S1mple - najlepszy gracz Counter Strike zawita na IEM w Katowicach!

Intel Extreme Masters to jedna z najważniejszych imprez esportowych nie tylko w Polsce ale również na świecie. W Katowicach pojawi się Oleksandr "s1mple" Kostyliev. Ukrainiec w 2018 roku pokazał, że jest najskuteczniejszym zawodnikiem. Nikt inny nie może się z nim równać.

Kostyliev jest ukraińskim zawodnikiem drużyny Natus Vincere, którą będziemy mogli obejrzeć podczas tegorocznego Majora w Katowicach. Do drużyny dołączył w czerwcu 2016 roku i do tego momentu odnosi kolejne spektakularne sukcesy. 

Raczkowanie w Gamingu 

Oleksandr urodził się w Kijowie 1 października 1997 roku. Do gier komputerowych zachęcił go starczy brat Alexey. Pomagał czteroletniemu wówczas Oleksandrowi jak poruszać się w grach komputerowych. Alexey odpowiedzialny był za obsługę klawiatury, natomiast młodszy brat za poruszanie myszką komputerową.  

Z czasem bracia coraz bardziej walczyli o możliwość korzystania z komputera, co prowadziło do licznych konfliktów. Gdy stawał się coraz starszy zaczął chodzić do kafejek internetowych, spędzając tam setki godzin. Nie przeszkodziło mu to jednak w zdobywaniu dobrych ocen w szkole, przez co nie sprawiał problemów swoim rodzicom. Jednak jego głównym problemem było wchodzenie w konflikty z innymi rówieśnikami. Przez to ten gracz jest teraz uważany za toksycznego.

Droga do sławy 

Kostyliev rozpoczął swoją przygodę z Counter-Strike jako zawodnik specjalizujący się w karabinach takich jak AK47 czy M4. Z czasem jednak coraz częściej przykuwał uwagę do broni karabinu snajperskiego AWP, którego popisy oglądamy do dnia dzisiejszego na wielu znaczących turniejach rangi Major na świecie.  

Gdy ukończył 18 lat stał się nadzieją drużyny Liquid, jednej z największych organizacji esportowych na świecie. Pod opieką Hiko, kolegi z drużyny, mógł rozwijać swoją karierę. Hiko twierdził, że s1mple jest zawodnikiem, którego nie interesują pośrednie rozwiązania. Zawsze dążył do tego aby wygrywać skrimy w rezultacie 16:0 oraz zawsze podnosił sobie poprzeczkę. Tego samego oczekiwał od swoich kolegów z drużyny. 
Podejście zawodnika zaowocowało wieloma indywidualnymi, jak i drużynowymi sukcesami. Wielokrotnie otrzymywał miano MVP turnieju i zajmował wysokie lokaty z drużyną. Sensacyjnie zdobył tytuł MVP, mimo że jego drużyna nie wygrała turnieju.  

Dodatkowo Kostyliev już dwukrotnie znajdował się w TOP 10 najlepszych zawodników na świecie w rankingu HLTV. W 2018 roku znalazł się w nim po raz trzeci, ale po raz pierwszy z tytułem najlepszego gracza. 

Jednak historia w tej drużynie nie zakończyła się szczęśliwie dla Ukraińca. Niedługo po tych sukcesach musiał zrezygnować z występowania pod barwami Hellraisers ze względu na bana na rozgrywki w turniejach ESL.  

Dwuletni ban za cheatowanie w ESL 

Jest takie ciekawe zdanie w naszej kulturze - „nie ma róży bez kolców”. I tak samo nie ma profesjonalistów w grach komputerowych, którzy nie uruchomili kiedykolwiek cheatów. Po co? Aby lepiej zrozumieć mechanikę poruszania się przeciwników bądź spoty, które należy ostrzelać zanim ruszymy do przodu. Jednak czasem nie można przeginać w drugą stronę, co pokazał właśnie s1mple.  

Dokładnie 2 lutego 2014 roku zawodnik został zbanowany dwa lata z rozgrywek organizowanych przez ESL. Powód? Oszustwa oraz próby mataczenia polegającej na ukryciu swojej winy poprzez częste zmiany kont oraz nazw kont zarówno w grze, jak i w panelu rozgrywek ESL.  

Tę informację odkrył jeden z adminów ESL, który momentalnie zdyskwalifikował drużynę s1mple z rozgrywek. Ukrainiec musiał pożegnać się na pewien czas z szansą na duże pieniądze.  

Toksyczność  

Po wygaśnięciu bana na rozgrywki ESL Oleksandr przez dłuższy czas nie mógł zadomowić się w jednej drużynie. Przeskakiwał pomiędzy nimi starając się wyprostować błędy przeszłości, ale już wtedy miewał myśli o zakończeniu kariery w Counter-Strike. Przez dłuższy czas grał dla ukraińskiej drużyny Flipsid3Tactics, z którą zakończył współpracę w czerwcu 2015 roku ze względu na „wewnętrzne problemy”. Na wierzch wyszedł prawdziwy charakter zawodnika - nazbyt pewnego siebie, wiecznie niezadowolonego z gry swojej drużyny oraz toksycznego do granic możliwości człowieka, który wyżywał się na wszystkich. Informację tę upublicznił jego dawny kolega z drużyny markeloff oraz kapitan drużyny Andrii „B1AD3” Gorodenkyi. Ale nawet wtedy markeloff twierdził, że s1mple ma ogromny potencjał i jest bogiem aimingu w Counter-Strike.  

Po krótkim czasie wrócił jednak do gry i utrzymywał kontakt z Hellraisers i Flipsid3. Był to moment, w którym poznał Hiko - późniejszego przyjaciela, który otworzył mu drzwi do sławy dzięki kontraktowi z Team Liquid. 

Największe osiągnięcia 

S1mple dołączył do drużyny Natus Vincere w 2016 roku z Flamie, Seized, Guardian i Edwardem. To właśnie w tym zespole odniósł najbardziej spektakularne sukcesy: 

  • 1 miejsce BLAST Pro Series: Copenhagen 2018 
  • 2 miesjce FACEIT Major: London 2018 
  • 1 miejsce ESL One: Cologne 2018 
  • 1 miejsce CS:GO Asia Championships 2018 
  • 1 miejsce Star Series & i-League CS:GO Season 5 
  • 1 miejsce Dreamhack Open Winter 2017 
  • 1 miejsce ESL One: New York 2016 

Oleksandr „s1mple” Kostyliev to z całą pewnością jeden z najbardziej utalentowanych zawodników Counter-Strike. Jego refleks i niestandardowe podejście do gry może inspirować innych młodych zawodników. Jak sam twierdzi zaczął się uczyć opanowania i spokoju w grze, bo doskonale sobie zdaje sprawę z tego, jak ważna jest rozgrywka w drużynie oraz opanowanie podczas najważniejszych meczów. Poświęca bardzo dużo czasu trenując w Counter-Strike bo wie, że tylko ciężka praca procentuje. 

Natus Vincere jest jednym z uczestników turnieju rangi Major  w Katowicach podczas tegorocznego IEM 2019. S1mple jest zawodnikiem, którego zobaczymy na 100% podczas rozgrywek i jedno jest pewne, zapewni nam masę emocji i zaskakujących akcji.