IBS, czyli Zespół Jelita Drażliwego to przewlekła choroba jelit, która charakteryzuje się nawracającymi bólami brzucha, wzdęciami, gazami, a także zaparciami i/lub biegunkami.
Wyróżnia się 4 różne typy IBS: z dominującą biegunką, z dominującym zaparciem, ze zmiennym rytmem wypróżnień i nieklasyfikowaną postać choroby. Przyczyny schorzenia nie są do końca poznane, a jego problematyka jest bardzo złożona. Wiadomo zaś, że na zespół jelita nadwrażliwego cierpi coraz więcej osób w różnym wieku. Szacuje się, że może dotykać nawet 20 proc. populacji.*
Zespołu Jelita Drażliwego nie można całkowicie wyleczyć, gdyż do tej pory nie odnaleziono bezpośredniej przyczyny jego występowania. Dolegliwości mogą być spowodowane m.in. uwarunkowaniami genetycznymi, zaburzeniami mikrobiomu jelit, przewlekłym stresem czy niewłaściwą dietą. Leczenie polega głównie na złagodzeniu i usunięciu dokuczliwych objawów. Ważne jest holistyczne podejście do walki z IBS. Trafna diagnoza, odpowiednia farmakoterapia, dobrana przez specjalistów dieta i aktywność fizyczna mają ogromne znaczenie w poprawie jakości życia osób chorych.
Dieta przy zespole jelita wrażliwego powinna być wdrożona jako stały element walki z chorobą. Najbardziej polecanym dla cierpiących na to schorzenie modelem żywieniowym jest dieta o niskiej zawartości składników z grupy FODMAP, która wyklucza z jadłospisu produkty bogate w fermentujące węglowodany oraz poliole. Ich dłuższe zaleganie w jelitach może sprzyjać występowaniu wzdęć, gazów oraz bólów brzucha u chorych. Skuteczność tej diety potwierdzają liczne badania naukowców, lekarzy i dietetyków. Już po kilku tygodniach jej stosowania można zauważyć znaczną poprawę.
Osoby cierpiące na IBS, których układ pokarmowy jest tak nieprzewidywalny, często rezygnują z aktywności fizycznej, a to poważny błąd. Regularne ćwiczenia i odpowiednia dieta mogą bowiem znacząco poprawić ich samopoczucie. W 2011 roku przeprowadzono badanie*, w którym wzięło udział 102 uczestników w przedziale wiekowym 18-65 lat. Podzielono ich na dwie grupy - aktywną fizycznie oraz kontrolną, która miała pozostać nieaktywna fizycznie. Odsetek pacjentów ze zwiększonym nasileniem objawów IBS był znacznie większy w grupie kontrolnej. Podobne wnioski wyciągnięto w 2018 roku w badaniu** opublikowanym w czasopiśmie Cytokine. Oceniano w nim wpływ ćwiczeń aerobowych o niskiej i umiarkowanej intensywności na osoby z IBS prowadzące siedzący tryb życia. Wzięło w nim udział 109 uczestniczek w wieku 18-41 lat. Dowiedziono, że regularna aktywność fizyczna łagodzi objawy choroby, zmniejsza stres oksydacyjny oraz zwiększa ilość przeciwutleniaczy w organizmie.
Pacjentom z IBS zalecane są ćwiczenia o niskiej i umiarkowanej intensywności. Odradza się im zaś intensywne i długotrwałe aktywności takie jak np. bieganie w maratonach, treningi interwałowe i wyczynowe, które mogą nasilać objawy. Przy intensywnym wysiłku układ pokarmowy przestaje bowiem funkcjonować normalnie, gdyż skupiony jest na dostarczaniu tlenu i substancji odżywczych do komórek mięśniowych. Aktywność fizyczna dla osób z IBS powinna być więc odpowiednio dobrana, jednak nie ma wątpliwości co do tego, że jest bardzo ważna w procesie łagodzenia dolegliwości choroby.
Rekomendowane formy aktywności fizycznej dla osób z IBS:
Oprócz aktywności fizycznej i odpowiedniej diety czasem warto wspomóc się produktem. Wielozadaniowym preparatem jest Doppelherz® med Na drażliwe jelita. To wyrób medyczny wskazany do leczenia Zespołu Jelita Drażliwego (IBS), charakteryzującego się bólem, obrzękiem, wzdęciami i dyskomfortem w jamie brzusznej, związanymi lub nie ze zmianą wyglądu stolca oraz zmianą rytmu wypróżnień (zaparcia, biegunki lub ich naprzemienne występowanie). Poprzez mechaniczne działanie ochronne współdziała z błoną śluzową jelit, tworząc mukoadhezyjny film, który chroni błonę śluzową przed kontaktem z substancjami drażniącymi, a jednocześnie pomaga usunąć niebezpieczne substancje, zapobiegając ich wchłanianiu. Poprzez mechanizm typu fizycznego pomaga absorbować gazy jelitowe, zmniejszając tym samym typowe dolegliwości Zespołu Jelita Drażliwego.
* Krystian Adrych, Katedra i Klinika Gastroenterologii i Hepatologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego: "Zespół jelita drażliwego w świetle najnowszych wytycznych", „"Varia Medica" 2019, tom 3, nr 2, strony 89-95, https://journals.viamedica.pl/varia_medica/article/view/64686, data dostępu: 13.05.23
** https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1043466617303873
Podmiot prowadzący reklamę: Queisser Pharma Poland Sp. z o.o., ul. Domaniewska 39,02-672 Warszawa, Polska
Producent: Labomar S. p. A., Via N. Sauro, n.35/l, Istrana (TV), Włochy
Materiał promocyjny marki Dopelherz.