Przyjaźń i wzajemna motywacja. Gwiazdy ramię w ramię z zawodnikami Olimpiad Specjalnych Polska

Marzec nie był zwykłym miesiącem. To był wyjątkowy okres, w której doskonale znane wszystkim postacie wystąpiły w kampanii pokazującej, jak wiele łączy ich z zawodnikami Olimpiad Specjalnych Polska.

W kampanii Olimpiad Specjalnych Polska mogliśmy zobaczyć Annę Lewandowską, Tomasza Wolnego, Joannę Jędrzejczyk oraz Paulinę Krupińską - Karpiel, którzy stworzyli wyjątkowe pary z zawodnikami Olimpiad Specjalnych Polska Wielkopolskie-Poznań. Kampania społeczna "#GrajmyRazem, bo jesteśmy równi" została wdrożona z dużym rozmachem. W telewizji, w mediach społecznościowych jej ambasadorów oraz przyjaciół Olimpiad Specjalnych Polska mogliśmy oglądać spoty wideo. Zdjęcia z sesji zdjęciowej pojawiły się na billboardach w całej Polsce, a także w prasie.

Przyjaźń, pozytywne emocje i wzajemna motywacja

Pewne wartości są po prostu uniwersalne i łączą ludzi, mimo różnic widocznych na pierwszy rzut oka. - Mamy swoje marzenia, ambicje i cele. To ważne, byśmy wspierali się w dążeniu do ich spełnienia. Ta kampania powstawała w trudnym czasie, w którym wszystkim bardzo brakowało swobodnych kontaktów międzyludzkich. Tym bardziej była to wspaniała okazja do spotkania się z zawodnikami, spędzenia wspólnego czasu w sprawie, która nas łączy - powiedziała Prezes Olimpiad Specjalnych Polska, Anna Lewandowska.

Kampania '#GrajmyRazem' Olimpiady Specjalne PolskaKampania '#GrajmyRazem' Olimpiady Specjalne Polska fot. Paradox

Ważnym słowem towarzyszącym kampanii jest inkluzja, oznaczająca włączenie osób niepełnosprawnych intelektualnie do społeczeństwa i najróżniejszych dziedzin życia. Współpraca podopiecznych z zawodnikami Olimpiad Specjalnych z popularnymi osobistościami była dla nich czymś bezcennym. To sprawiło, że przyjaźń i pozytywne emocje nie były tylko słowami rzucanymi na wiatr. To realne wartości, które unosiły się w powietrzu, gdy ramię w ramię ambasadorzy kampanii stawali z zawodnikami Olimpiad. A do tego wszystkiego można dodać wzajemną motywację, która jest przecież tak ważna dla sportowców.

- Ta kampania mi osobiście daje wielką frajdę. Czuję, że jestem częścią wyjątkowej społeczności i zgranej drużyny. Dobrze czujemy się w swoim towarzystwie i uczymy od siebie nawzajem. Nie mam tu na myśli wskazówek, jak być lepszym sportowcem, ale po prostu…lepszym człowiekiem – mówi Joanna Jędrzejczyk, ambasadorka Olimpiad Specjalnych Polska o nowej kampanii.

Czym różnią się Olimpiady Specjalne od Ruchu Paraolimpijskiego?

Olimpiady Specjalne nie są żadnym odrealnionym ruchem. Jest to tak naprawdę kolejny, trzeci filar Ruchu Olimpijskiego. Stowarzyszenie Olimpiady Specjalne Polska jest pełnoprawnym członkiem Polskiego Komitetu Olimpijskiego, a ich Igrzyska są pełnoprawnymi zawodami, składającymi się z identycznych zasad, jak tradycyjne Igrzyska Olimpijskie - odbywają się uroczystości otwarcia i zamknięcia, a sportowcy składają przysięgę, a także reprezentują nasz kraj na arenie międzynarodowej.

Czym jednak różną się Olimpiady Specjalne od Ruchu Paraolimpijskiego? Obie te organizacje nie są konkurencją, tylko działają koło siebie. Ruch Paraolimpijski skupia w pełni sprawnych intelektualnie sportowców, którzy w wyniku wypadku lub kontuzji mają ograniczoną sprawność fizyczną. Zawodnicy Olimpiad Specjalnych to osoby z niepełnosprawnością intelektualną.

Trzeba jednak wyraźnie podkreślić - niepełnosprawność intelektualna nie jest chorobą. To stan, który powstał na skutek uszkodzenia lub nieprawidłowej budowy mózgu. Nikt nie ma wpływu czy tego typu niepełnosprawność pojawi się czy nie. Po prostu występuje ona od urodzenia lub wczesnego dzieciństwa. Uświadamianie w tej sprawie jest niezwykle istotne i było jedną z misji Olimpiad Specjalnych Polska w trakcie poprzedniego miesiąca.

Kolejne marzenia do spełnienia

To nie koniec emocji dla zawodników Olimpiad Specjalnych Polska. Już wkrótce przed nimi kolejne wyzwania, związane ze Światowymi Zimowymi Igrzyskami Olimpiad Specjalnych Kazań 2022, które odbędą się na początku przyszłego roku. Podobnie jak w marcowej akcji, reprezentantów Polski motywować będą znani Ambasadorzy: Joanna Jędrzejczyk, Paulina Krupińska-Karpiel, Ewelina Lisowska, Łukasz Koszarek, Tomasz Wolny i Jakub Wesołowski. Ich zadanie będzie proste - będą zagrzewać naszych zawodników do walki. Chociaż, szczerze mówiąc, na pewno motywacji im nie zabraknie. W końcu będą spełniać marzenia z biało-czerwonych barwach.

Kampania „#GrajmyRazem bo jesteśmy równi!” jest prowadzona przy wsparciu Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Sponsorem strategicznym Olimpiad Specjalnych Polska jest Tauron Polska Energia SA, a sponsorem głównym Huawei. Spoty wizerunkowe i galerię zdjęć kampanii „#GrajmyRazem bo jesteśmy równi!” można obejrzeć na stronie www.olimpiadyspecjalne.pl, a także na Facebook’u i Instagramie Olimpiad Specjalnych Polska:

https://www.facebook.com/olimpiadyspecjalne

https://www.instagram.com/olimpiadyspecjalnepolska/

Więcej o: