Golf dodaje im siły. Za nami kolejne zawody Olimpiad Specjalnych Polska

Czterdziestu zawodników z całej Polski wzięło udział w I Ogólnopolskim Turnieju Golfa Olimpiad Specjalnych w Mikołowie. Trzydniowe rozgrywki były pierwszym tego typu wydarzeniem sportowym w kraju. Golf jest jedną z dyscyplin podczas najważniejszych wydarzeń Olimpiad Specjalnych, takich jak Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych.

Zawody Olimpiad Specjalnych to nie tylko sportowa rywalizacja i promocja aktywności fizycznej. To przede wszystkim przeciwdziałanie dyskryminacji osób z niepełnosprawnością intelektualną. Pokonywanie własnych słabości, budowa pewności siebie czy przełamywanie własnych barier to czynniki, które sprawiają, że te zawody zawsze są wyjątkowe.

„Razem walczymy ze stereotypami i przełamujemy bariery"

- Po długiej przerwie związanej z pandemią mogę dziś powiedzieć, że Olimpiady Specjalne Polska powróciły do gry. Jej stawką od lat jest coś więcej niż tylko medale i miejsce na podium, które są bardzo ważne dla sportowców. Razem walczymy ze stereotypami i przełamujemy bariery, mając przy tym ogromną satysfakcję - powiedziała Joanna Styczeń-Lasocka, Dyrektor Generalny Olimpiad Specjalnych Polska - Podczas zawodów można było zaobserwować, ile pracy, zaangażowania i poświęcenia nasi zawodnicy włożyli w przygotowanie do turnieju, to kształtuje charakter i zostanie z nimi na długo - dodała.  

I Ogólnopolski Turniej Golfa Olimpiad Specjalnych w MikołowieI Ogólnopolski Turniej Golfa Olimpiad Specjalnych w Mikołowie materiał prasowy

Choć był to pierwszy Ogólnopolski Turniej Golfa Olimpiad Specjalnych, nie jest to nowa dyscyplina dla zawodników Olimpiad Specjalnych Polska. Trzy lata temu golf był jedną z konkurencji Ogólnopolskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych Katowice-Chorzów-Mikołów 2018, dzięki czemu dwóch zawodników miało okazję rywalizować podczas Światowych Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych, które odbyły się w 2019 roku w Abu Dhabi. Jedną z takich osób była Danuta Hanke, która zdobyła wtedy w Mikołowie złoty medal.

Siła i wiara w siebie są najważniejsze

- Jesteśmy bardzo zadowoleni, że zawodnikom Olimpiad Specjalnych Polska, którzy przyjeżdżają do Mikołowa możemy dodać siły i wiary w siebie, bo to jest dla nich najważniejsze! – powiedział Stanisław Piechula, Burmistrz Mikołowa, który objął wydarzenie Honorowym Patronatem.

- I Ogólnopolskiemu Turniejowi Golfa Olimpiad Specjalnych dopisała wspaniała pogoda, która spowodowała, że zawodnicy z większym uśmiechem i radością przystępowali do poszczególnych rywalizacji. Trudny czas pandemii spowodował, że zawodnicy nie mieli możliwości sprawdzania się podczas zawodów, dlatego podczas turnieju wiedzieliśmy ogromną radość zawodników z samego spotkania się i wspólnej rywalizacji. Drugim ważnym aspektem tych zawodów to wymiar społeczny, który ukazuje naszego sportowca jakim jest człowiekiem. Zawody Olimpiad Specjalnych pozwalają aby nasi sportowcy zostali zauważeni nie tylko w sporcie ale także w życiu codziennym, przede wszystkim  w społecznościach lokalnych - dodał Dariusz Wosz, Dyrektor Regionalny  Olimpiad Specjalnych Śląskie.

Olimpiady Specjalne Polska to aktywny ruch, w ramach którego sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną tylko w czerwcu mieli okazji rywalizować m.in. podczas turnieju tenisa stołowego, regat kajakowych czy mityngu trójboju siłowego oraz wielu zawodów regionalnych i makroregionalnych, a już we wrześniu czeka ich sprawdzian w trzech dyscyplinach przed Światowymi Zimowymi Igrzyskami Olimpiad Specjalnych.

Olimpiady Specjalne (Special Olympics) są obok Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpiady, jednym z trzech filarów ruchu olimpijskiego na świecie. To ruch sportowy dedykowany osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Zrzesza ponad 5,3 miliona sportowców reprezentujących 32 dyscypliny sportowe z ponad 190 krajów. Oficjalnie uznaje je Międzynarodowy Komitet Olimpijski.  Zawodnicy Olimpiad Specjalnych regularnie trenują, biorą udział w profesjonalnych zmaganiach, również na arenie międzynarodowej.

Olimpiady Specjalne Polska wspiera Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Sponsorem generalnym jest Tauron Polska Energia SA, a sponsorem głównym Huawei. W tym roku do grona partnerów Olimpiad Specjalnych Polska dołączyła marka OSHEE, która wspiera zawodników napojami. W naszym kraju to również ogromny ruch sportowy zrzeszający ponad 17 tysięcy zawodników, 1,5 tysiąca trenerów i 4 tysiące wolontariuszy trenujących i pracujących w 507 klubach i 18 Oddziałach Regionalnych, którymi kieruje Biuro Narodowe.  Prezesem Olimpiad Specjalnych Polska jest Anna Lewandowska, a patronem honorowym tradycyjnie Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda.

I Ogólnopolski Turniej Golfa Olimpiad Specjalnych odbył się pod honorowym patronatem Burmistrza Mikołowa - Stanisława Piechuli. Zawody regionalnie wsparły finansowo Miasto Mikołów i Samorząd Województwa Śląskiego.

Więcej o: