Kolejne zawody Olimpiad Specjalnych Polska zakończone. "To daje poczucie spełnienia"

W ten weekend 120 zawodników Olimpiad Specjalnych Polska przyjechało do województwa lubuskiego, aby zmierzyć się w pięknej, sportowej rywalizacji. Za nami VIII Ogólnopolski Turniej Tenisa Stołowego Olimpiad Specjalnych oraz XII Ogólnopolskie Regaty Kajakowe Olimpiad Specjalnych.

Olimpiady Specjalne Polska są jednym z trzech filarów ruchu olimpijskiego na świecie. W tych zawodach występują osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Co należy podkreślić, ruch ten jest uznawany przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski.

Wielu sportowców w zawodach Olimpiad Specjalnych Polska

Zielona Góra gościła tenisistów stołowych. W ramach turnieju rozegrano prawie 1000 pojedynków w grach pojedynczych kobiet i mężczyzn, grach podwójnych kobiet i mężczyzn, a także w podwójnej grze mieszanej. Pierwszy dzień preeliminacji wyłonił 16 grup singla mężczyzn, jedną grupę singla kobiet, cztery grupy debla mężczyzn i jedna w grze mieszanej. We wszystkich tych grupach każdy grał z każdym.

Olimpiady Specjalne PolskaOlimpiady Specjalne Polska fot. Kasper Kędzierski

W tym samym okresie w Nowej Soli odbyły się regaty kajakowe, w których zawodnicy rywalizowali na dystansach 200 i 500 metrów w kategoriach KT1 i KT2. Tutaj również wyłoniono wiele grup, bo aż osiemnaście. - Bardzo się cieszymy, że kolejna edycja ogólnopolskich zawodów Olimpiad Specjalnych mogła odbywać się w Nowej Soli. W mieście, które jest bardzo otwarte na sport i na aktywność fizyczną. W mieście, które ma do tego odpowiednią infrastrukturę. Także cieszymy się, że kolejne rekordy, dobre wyniki i medale zostały zdobyte właśnie tutaj – powiedziała Natalia Walewska-Wojciechowska, Wiceprezydent Nowej Soli.

Pierwsze zawody po przerwie spowodowanej pandemią

Warto podkreślić, że weekendowe zawody zorganizowane przez Olimpiady Specjalne Lubuskie oraz Olimpiady Specjalne Polska były pierwszym takim spotkaniem po przerwie spowodowanej pandemią COVID-19. Z pewnością było to długo oczekiwanie wydarzenie oraz okazja do spotkania wielu kolegów i koleżanek zakochanych w sporcie. Oczywiście nie było to łatwe zadanie, gdyż organizatorzy musieli zachować szczególną ostrożność i czujność, aby wszystko odbyło się w odpowiednich warunkach sanitarnych.

- Jestem przede wszystkim dumny z tych osób, które pracowały przy tych zawodach, a właściwie - z którymi to ja miałem zaszczyt pracować. To zespół ludzi, którzy podporządkowali swoje obowiązki zawodowe pod to wydarzenie, gotowych na ciągłe zmiany, różne warianty organizacji, zmieniające się przepisy - powiedział Mariusz Kubicki, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego. - Jednak patrząc na wszystkich uczestników: zawodników Olimpiad Specjalnych Polska i liderów, mogę powiedzieć, że to raczej my od nich dużo bierzemy, niż im dajemy. Bo taka energia, którą oni mogą przekazać czasem jednym uśmiechem czy gestem, powoduje, że choć nasza praca wydaje się trudniejsza niż z osobami pełnosprawnymi, to tak w moim odczuciu taka nie jest. Motywacja sportowców Olimpiad Specjalnych Polska jest ogromna, a współpraca z nimi daje poczucie spełnienia – dodaje Kubicki.

„Jestem pełna podziwu dla organizatorów, ale przede wszystkim sportowców!"

Zawody tenisa stołowego sędziował Grzegorz Bor, zaś regaty kajakowe Beata Sokołowska, wielokrotna medalistka Igrzysk Olimpijskich oraz Mistrzostw Świata i Europy. - Jestem bardzo mile zaskoczona. Nie spodziewałam się tak pozytywnej imprezy, takiej atmosfery - oceniła regaty kajakowe Beata Sokołowska, debiutująca w sędziowaniu zawodów Olimpiad Specjalnych – „Było super pod każdym względem: sportowym, przestrzegania zasad fair play, organizacyjnym. Jestem naprawdę pełna podziwu profesjonalizmu organizatorów, ale przede wszystkim sportowców!

Trzeba podkreślić, że celem Olimpiad Specjalnych Polska jest promowanie inkluzji i przeciwdziałanie dyskryminacji osób z niepełnosprawnością intelektualną. Sportowcy Olimpiad Specjalnych dają przykład, że oprócz chęci zwycięstwa i sportowej rywalizacji, ważne jest również przełamywanie własnych barier. Nie raz uczestnicy tych zawodów pokazywali jak bardzo sukces jest w stanie wpłynąć na kształtowanie pewności siebie i budowanie samodzielności.

Olimpiady Specjalne (Special Olympics) są obok Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpiady, jednym z trzech filarów ruchu olimpijskiego na świecie. To ruch sportowy dedykowany osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Zrzeszają ponad 5,3 miliona sportowców reprezentujących 32 dyscypliny sportowe z ponad 190 krajów. Oficjalnie uznaje je Międzynarodowy Komitet Olimpijski.  Zawodnicy Olimpiad Specjalnych regularnie trenują, biorą udział w profesjonalnych zmaganiach, również na arenie międzynarodowej.

Olimpiady Specjalne Polska wspiera Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Sponsorem generalnym jest Tauron Polska Energia SA, a sponsorem głównym Huawei.

Więcej o: