dochodzi do szczegółowych rozmów o współpracy organizacyjnej, a co coraz ważniejsze także komunikacyjnej i wizerunkowej finałów ligi w obiekcie. W przypadku imprezy masowej ważne są też spotkania ze służbami i dopilnowanie formalności.

Jak w przypadku finałów Polskiej Ligi Esportowej wygląda logistyka? To przede wszystkim duże wyzwanie dla działu eventowego, w którym istotną rolę odgrywa Krzysztof Żyła z Fantasy Expo. Musimy pamiętać o transporcie wszystkiego - mówi Bartosz Wilczek. Organizatorzy Polskiej Ligi Esportowej są wspomagani przez firmy zewnętrzne np. Djak Technika Estradowa postawiła scenę na finałach w Arenie Gliwice. Polska Liga Esportowa w tym zakresie odpowiada za swobodny wjazd na teren obiektu oraz swobodne przemieszczanie się po nim. Istotne jest także zadbanie o zgranie się z kalendarzem pozostałych wydarzeń w Arenie.

Jak to wygląda dla obserwatorów? To ogromne ciężarówki wiozące tony sprzętu, które później po złożeniu niczym klocki składają się na finalny efekt dla widza. Poza sprzętem scenicznym trzeba zadbać o komputery dla zawodników oraz sprzęt audiowizualny ze Studia Nervariena w Krakowie, dzięki któremu widzowie w Twitch.tv mogą obserwowować specjalne efekty podczas transmisji. Szczególnie transport tych urządzeń jest ważny, bo są delikatne - szczególnie optyka w kamerach telewizyjnych.

Praca na miejscu? Minimum 3 dni przed startem eventu

Zbudowanie sceny i wyposażenie pomieszczeń dla zawodników w Arenie Gliwice ruszyło 3 dni przed finałami ligi. Do gry wchodzi wtedy ekipa produkcyjna wraz z komentatorami z Piotrem “Izakiem” Skowyrskim, Damianem “Nervarienem” Ziają oraz zawodnikami AGO Esports, Mikstury, Pompa Team oraz Illuminar Gaming. Zespół pracuje wtedy nad przygotowaniem wideo z wypowiedziami i rozmowami, które zapowiadają mecze.

Widz przed komputerem obserwuje efekt finalny, ale jednocześnie wtedy cały czas pracuje mnóstwo osób odpowiedzialnych za różne aspekty wydarzenia: od transmisji live, obsługę na miejscu, aż po zaplecze. Każda z tych osób wkłada w to dużo serducha i pomimo zmęczenia daje z siebie wszystko, a to jest bezcenne. Na małej hali mieliśmy w tym roku pełne trybuny - dodaje Wilczek. Pierwsze wydarzenie esportowe było też istotne dla operatora Areny.

Cieszymy się, że to właśnie Arena Gliwice była miejscem rozgrywania turnieju finałowego Polskiej Ligi Esportowej i ten pierwszy, ważny krok postawiony na esportowym rynku stał się dla nas impulsem do dalszej pracy. Esport to niewątpliwie przyszłość, w której chcemy uczestniczyć. Mamy nadzieję, że w 2019 roku fani tej dyscypliny ponownie będą mogli przeżyć w Arenie wspaniałe emocje. – podsumowuje Marcin Herra Prezes Zarządu Areny Operator Sp. z o.o.

Do tej pory finały Polskiej Ligi Esportowej odbywały się w Warszawie, Kielcach i Gliwicach.

Copyright © Agora SA