Wyjątkowe wydarzenie i niebywały sukces. A prezesem Anna Lewandowska

Najmłodsi zawodnicy Olimpiad Specjalnych z całego kraju wzięli udział w V Ogólnopolskim Dniu Młodych Sportowców Olimpiad Specjalnych. Trzydniowe wydarzenie odbyło się w dniach 17-19 września na terenie Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. W planie wydarzenia były m.in. gry i zabawy w dyscyplinach kolarstwo, piłka nożna, lekkoatletyka.

Olimpiady Specjalne Polska to stowarzyszenie, którego główną działalnością jest organizowanie treningów i zawodów sportowych dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Przez sport zawodnicy rozwijają się zarówno fizycznie, jak i społecznie. Uczą się nowych umiejętności, przełamują własne bariery, stają się bardziej odważni, otwarci i pewni siebie.

17-19 września, w ramach programu „Młodzi Sportowcy", odbył się V Ogólnopolski Dzień Młodych Sportowców Olimpiad Specjalnych – w jego planie były gry i zabawy sportowe połączone z rehabilitacją, ćwiczeniami poprawiającymi sprawność motoryczną oraz koordynację wzrokowo-ruchową.  

OSPOSP materiał promocyjny

Młodzi Sportowcy to uniwersalny program gier i zabaw sportowych przygotowany był dla grup młodszych dzieci (2-7 lat), który może być wykorzystywany w domu podczas rodzinnych zabaw, w przedszkolu oraz w grupach rówieśniczych oraz z programu treningów sportowych w dyscyplinach tj. piłka nożna, kolarstwo, koszykówka, pływanie dla dzieci w wieku 7-12 lat.

W tegorocznym Ogólnopolskim Dniu Młodych Sportowców Olimpiad Specjalnych wzięło udział aż 100 dzieci!

- Chcemy pokazać, że sport jest dla wszystkich i warto już od najmłodszych lat pokazywać czym jest aktywność fizyczna. Swoją przygodę ze sportem zaczynają u nas nawet dwulatki, by rehabilitacja fizyczna i społeczna była naturalna i przyjemna. Dzięki Dniom w regionach i na poziomie ogólnopolskim trenerzy i rodziny mają szansę na wymianę doświadczeń, a dzieci na nawiązanie przyjaźni. – mówi Joanna Styczeń-Lasocka, Dyrektor Generalna Olimpiad Specjalnych Polska.

OSPOSP materiał promocyjny

Gra zespołowa

W zabawach wzięli udział nie tylko zawodnicy Olimpiad Specjalnych, ale też ich rodziny, które miały szansę na rozmowy, wymianę doświadczeń i poznanie możliwości swoich pociech. Dla wielu dzieci był to pierwszy kontakt z zabawą w większym gronie, dlatego ważne było umożliwienie im spędzenia tego czasu z najbliższymi. Rodzice pomagali w zintegrowaniu się dzieci, co przełożyło się na panującą podczas Dnia atmosferę, a także wspierało funkcjonowanie w grupie.

- Ta współpraca jest wyjątkowa, bo wiemy, że wspieramy coś więcej niż zawody sportowe. Możemy pomóc walczyć ze stereotypami i promować wzajemną akceptację, zrozumienie oraz różnorodność. Wartości bardzo bliskie Huawei – mówi Alicja Tatarczuk, Public Affairs & CSR Manager, Huawei Polska.

OSPOSP materiał promocyjny

O Olimpiadach Specjalnych Polska

V Ogólnopolski Dzień Młodych Sportowców Olimpiad Specjalnych został zorganizowany przez Biuro Narodowe Olimpiad Specjalnych Polska we współpracy z Oddziałem Regionalnym – Olimpiady Specjalne Polska-Mazowieckie. W tym roku organizację regionalnych Dni Młodych Sportowców  oraz Ogólnopolskiego wspiera Toyota Motors.

Olimpiady Specjalne Polska wspiera Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Sponsorem generalnym jest Tauron Polska Energia SA, a sponsorem głównym Huawei. W tym roku do grona partnerów Olimpiad Specjalnych Polska dołączyła marka OSHEE, która wspiera zawodników napojami. W naszym kraju to również ogromny ruch sportowy zrzeszający ponad 17 tysięcy zawodników, 1,5 tysiąca trenerów i 4 tysiące wolontariuszy trenujących i pracujących w 507 klubach i 18 Oddziałach Regionalnych, którymi kieruje Biuro Narodowe.  Prezesem Olimpiad Specjalnych Polska jest Anna Lewandowska, a patronem honorowym tradycyjnie Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda.