Najważniejsze turnieje w esporcie

Jest ich całkiem sporo, ale grają głównie w Azji, Ameryce Północnej i w Europie. Przedstawiamy subiektywny ranking najważniejszych turniejów esportowych.

W Vancouver w Kanadzie po turnieju trwającym przez 10 dni organizatorzy przekazali drużynom 25 mln dolarów. To absolutny esportowy rekord ustalony podczas The International 2018 w grze Dota 2. W sobotę mogliśmy obejrzeć finał jednego z najważniejszych turniejów esportowych, czyli Mistrzostw Świata w League of Legends 2018. Na stadionie Incheon Munhak w Korei Południowej pojawiło się ponad 23 tysiące widzów. Jak odnaleźć się na mapie najważniejszych turniejów esportowych, żeby nie przegapić tych najważniejszych?

Na samym początku warto pamiętać, że każdy najważniejszy tytuł esportowy posiada swoje najbardziej prestiżowe rozgrywki. Dlatego wstępujący do świata esportu mogą mieć trudność ze sklasyfikowaniem wszystkich turniejów.

Według serwisu easportsearnings.com wśród dwudziestu rozgrywek z największą pulą nagród znajdziemy aż dwanaście rozegranych w Dota 2, pięć w League of Legends i po jednym w SMITE oraz Call of Duty: Black Ops II. Najbardziej popularnego w Polsce Counter-Strike: Global Offensive znajdziemy dopiero w trzeciej dziesiątce.

W polskim esporcie uwagi mediów, kibiców i całego środowiska nie skupiają koniecznie turnieje z najwyższą pulą nagród, a prestiż rozgrywek nie jest mierzony tylko kwotą przeznaczoną na wypłaty pieniężne. Polskim hitem oglądalności wciąż pozostaje MLG Columbus z 2016 roku, który przyciągnął w szczycie 151 tysięcy widzów i PGL Major Kraków 2017 z ponad 106 tysięcy oglądających w jednym momencie. Transmisje to nie wszystko. Turniejami w Polsce wypełniany jest Spodek, Tauron Arena w Krakowie, a także wydarzenia dla graczy połączone z targami, jak Poznań Game Arena, Warsaw Games Week, Good Game - Warszawskie Targi Gier, czy GameON Kielce.

Żeby odnaleźć się w liczbach dotyczących oglądalności, warto wspomnieć, że to poziom średniej oglądalności meczu w Ekstraklasie, który wynosił 110 tysięcy. Jednak różnica w ekspozycji medialnej, biznesowej i reklamowej piłki nożnej oraz esportu w Polsce jest nie do porównania. Na jakie turnieje na świecie warto zwrócić uwagę?

The International, czyli rekord za rekordem

To turniej organizowany od 2011 przez Valve, czyli amerykańskiego producenta gier komputerowych takich jak Half-Life, Counter-Strike i właśnie Dota 2. Pierwszy The International z pulą nagród wynoszącą 1,6 mln dolarów odbył się w Kolonii, przez kolejnych sześć lat gospodarzem było Seattle, a w 2018 roku turniej odbył się w Vancouver. Od pierwszej do ostatniej edycji pula nagród wzrosła do astronomicznej kwoty w esporcie i ustanawiała rekordy. Najpierw w 2014 roku przekroczono poziom 10 mln dolarów, następnie już w 2016 aż 20 mln dolarów, a w 2018 osiągnięto pułap 25 mln dolarów.

Co ciekawe cały czas w turnieju udział bierze od 16 do 18 drużyn. Najlepiej reprezentowanymi nacjami pozostają Chiny z 183 graczami, długo za nimi można znaleźć Malezyjczyków z 55, 54 Amerykanów oraz co ciekawe aż 45 Ukraińców i 44 Rosjan. Do tej pory w turnieju nie wziął udziału żaden Polak, ale występuje w nim Jordańczyk z polskimi korzeniami, czyli Amer “Miracle” Al-Barkawi.

Mistrzostwa Świata w League of Legends. Cała Polska za Jankosem

W esportowym środowisku ten turniej nazywa się po prostu Worldsami. I podobnie jak opisany wyżej rozpoczął się w 2011 roku, z tym że jego organizatorem jest Riot Games.

W 2017 roku na całym świecie turniej oglądało 60 milionów ludzi, a w 2018 w Polsce wyniki Marcina “Jankosa” Jankowskiego śledziło w szczytowym momencie dokładnie 49 196 widzów na polskiej transmisji zorganizowanej przez Fantasy Expo. Popularność turnieju w Polsce w dużym stopniu zależy od uczestnictwa w nim Polaka. Jednocześnie 20 października, czyli podczas ćwierćfinału Mistrzostw Świata League of Legends transmisję obejrzało blisko 140 tys. unikalnych widzów.

Jankos w 2016 i 2018 roku, najpierw z H2k-Gaming, a teraz z G2 Esports dotarł aż do półfinałów. Co ciekawe to właśnie sukces i popularność Worldsów są inspiracją dla zwolenników esportu na igrzyskach olimpijskich. Finały NBA ogląda nieco ponad 20 mln widzów, Worldsy przynoszą trzy razy większą widownię, dlatego potencjał marketingowy Mistrzostw Świata w League of Legends jest ogromny.

InfografikaInfografika Fantasy Expo

Intel Extreme Masters. To Katowice są stolicą polskiego esportu

Dla wielu w Polsce to najbardziej rozpoznawalny turniej esportowy, bo jego finał odbywał się w Katowicach. Tak naprawdę IEM jest serią rozgrywek podzielonych na sezony, z których pierwszy odbył się już w 2007 roku w Hanowerze. Wśród miast gospodarzy znajdziemy między innymi Los Angeles, Montreal, Dubaj, Seul i Oakland. Trzynasty sezon zakończy się w Katowicach na przełomie lutego i marca 2019 roku.

Mistrzostwa rozgrywają się na terenie Spodka, a od kilku lat imprezie towarzyszy wydarzenie mające na celu gromadzenie całej esportowej Polski w jednym miejscu - od komentatorów, graczy, influencerów, przedstawicieli biznesu, dziennikarzy po kibiców.

Rozgrywki rangi Major w Counter-Strike: Global Offensive

Turnieje na tym poziomie rozgrywane są od 2001 roku. To najbardziej prestiżowe rozgrywki w Counter-Strike: Global Offensive. Ale aż do 2012 roku pula nagród wynosiła zaledwie od 33 tysięcy (ESWC 2011) do 160 tysięcy dolarów (ESWC 2006). W 2013 roku Valve dokonało rewolucji ustalając, że turnieje rangi Major będą miały obowiązkową pulę do podziału wynoszącą co najmniej 250 tysięcy, a od 2016 roku milion dolarów. Mistrzostwa świata w CS:GO są organizowane dwa razy do roku. Ich gospodarzem były Katowice (2014, 2015) i Kraków (2017). W 2019 roku turniej rangi Major ponownie zawita do Katowic.

Wśród nacji przodujących w Majorach od 2013 roku najbardziej utytułowani są Szwedzi, Duńczycy, Francuzi i Brazylijczycy. Virtus.pro wygrało turniej w Katowicach w 2014 roku i właśnie wtedy wprowadzono innowacje w postaci skrzynek oraz naklejek dla widzów. Ten ruch był strzałem w dziesiątkę, bo pozwolił na szerokie rozwinięcie tego typu aktywności.

ELEAGUE. Amerykańska liga dla najlepszych w CS:GO

W 2016 roku odbyła się pierwsza edycja rozgrywek z finałem w Las Vegas, a w drugiej także zorganizowanej w 2016 roku zwycięstwo odnieśli Polacy w ramach rosyjskiej organizacji Virtus.pro. Złota Piątka pojawiła się w finałach ELEAGUE łącznie trzy razy, ale pozostałe dwie porażki rozpoczynały stopniowe psucie ducha zespołu.

W rozgrywkach uczestniczyło od 16 do 24 drużyn. W 2017 roku podczas ELEAGUE odbył się pierwszy turniej mistrzostw świata (tzw. Major) CS:GO w Atlancie, a rok później drugi w Bostonie. Podczas niego Virtus.pro zajęło 15-16 miejsce.

Co esportowego oglądać w Polsce? Poza turniejami w CS:GO, które zawitały do Katowic i Krakowa na co dzień warto przyglądać się potyczkom ligowym w Polsce, bo je także można zobaczyć w trybie offline - zarówno podczas specjalnych wydarzeń, a także jako elementu towarzyszącego targom gier komputerowych. Na co dzień uwagę widzów przyciągają, Polska Liga Esportowa, ESL Mistrzostwa Polski i Ultraliga.