Jak pandemia może zmienić nasze podejście do sportu? Podziel się pomysłami

Sport zawodowy na początku pandemii przeszedł poważną zapaść. Z dnia na dzień nasi ulubieni bohaterowie sportowych aren przestali konkurować, a media sportowe nie miały co pokazywać. Jednak dla zwykłych śmiertelników, a szczególnie młodych ludzi, sport był zbawieniem

Aktywność fizyczną w ubiegłym roku uprawiało o 12% mniej osób niż w roku 2019. Oczywiście w dużej części wynikało to z ograniczeń w funkcjonowaniu basenów i siłowni, czy panujących obostrzeń. Mimo to, sport pełnił jeszcze ważniejszą rolę dla młodych osób, które w teorii były zamknięte w swoich czterech ścianach. Teraz to one mogą kształtować przyszłość sportu.

Sport nie będzie taki sam – weź sprawy w swoje ręce

Po pandemii koronawirusa nic już nie będzie takie samo. Sport również. Dlatego teraz oddano sport w ręce młodych ludzi, którzy to będą wskazywać kierunek, w jakim on będzie podążać. Wszystko dzięki www.youthideas.eu/pl, stronie internetowej Parlamentu Europejskiego, na której można zgłaszać własne propozycje dotyczące rozwoju sportu.

Podczas, gdy siedzieliśmy zamknięci we własnych domach i mieszkaniach z powodu rozwijającej się pandemii, sport niejednokrotnie pomógł nam zaczerpnąć świeżego powietrza. Wyprawa na jogging lub jazda rowerem pozwalały nie tylko utrzymać kondycję, ale także oczyścić umysł w czasach wielu niezbyt pozytywnych informacji i pracy zdalnej w tym samym otoczeniu. Wydaje się, że sport również po prostu dobrze wpływa na nasze zdrowie w trakcie siedzącego trybu pracy lub podczas zdalnej nauki. Szczególnie najmłodsze pokolenie szukało każdej okazji, aby wyrwać się z codziennej monotonii.

Co zrobić, aby sport po pandemii pełnił równie ważną rolę? Tutaj istotni będą wcześniej wspomniani nastolatkowie, dla których sport po pandemii stał się bardzo ważny. Wszystkie propozycje dotyczące sportu możecie przejrzeć na specjalnej stronie internetowej. Wśród nich nie brakuje wielu ciekawych wizji, np. utworzenia europejskiej instytucji, która miałaby wspierać młodych ludzi w uprawianiu sportu. Wśród propozycji znajdziemy również takie, mające poszerzyć wewnątrz unijną integrację, np. organizacja turniejów sportowych czy stworzenie hymnu dla sportowców.

Materiał promocyjnyMateriał promocyjny Materiał promocyjny

Wirtualna rywalizacja promocją sportu?

Pandemia przyspieszyła również rozwój wirtualnej rywalizacji, czyli esportu. Czy esport jest sportem przyszłości? Niewątpliwie przyciągnął do siebie wielu nowych fanów. W czasie, gdy rywalizacja sportowa całkowicie zanikła, esportowcy zamiast grać na otwartych wydarzeniach w wielkich halach przenieśli się do internetu. To jednak nie oznacza, że wirtualne rozgrywki całkowicie wyprą sport tradycyjny.

Coraz częściej widzimy, jak związki sportowe starają się wykorzystać esport do promocji swoich dyscyplin. Organizowane są turnieje esportowe w popularne gry sportowe, takie jak symulatory piłkarskie czy koszykarskie. Wiele wskazuje na to, że sport postpandemiczny to sport promowany również poprzez wirtualne rozgrywki. Ma to na celu dotarcie właśnie do najmłodszego pokolenia, dla którego w wielu przypadkach esport jest już na równi ze sportem tradycyjnym. Właśnie dlatego nastolatkowie dostali szanse na podzielenie się własnymi wizjami. Świat uległ zmianie – to oni będą kreować przyszłość.

Nie ulega wątpliwości, że aktywizacja społeczeństwa po pandemii to spore wyzwanie, które spoczywa tak naprawdę na nas wszystkich. Edukujmy swoich bliskich, zachęcajmy do uprawiania sportu i wspólnie zastanówmy się jak powinna wyglądać sportowa rzeczywistość po pandemii koronawirusa. Każdy z nas może wysłać swój pomysł na specjalnie utworzonej przez Parlament Europejski stronie www.youthideas.eu/pl. To jak ważny jest sport dla całego społeczeństwa niech świadczy nasza tęsknota za sportowymi zawodami w trakcie zeszłorocznego lockdownu i to jak bardzo potrzebowaliśmy ruchu siedząc w domach.

Osoby w wieku 16 do 30 lat już niedługo będą się mogły spotkać osobiście podczas Europejskiego Spotkania Młodzieży 2021 w Strasburgu, aby dyskutować na temat przyszłości Europy. Wydarzenie pod nazwą EYE2021 odbędzie się 8 i 9 października. Wszystkie zajęcia stacjonarne odbędą się w budynku Parlamentu Europejskiego oraz na zewnątrz w EYE Village. W obecnym programie wydarzenia znajduje się aż 30 działać organizowanych przez PE, a także inne instytucje europejskie. Chętni, którzy nie będą mogli przyjechać na miejsce, będą mogli wziąć udział w EYE2021 poprzez internet - więcej informacji na www.eye2021.eu/pl.

Więcej o: