Od ELEAGUE Major 2017 obowiązują reguły bazujące na prostym schemacie. Zespoły zaczynają zmagania w jednej grupie, z której wyjście zapewnić sobie można trzema zwycięstwami. Trzy porażki wiążą się z kolei z odpadnięciem z rywalizacji. Początkowe pary są ustalane na podstawie zasad Valve. Potem zaś wszystko rusza płynnie wraz z bilansami. Zespoły o takim samym rezultacie grają ze sobą - np. 1-0 z 1-0, 0-1 z 0-1, 2-1 z 2-1 itd.
Tak więc każda drużyna może rozegrać od trzech do maksymalnie pięciu spotkań. Regularne mecze są rozgrywane w formacie BO1 - jednomapowy schemat pozwala na szybki postęp rywalizacji, a przy tym sprzyja niespodziankom, dając szansę słabszym zespołom, by zaskoczyć w krótszym meczu. Inaczej sprawy się mają w przypadku spotkań decydujących o awansie lub eliminacji. Te działają już na zasadach BO3 - każda drużyna wybiera swoją mapę, a ostatnia, decydująca zostaje wyłoniona na podstawie ich banów. To najbardziej typowa formuła obowiązująca na esportowej scenie CS:GO.
W 2018 roku liczbę uczestników Majora zwiększono z 16 do 24 drużyn. Tym samym odświeżono też format rozgrywek, dodając do niego fazę pretendentów. W niej swoją przygodę z Majorem zaczynają ekipy, które słabiej wypadły w kwalifikacjach i nie były w stanie zapewnić sobie wyżej notowanych miejsc. Faza pretendentów wyłania osiem składów, które dołączają do ósemki domyślnie rozstawionej w wyższej fazie legend. To właśnie od niej rozpoczyna się gra o świeczkę. Można powiedzieć więc, że faza pretendentów na swój sposób przesiewa słabsze drużyny, lecz nie zawsze tak to funkcjonuje. Dowodem na to są podejścia Cloud9 z ELEAGUE Boston Major 2018 i Outsiders z IEM Rio Major 2022. Obie ekipy zaczynały właśnie od pierwszego etapu, a mimo to finalnie zdołały wygrać cały turniej.
W fazie pretendentów i legend obowiązują zasady bilansu, które zostały opisane powyżej. Przez część legend przechodzi osiem drużyn. Trafiają one do play-offów, gdzie zaczynają się reguły drabinki - ćwierćfinały, półfinały, a na koniec wielki finał. W tej części rywalizacji wszystkie mecze są rozgrywane na zasadach BO3. Tu już nie ma miejsca na błędy, gdyż każda porażka oznacza koniec przygody z Majorem.
W przypadku większości Majorów to właśnie play-offy są etapem, kiedy zawodnicy grają przed publicznością zgromadzoną w arenie na żywo. IEM Rio był pod tym względem wyjątkiem. Ogromne zainteresowanie Brazylijczyków skłoniło organizatorów do dopuszczenia kibiców na trybuny również i we wcześniejszych dniach zmagań.
Faza pretendentów BLAST.tv Major Paris 2023 będzie trwać do 8 do 11 maja. Faza legend rozpocznie się 13 maja - 16 maja zakończy się jej część właściwa, a play-offy odbędą się między 18 a 21 maja.
Polską transmisję z BLAST.tv Major Paris 2023 zrealizuje zespół GAM3RS_X. Spotkania można oglądać na kanałach Piotra "izaka" Skowyrskiego i ESPORTNOW w serwisie Twitch. Turniej odbędzie się między 8 a 21 maja. Obsada komentatorów zagwarantuje nam doskonałe emocje, a wśród casterów polskiej transmisji oprócz Piotra "izaka" Skowyrskiego znajdą się Radek "Mad1" Florkowski, Łukasz "Hermes" Pożyczek, Jakub "Swelder" Grzegorski, Michał "MostoW" Mostowiec, Olaf "Szeregowy" Ostrowski, Sebastian "Divox" Mazek, Mikołaj "URF" Palimąka, Sławomir "Troglodyta" Bąk, Szczepan "Cherry" Wałęga oraz znany fanom piłkarskiej sceny, debiutujący na scenie esportowej - Piotr Dumanowski. Ponadto transmisja Piotra Skowyrskiego zostanie wzbogacona o analizę, w której rolę hostów pełnić będą Radek "Mad1" Florkowski i Kuba "KubiK" Kubiak, a na fotelach ekspertów zasiądą Janusz "Snax" Pogorzelski, Michalina "Młoda" Chudzińska, Dennis "Grashog" Hristov, Kacper "darko" Ściera oraz Dominik ‘Gruby’ Świderski.
Partnerami polskiej transmisji BLAST.tv Major Paris są logitech G, LV Bet, WK Dzik, Adidas, BLIK, Antybaton, Pringles oraz KFC. Patronat medialny polskiej transmisji objął serwis Sport.pl z grupy Agora.