TV OLED - najlepsze telewizory do konsol nowej generacji?

Znacie to uczucie, gdy kupujecie nowy sprzęt i robicie wszystko, aby jak najlepiej wykorzystać jego funkcje? Tak właśnie często jest z konsolami do gier. Jednak dobra konsola jeszcze bardziej potrzebuje świetnego telewizora. Całe szczęście żyjemy w czasach technologii OLED, która pozwala na wyświetlanie naprawdę pięknych obrazów.

Jeszcze kilka lat temu wszystkie telewizory wydawały się różnić tylko rokiem wydania, zawartością SMART TV i liczbą gniazd. Jednak prawdziwa rewolucja nastąpiła wraz z nadejściem OLED-ów. Co powoduje, że różnica między telewizorami LCD a OLED-ami jest właśnie tak zauważalna? Przede wszystkim istotny jest fakt, w jaki sposób zbudowane są tego typu wyświetlacze. Na każdy piksel składa się kilka mniejszych subpikseli, odpowiedzialnych za kolor czerwony, niebieski, zielony oraz biały. To powoduje, że kolory są jeszcze wyraźniejsze, a uzyskany kontrast jeszcze doskonalszy. To daje również przewagę w grze – jeszcze mniejszy czas reakcji na zmiany oświetlenia w każdej scenie i lepsza jakość obrazu, sprawiają, że rozgrywka jest niezwykle płynna, niezależnie od tego czy podłączymy konsolę czy komputer.

Telewizory OLED idealne do gry na konsoli?

Nowa generacja konsol to również nowa generacja telewizorów. Niezwykle istotny dla graczy czas reakcji powinien zadowolić każdego fana gier. Telewizory LG osiągają w nowych modelach wyniki na poziomie 1 milisekundy! Zastosowanie najnowszych specyfikacji HDMI 2.1 w tych telewizorach również powinno sprawić, że konsola nowej generacji na pewno zostanie wykorzystana do maksimum. Tylko na takim telewizorze będzie można cieszyć się grą w 4K w 120 klatkach na sekundę. To pozwala w pełni korzystać z technologii ray-tracingu, czyli z techniki śledzenia promieni w czasie rzeczywistym, która powoduje, że gry wyglądają tak pięknie jak nigdy dotąd. Różnicę zauważymy szczególnie grając w produkcję z dynamicznymi ujęciami, czyli na przykład w gry wyścigowe czy produkcje z wielkim otwartym światem (sandboxy). Wystarczy spojrzeć na odbicia na lustrzanych powierzchniach, które nie są już tak matowe jak wcześniej i wyglądają jak w realnym życiu

HDMI 2.1 to również VRR (Variable Refresh Rate), który jest przydatny w grach, nie wykorzystujących przez cały czas pełni klatkażu. Pozwala on na zminimalizowanie opóźnień i dostosowanie częstotliwości do poziomu, która pozwoli na zachowanie płynności gry, czyli dopasowuje odświeżanie ekranu do liczby klatek generowanych przez układ graficzny konsoli pomiędzy 40-120 kl/s. Jest to o tyle elastyczne rozwiązanie, że w momencie, gdy na ekranie mamy miliony jednostek wroga i generowane jest 48 klatek, ekran również pracuje w 48 klatkach. Jeżeli następnie mamy ujęcie w 118 klatkach, telewizor również dostosowuje się i pracuje z taką częstotliwością. Technologia ta jest wykorzystywana przy najnowszym Xbox Series X. Oprócz tego przydatną opcją jest ALLM (Auto Low Latency Mode), który eliminuje opóźnienia. Mówiąc wprost, dzięki niemu jak naciśniemy przycisk na Xboxsie to w tym samym momencie padnie strzał na ekranie.

Czarne jest czarne

OLEDy zadowoliły każdego gracza z jeszcze jednego powodu. Czarny kolor naprawdę jest czarny, a nie szary. To wszystko zasługa sprytnego wykorzystania technologii. Nie raz graliśmy w mroczne produkcje, w których dominowały ciemne kolory na ekranie. Niski kontrast w połączeniu z „jasną” czernią powodował, że nie zawsze można było komfortowo obserwować wydarzenia. OLEDy to po prostu idealna czerń. Wszystko to za sprawą rozwiązania, które w przeciwieństwie do zwykłych telewizorów LCD, po prostu nie podświetla piksela, który docelowo ma odwzorowywać czarny kolor. Fani horrorów w końcu będą mogli komfortowo grać w swoje ulubione gry.

LGLG materiał promocyjny

Zdrowie przede wszystkim

Przyjemność, którą czerpiemy z rozgrywki jest kluczowa. Jednak najważniejsze, szczególnie w dzisiejszych czasach, jest nasze zdrowie. O wiele lepiej się czujemy, gdy wiemy, że producent naszego sprzętu dba nie tylko o to byśmy miło spędzili długie godziny przed telewizorem i najnowszą konsolą, ale również troszczy się o to, aby czas pełen zabawy nie wpływał negatywnie na nasze zdrowie. W jaki sposób może nam to zapewnić? Na przykład produkując matrycę spełniające kryteria certyfikatu Eye Comfort Display. Gwarantuje to, że ekran nie migocze oraz emituje minimalną ilość niebieskiego światła. Często firmy same poddają utworzone przez siebie telewizory testom w laboratoriach, tak aby upewnić się, że ryzyko zagrożenia fotobiologicznego absolutnie nie występuje.

Telewizory LG świetnie sprawdzają się w połączeniu z konsolami, ale równie dobrze radzą sobie także jako centrum rozrywki. Możemy oglądać filmy oraz seriale w rozdzielczości 4K z systemem Dolby Vision, dzięki któremu uzyskujemy obraz z szerszą paletą kolorów. A to wszystko z dźwiękiem przestrzennym najwyższej jakości, zapewnionym przez rozwiązanie Dolby Atmos.

Czy warto pomyśleć o telewizorze OLED w kontekście gry na konsoli najnowszej generacji? Zdecydowanie, bo tylko w taki sposób wykorzystamy nasz sprzęt w maksymalny sposób, a kupując OLEDa LG do najnowszej konsoli Microsoftu - Xbox Series X masz pewność, że dokonujesz dobrego wyboru, gdyż obie firmy ściśle ze sobą współpracują. Co prawda nie jest to najtańszy wydatek, ale na pewno z każdym rokiem tego typu telewizory tanieją, a śledząc promocje można już trafić na prawdziwe perełki. Wszystko w imię spędzonych godzin przed ulubioną grą, która na nowej konsoli w połączeniu z telewizorem OLED od LG z pewnością będzie wyglądać imponująco.