BLAST.tv Paris Major 2023 - najlepsi gracze

Major to największy turniej na esportowej scenie Counter-Strike'a. Jego najlepsi gracze mogą na nim zarówno zyskać wieczną sławę, jak i zasmakować wstydu na lata. Od gwiazd i liderów wymaga się, że staną na wysokości zadania, z kolei słabsze zespoły potrzebują nieoczekiwanego bohatera, który zniweluje różnicę poziomów. Wspólnie z marką adidas oraz eobuwie przyjrzymy się, kto i jak wybił sie na tegorocznym BLAST.tv Paris Major 2023.

Niekwestionowanym królem BLAST.tv Paris Major 2023 został Mathieu "ZywOo" Herbaut. Był to po prostu wymarzony turniej w wykonaniu Francuza. Przed własną publicznością doprowadził on Vitality do pucharu, a dodatkowo odebrał przy tym nagrodę MVP. Jego ratingu 1.39 i K/D na poziomie 1.60 nie ma co zestawiać z innymi zawodnikami - Herbaut zdeklasował całą konkurencję, a jego najniższy rating na pojedynczej mapie wyniósł… 1.20 (Vertigo przeciwko Into The Breach)! Z pewnością jednak to pierwszy zespołowy tytuł na Majorze przyniósł mu najwięcej radości.

Nieco negatywnie wszystkich zaskoczył odwieczny konkurent Herbauta, Oleksandr "s1mple" Kostyliew. Gwiazdor Natus Vincere zagrał najgorszego Majora w swojej karierze, choć ukończył go z pozytywnym ratingiem 1.07. Ukrainiec tym razem nie był jednoosobową armią ratującą NAVI z opresji - jego ekipa nie załapała się do fazy mistrzów.

Niespodziewanie za plecami "ZywOo" znalazł się Mihai "iM" Ivan. Rumun z Gamer Legion ma za sobą turniej życia. Jego drużyna sensacyjnie doszła do finału, a to w dużej mierze zasługa pracy "iM’a". Ivan zagrał kilka spektakularnych map, a w najważniejszych meczach fazy mistrzów z Monte, Heroic i Vitality za każdym razem stawał na rzęsach, aby ratować własną ekipę. Na tych ostatnich sił mu nie starczyło, lecz "iM" i tak zakończył turniej z ratingiem 1.35 i tylko jedną mapą skończoną "na minusie".

"ZywOo" i "iM" zdecydowanie wyróżnili się na tle konkurencji. Nie tak imponujące, ale wciąż przyzwoite liczby odnotował duet z Team Liquid - Keith "NAF" Marković (rating 1.24) i Mareks "YEKINDAR" Galinskis (rating 1.20). W fazie pretendentów ta dwójka nie radziła sobie najlepiej, lecz z czasem wróciła na właściwe tory. Mimo wszystko Liquid potknęło się na ćwierćfinale i pewien niedosyt w amerykańskim zespole z pewnością pozostał.

W Vitality drugie skrzypce grał Lotan "Spinx" Giladi (1.24 rating), który został zarazem pierwszym izraelskim zwycięzcą Majora w historii CS:GO. Bacząc na to, że "Spinx" zaczął poważną karierę mniej więcej trzy lata temu, jest to ogromne osiągnięcie budzące podziw.

Znakomity debiut na imprezie rangi Majora zaliczył Danił "headtr1ck" Walitow. Snajper Ninjas in Pyjamas był jedynym jasnym punktem drużyny, która po całości zawiodła w fazie legend, w upokarzającym stylu odpadając z Apeks. Do Ukraińca nie można mieć jednak pretensji - zanotował rating 1.18, pokazując się ze znakomitej strony.

Ulubieńcem publiki został z kolei Cai "CYPHER" Watson. Brytyjczyk z Into The Breach zasłynął ze swojego charakterystycznego, agresywnego stylu, którym stale zaskakiwał rywali. Z tego też względu wskaźnik K/D wyniósł tylko 0.96 na skutek wielu śmierci, jednakże sam rating Watsona na koniec turnieju wskazywał imponujące 1.11 punkta.

Polacy w fazie legend i mistrzów grali po prostu stabilnie. Każdy miał lepsze jak i gorsze spotkania. Najwięcej zyskał jednak na pewno Kamil "siuhy" Szkaradek, który zareklamował się jako znakomicie rokujący prowadzący, a o takich na esportowej scenie często trudno. Polak z GamerLegion zakończył udział w Majorze na finale z ogólnym ratingiem w wysokości 1.04. Bardzo możliwe, że Szkaradek na długo w GL nie zostanie. Każdy chciałby mieć taki diament w swoim zespole.

Niewiele pozytywów można niestety powiedzieć o graczach 9INE, gdyż każdy nie przekroczył z ratingiem magicznej "jedynki". Mało tego - Kamil "KEi" Pietkun został drugim najniżej ocenionym graczem całego Majora (0.68).

Na BLAST.tv Major Paris 2023 wypromowało się wieć kilka świeżych nicków. Czy nowe gwiazdy szybko trafią na karuzelę transferową? Wiele na to zapowiada, gdyż niezadowalający wynik na Majorze osiągnęły tak duże marki jak G2 Esports, Natus Vincere czy ENCE. Te organizacje nie przywykły do takich dołków i mogą szukać opcji wzmocnień już niebawem.

Partnerem polskiej transmisji BLAST.tv Major Paris 2023, realizowanej przez GAM3RS_X oraz GX Studio był adidas wraz z eobuwie. Marka adidas słynie głównie odzieży sportowej, lecz sprawdzi się ona również jako część ubioru na co dzień. Wygodnie i stylowo - przekonali się o tym komentatorzy i analitycy z majorowego studia, których adidas zaopatrzył w specjalne komplety.