Idą po Koronę Wodospadów! Zespół z Polski chce zdobyć dziesięć najwyższych wodospadów na świecie

Grupa polskich podróżników i miłośników sportów ekstremalnych jest w trakcie realizacji wyjątkowego wyzwania OSHEE Slide Challenge, czyli próby zdobycia i zjechania na linach z dziesięciu najwyższych wodospadów świata. Mają za sobą już trzy zjazdy - z Salto Angel w Wenezueli, Tugela Falls w RPA oraz wodospadu Skorga w Norwergii. Trwa właśnie wyprawa do Peru, gdzie jednym z ich celów będzie całkowicie dziewiczy, znajdujący się w bezkresnej dżungli - Cataratas las Tres Hermanas. Bądźcie z nami i śledzicie tę emocjonującą podróż. Relację z wyprawy będziemy aktualizować na bieżąco.

12 czerwca br. Ekipa OSHEE Slide Challenge zdobyła kolejny wodospad! Tym razem była to Yumbilla Falls o wysokości 896m w malowniczym Peru!

Jest to piąty najwyższy wodospad na świecie. Pogoda podczas wyprawy rozdawała karty, przez co próba zdobycia go i zjazdu z niego na linach należała do bardzo wymagających.

fot. Wierzejski

Ze względu na bardzo trudne warunki zjazd został podzielony na trzy etapy. Łącznie cała akcja zajęła prawie czterdzieści godzin pracy w ścianie. 

fot. Wierzejski

Yumbilla to wodospad całkiem inny od pozostałych, które ekipie OSHEE Slide Challenge udało się wcześniej zdobyć. Od ponad stu metrowych zjazdów, podczas których ekipa była całkowicie zalana wodą, przez wąskie kaniony z bardzo dużo ilością wody, aż po wysokie malownicze ściany z egzotyczną roślinnością. Każdy dzień w ścianie wiązał się z zagrożeniem związanym z szybko przybierającą wodą. Ekipa musiała działać sprawnie i być przygotowana na każdą sytuacją spowodowaną dużymi opadami deszczu oraz zróżnicowaniem terenu.

fot. Jan Wierzejski

Yumbilla Falls to już czwarty wodospad zdobyty przez OSHEE Slide Challenge w tym składzie, dzięki czemu ekipa wiedziała jak zachować się w sytuacjach kryzysowych. Zmęczeni, ale szczęśliwi wracają do domu i planują kolejne etapy projektu. Obejrzyjcie sami:

Zobacz wideo

Niestety przez pogodę oraz trudności związane ze zdobyciem Yumbilli, nie ma obecnie możliwości zdobycia kolejnego peruwiańskiego wodospadu - Tres Hermanas, tym bardziej w tak krótkim czasie. Ekipa OSHEE Slide Challenge zmierzy się z nim podczas jednej z kolejnych wypraw!

5 czerwca br. ekipa OSHEE Slide Challenge podjęła próbę zjazdu linią mierzącego 895m wysokości wodospadu Yumbilla. Po 400 metrach zjazdu i pokonaniu najwyższej 170-metrowej kaskady zespół z uwagi na panujące w ścianie ciężkie warunki oraz bardzo wysoki stan wody postanowiła opuścić kanion przerwać działania aby podjąć kolejną próbę w ciągu najbliższych dni.

fot. Jan Wierzejski

Po dwóch dobach podróży z Europy ekipa Oshee Slide Challenge dotarła do malowniczej miejscowości Cuispes w rejonie Amazonas w Peru. Ich misją jest zdobycie wodospadu Yumbilla - kolejnego z listy 10 najwyższych na świecie. Pierwszego dnia po przybyciu, członkowie ekipy postanowili przeprowadzić rekonesans, aby dokładnie przyjrzeć się swojemu celowi.

Wyruszyli na pięciogodzinny trekking, wędrując przez gęstą dżunglę, aby dotrzeć do wodospadu Yumbilla. Po trzech godzinach w towarzystwie lokalnego przewodnika, stanęli naprzeciwko majestatycznej kaskady, która wznosiła się nad nimi, delikatnie ukryta w chmurach. Jak ich wrażenia? Obejrzyjcie sami: 

Zobacz wideo

Po powrocie do bazy, ekipa Oshee Slide Challenge rozpoczęła intensywne planowanie i przygotowania do ekspedycji. Uczestnicy wyprawy analizowali zdjęcia z drona, warunki i ustalali najbezpieczniejszą i najefektywniejszą trasę zjazdu. 

Dziś przygotowują sprzęt, przeprowadzają trening i dopinają wszystko na ostatni guzik. Warunki atmosferyczne, duża ilość wody w wodospadzie i prognozy przelotnych deszczów wskazują, że bedą musili użyć suchych skafandrów, tych samych, których używali rok temu w Norwegii, na wodospadzie Skorga.

fot. Jan Wierzejski

Prawdopodobnie w ciągu najbliższych kilku dni uda się wejść na szczyt i po noclegu na krawędzi 895 m wodospadu Yumbilla, ekipa zacznie kolejny etap swojego projektu: zjazd na linach piątym co do wysokości wodospadem na świecie. Ujęcie z drona na Yumbille idealnie oddają to, co ich czeka. 

Zobacz wideo

1 czerwca br. Polacy ruszyli do Peru. Mamy już pierwsze wieści z wyprawy. Wiemy, że uczestnicy OSHEE Slide Challenge wylądowali szczęśliwie w Limie. Po drodze nie obyło się bez problemów z bagażem, który ważył łącznie ponad ćwierć tony! Na szczęście wszystko doleciało na miejsce zgodnie z planem. Po krótkim odpoczynku nasi dzielni podróżnicy rozpoczynają mocne przygotowania do zdobycia pierwszego z wodospadów.

Będziemy na bieżąco aktualizować wieści z wyprawy. Zapraszamy też do śledzenia:

Instagram - OSHEE slide challenge (@oshee_slide_challenge)

Facebook - OSHEE SLIDE Challenge

oraz profili członków ekipy na Instagramie, a szczególnie Dariusza Pachuta, który w miarę możliwości na bieżąco publikuje stories i relacjonuje wyprawę:

@dariuszpachut, @dimitriwika, @kuba_poburka, @miloszgnom, @tomasz_grodzicki, @jan.wierzejski i @wojtekozakiewicz.

Wyprawę na zdjęciach i filmach dokumentują Jan Wierzejski i Wojciech Kozakiewicz, którzy towarzyszą ekipie w wyzwaniu. To prawdziwi specjaliści, wielokrotnie nagradzani na festiwalach górskich i filmowych w kraju i za granicą. Dzięki nim mamy możliwość obserwowania poczynań podróżników oraz podziwiania niezwykłej, dziewiczej przyrody Korony Wodospadów. 

Przedsmakiem tych relacji mogą być też materiały z poprzednich wypraw dostępne na kanale YouTube Oshee.

Zobacz wideo

Wyprawa do Peru to półmetek projektu. By zdobyć Koronę Wodospadów, Polacy muszą się jeszcze zmierzyć z wodospadami: Olo’upena (900 m) i Pu’uka’oku (840 m) w USA, Vinnufossen (865 m), Balaifoseen (850) w Norwegii, Murrenbachfall ( 840) w Szwajcarii.

OSHEE Slide Challenge to pionierski w skali świata projekt. Zapoczątkował go w 2019 roku Dariusz Pachut - zapalony sportowiec, podróżnik i ratownik medyczny. Grupa pod jego przewodnictwem zdobyła wówczas najwyższy wodospad świata Salto Angel (979m) w Wenezueli. Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią COVID-19 partnerem tytularnym projektu została marka OSHEE, co pozwoliło pokryć niezbędne koszty logistyczne i zorganizować podróż w kolejne miejsca. W 2022 roku ekipa OSHEE Slide Challenge zdobyła Tugela Falls (948m) w RPA oraz jako pierwsi ludzie na świecie wodospad Skorga w Norwergii (864 m).

Firma OSHEE idealnie wpisuje się do naszego teamu – to marka pełna pasji i doświadczenia, wspiera ludzi, którzy stawiają sobie wyzwania. OSHEE jako jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek w Polsce, pozwoli nam na realizację naszych celów i priorytetów. Wspólnie z OSHEE możemy spełniać marzenia i jako jeden zespół zdobyć Koronę Wodospadów – zdradził Dariusz Pachut.

Partnerami OSHEE Slide Challenge zostali również: National Geographic Polska, Jack Wolfskin oraz Petzl.

OSHEE Slide Challenge Jan Wierzejski, materiał promocyjny

Czas na Yumbilla Falls i Cataratas las Tres Hermanas w Peru

Właśnie przyszedł czas na kolejne z Korony Wodospadów. 1 czerwca br. Polacy ruszyli do Peru, gdzie w pierwszej kolejności planowany jest piąty co do wysokości wodospad na świecie Yumbilla Falls (896 m). Wodospad znajduje się w północno-zachodnim Peru, w regionie Amazonas. Ekipa dostanie się tam samolotem oraz samochodem terenowym.

W języku keczua słowo yumbillo oznacza zakochane serce i nawiązuje do kształtu progów skalnych wodospadu. Jest on dość wąski, przez co wydaje się jeszcze wyższy, ale dzieli się na cztery kaskady, które opadają po wapiennej ścianie z jaskini Cueva San Francisco de Yumbilla.

Kolejny cel ekipy OSHEE Slide Challenge to ogromne logistyczne wyzwanie. Nigdy nie zdobyty, całkowicie dziewiczy, znajdujący się w bezkresnej dżungli - Cataratas las Tres Hermanas. To trzeci najwyższy wodospad na świecie. Polacy planują dostać się na jego szczyt śmigłowcem i zdesantować dalej na linach. Cataratas las Tres Hermanas w tłumaczeniu oznacza Trzy Siostry. Wodospad zawdzięcza swoją nazwę temu, że składa się z trzech poziomów, z których spada aż pięć strug wody. Oglądać można go tylko z oddali. Jego oprawę stanowią bowiem bardzo wysokie drzewa, osiągające wysokość nawet 30 metrów.

OSHEE Slide Challenge Jan Wierzejski, materiał promocyjny

Z jakimi wyzwaniami zmierzą się tym razem śmiałkowie z ekipy OSHEE Slide Challenge?

Podczas ostatniej wyprawy na wodospad Tugela w RPA droga w dół okazała się zupełnie nieprzewidywalna, niezwykle wymagająca i pełna niebezpieczeństw. Zejście utrudniały spadające z góry kamienie i nurt kaskady. Przy szczelinach i załomach skalnych trzeba było uważać na jadowite węże, a w połowie wodospadu zapadła decyzja o noclegu na półce skalnej. Uczestnicy OSHEE Slide Challenge mają jednak w sobie niezwykłą determinację i wolę walki, a do tego są prawdziwymi łowcami przygód. Oni nie zamierzają się zatrzymywać!

Koronę Wodospadów wraz z Dariuszem Pachutem zdobywają: Dimitri Wika, z zawodu arobrysta i lekarz drzew, prywatnie miłośnik sportów ekstremalnych; Jakub Poburka, ratownik TOPR, uczestnik wielu wypraw w góry Pamiru, Karakorum oraz Himalaje; Miłosz Forczek, instruktor ratownictwa górskiego GOPR, oraz grotołaz, a także Tomasz Grodzicki, były funkcjonariusz jednostek specjalnych, skoczek spadochronowy i pasjonat gór.

OSHEE Slide Challenge Jan Wierzejski, materiał promocyjny

OSHEE: To wyzwanie jest kwintesencją filozofii marki

OSHEE jest międzynarodowym i niekwestionowanym liderem innowacji w kategorii produktów funkcjonalnych. W portfolio OSHEE znajdują się min. napoje izotoniczne, wody witaminowe, oraz seria produktów takich jak batony musli i proteinowe. Produkty OSHEE podbijają świat – marka jest obecna już w 55 krajach na 6 kontynentach. Na rynku polskim oraz na kilku rynkach europejskich marka już od kilku lat zajmuje 1 miejsce w kategorii napojów izotonicznych i witaminowych. 

Od momentu powstania OSHEE inspiruje i motywuje do działania konsumentów na całym świecie, koncentrując się na promowaniu aktywności fizycznej oraz zachęcaniu do aktywnego stylu życia.

Celem projektu OSHEE Slide Challenge jest przekraczanie granic, co robimy wspólnie z partnerem tytularnym wyprawy. To ogólnoświatowy projekt, który uczestnikom jak i obserwatorom wypraw przyniesie całą masę wrażeń, emocji i przeżyć. Samo wyzwanie jest kwintesencją zarówno naszej filozofii oraz filozofii naszego partnera, zgodnie z jego hasłem „Live Fight Win". W jego myśl będziemy realizować projekt z pełnym zaangażowaniem – podkreślił Dimitrii Wika, członek ekipy OSHEE Slide Challenge.

OSHEE Slide Challenge Jan Wierzejski, materiał promocyjny

Materiał promocyjny marki OSHEE.