Każdy chciał jeździć jak on. Kolarze uczczą jego pamięć

Już 17 lipca w niedzielę w Pszczynie odbędzie się XIV Memoriał braci Kazimierza i Stanisława Gazdów - świetnych kolarzy, którzy w przeszłości z sukcesami reprezentowali Polskę na międzynarodowych wydarzeniach. Kim dokładnie byli ci świetni sportowcy?

Obaj w latach 60. i 70. byli czołowymi polskimi kolarzami. Ich ówcześni koledzy wspominali, że byli naprawdę twardymi sportowcami, bardzo szanowanymi w peletonie.

Kim byli Stanisław i Kazimierz Gazdowie?

Kazimierz Gazda urodził się w 1935 roku w Pszczynie. Mając 18 lat, został mistrzem Śląska Juniorów. Potem w barwach Górnika 09 Mysłowice jeździł z wieloma świetnymi kolarzami. W następnym swoim klubie, Starcie Bielsko-Biała jeździł już ze swoim trzy lata młodszym bratem Stanisławem. Kazimierz był doskonały na finiszu i wyróżniał się świetną jazdą w górach. W 1961 roku został górskim mistrzem Polski. W wyścigu dookoła Rumunii wygrał dwa etapy i zajął trzecie miejsce. Niestety zmarł tragicznie w 1985 roku.

'Jazda Panie Gazda''Jazda Panie Gazda' fot. archiwum prywatne rodziny Gazdów

– Dziadek zmarł, zanim się urodziłem – mówi Jakub Gazda, szef sprzedaży SEAT Auto-Gazda. – Miałem okazję go poznać dzięki barwnym opowieściom wujka Staszka. Jeżdżę na rowerze tylko amatorsko, ale bardzo to lubię. Może gdyby dziadek żył dłużej, zaraziłby mnie swoją pasją. Popularyzacja sportu, a kolarstwa w szczególności, jest ważna dla naszej rodziny. Pszczyna i tereny wokół miasta są stworzone do wyczynów szosowych. Miasto jest kolebką tej dyscypliny, to tutaj zaczęły się kariery wielu zawodników, którzy w przeszłości odnosili światowe sukcesy.

Młodszy z braci Gazdów osiągał trochę lepsze wyniki. Stanisław w 1963 roku wygrał Tour de Pologne. Zresztą był to jeden z jego ulubionych wyścigów. Zawsze go kończył praktycznie w pierwszej dziesiątce. Rok wcześniej zajął trzecie miejsce w słynnym Wyścigu Pokoju. W tym samym okresie pięciokrotnie reprezentował kraj w mistrzostwach świata, a w 1960 roku Stanisław Gazda zajął szóste miejsce podczas Igrzysk Olimpijskich w Rzymie, będąc wolniejszym od mistrza olimpijskiego tylko o 20 sekund.

Wycinki z gazet dotyczące braciWycinki z gazet dotyczące braci fot. archiwum prywatne rodziny Gazdów

XIV Memoriał Braci Gazdów – 17 lipca 2022 r.

Memoriał jest organizowany cyklicznie, raz do roku, przez firmę założoną przez Kazimierza Gazdę. Tegoroczna edycja odbędzie się w najbliższą niedzielę w godz. 10.00-18.00 na Rynku w Pszczynie. Jednym ze sponsorów wydarzenia jest Volkswagen Bank (oferujący produkty finansowe nie tylko dla zmotoryzowanych), który chętnie wspiera inicjatywy sportowe. Największe emocje jak co roku wzbudza rywalizacja o Puchar Burmistrza Pszczyny. Kulminacyjny punkt, czyli metę, tradycyjnie zaplanowano na pszczyńskim rynku. Wytyczoną trasę będą mogli przejechać nie tylko zawodowcy, ale wszyscy miłośnicy dwóch kółek. Z myślą o nich organizatorzy przygotowali III Pszczyński Rajd Rowerowy. Dystans: 3 okrążenia, start o godz. 17.00.

Na starcie zobaczymy też dzieci ze szkół podstawowych i w wieku przedszkolnym. Przygotowano dla nich dystanse odpowiednio dostosowane do wieku oraz umiejętności kolarskich. Memoriał Braci Gazdów to wydarzenie o charakterze rodzinnym, dlatego organizatorzy nie zapomnieli o atrakcjach dla najmłodszych – przewidziano dla nich strefę zabaw, a w niej tory przeszkód, ścieżki sensoryczne czy malowanie twarzy.

Ciekawostką podczas imprezy będzie możliwość zobaczenia na żywo nowoczesnych pojazdów elektrycznych. Wśród zaprezentowanych modeli znajdą się m.in. Volkswagen ID.5, ŠKODA Enyaq iV i Cupra Born. Auta zeroemisyjne pojawią się też w ruchu – jako pojazdy obsługujące zawody na trasie wyścigu.

– Memoriał każdego roku gromadzi setki kibiców dopingujących najlepszych polskich kolarzy, kolarzy zagranicznych oraz młodszych i starszych amatorów dwóch kółek. To wydarzenie będące hołdem dla wielkich szosowców z Pszczyny, z intencją wzmacniania więzi społecznych w naszym regionie poprzez wspólną zabawę i sportową konkurencję. Dziękujemy naszym partnerom, w tym firmie Volkswagen Bank, za wsparcie w organizacji i liczymy, że wszystkim bez wyjątku udzieli się duch sportowej rywalizacji – mówi Mariola Gazda, wiceprezes Auto-Gazda Group.

– Kto z nas nie lubi współzawodnictwa, choćby z pozycji kibica! Memoriał Braci Gazdów w Pszczynie łączy w sobie rywalizację sportową i ogromną dawkę wspomnień o dwóch polskich mistrzach kolarstwa. Cieszymy się, że jako dumny sponsor możemy wspierać zawody i zachęcamy wszystkich do aktywności, bo w zdrowym ciele zdrowy duch. Będąc częścią Volkswagen Financial Services, kibicujemy każdej inicjatywie, która promuje mobilność, w tym także te związane z nowoczesnymi formami przemieszczania się, które zapewniają auta z napędem elektrycznym. Zachęcamy do udziału w Memoriale Braci Gazdów i trzymamy kciuki za najlepszych – mówi Daria Pawęda, Dyrektor Departamentu Rozwoju Biznesu i Obsługi Klienta w Volkswagen Bank GmbH Oddział w Polsce.

Volkswagen Bank GmbH Oddział w Polsce, który dostarcza produkty bankowe w ramach Volkswagen Financial Services, specjalizuje się w działalności kredytowej i depozytowej. Bank oferuje m.in. konta osobiste i firmowe z kartą Visa, lokaty, kredyty gotówkowe online, w tym także linię produktów bankowych dla klasycznej motoryzacji.