Wielka Krokiew - ciekawostki, wydarzenia, dojazd, pojemność

Wielka Krokiew im. Stanisława Marusarza. Skocznia narciarska w Zakopanem usytuowana jest na północnym stoku góry Krokiew w Tatrach Zachodnich. Wielka Krokiew jest skocznią naturalna, położona na stoku górskim osłonięta lasami. Zbudowana została według projektu Karola Stryjeńskiego, uroczyście otwarta 22 marca 1925. Jest najstarszą i największą skocznią narciarską w Polsce. Jaki dojazd? Jaka pojemność?

Wielka Krokiew w pigułce

 

Wielka Krokiew im. Stanisława Marusarza jest to Skocznia narciarska w Zakopanem. Usytuowana jest na północnym stoku góry Krokiew w Tatrach Zachodnich. Wielka Krokiew jest skocznią naturalną, położoną na stoku górskim, osłonięta lasami. Zbudowana została według projektu Karola Stryjeńskiego, uroczyście otwarta 22 marca 1925. Jest najstarszą i największą skocznią narciarską w Polsce. Jej punkt konstrukcyjny jest usytuowany na 120. metrze. Skocznia wyposażona jest w sztuczne oświetlenie, które jest potrzebne w rozgrywaniu konkursów wieczornych. Obiektem zarządza Centralny Ośrodek Sportu.

Pierwszy konkurs w ramach Pucharu Świata odbył się tu w 1980, w obecności 40 000 widzów.

Wielka KrokiewWielka Krokiew MAREK PODMOKŁY

Pojemność Wielkiej Krokwi

Obecnie Trybuny Wielkiej Krokwi mogą pomieścić ok. 40 tysięcy osób, dzięki czemu jest to jeden z największych obiektów sportowych w Polsce pod względem pojemności trybun.Obecnie przy okazji zawodów najwyższej rangi Pucharu Świata ze względów bezpieczeństwa i komfortu oglądania przez widzów udostępniane są bilety w liczbie do 25 tysięcy.

Rekord oglądalności na Wielkiej Krokwi padł podczas Mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym w 1962. gdy konkurs skoków oglądała rekordowa liczba 120 tysięcy kibiców. Podczas konkursu Pucharu Świata w 2002 wtedy pod skocznią zgromadziła się ponad 53-tysięczna publiczność

 

Rekordziści skoczni

Oficjalny rekord skoczni wynosi 140,5 m i należy do Simona Ammanna. Szwajcar w styczniu 2010 roku podczas konkursu Pucharu świata pobił o pół metra siedmioletni rekord skoczni Svena Hannawalda. Jednak najpierw rekord Niemca wyrównał Gregor Schlierenzauer, rekordem nie cieszył się jednak zbyt długo, gdyż trzy minuty po jego skoku Ammann dołożył do jego wyniku jeszcze pół metra i został samodzielnym rekordzistą Wielkiej Krokwi.

Nieoficjalny rekord skoczni jest o 1 m. lepszy od oficjalnego, osiągnął go Kamil Stoch podczas Mistrzostw Polski w 2015 roku. Podczas tego samego konkursu lotu na 144 metr nie ustał Klemens Murańka. Międzynarodowa Federacja Narciarska nie uznaje jednak rekordów ustanowionych podczas Mistrzostw kraju czy w przedkonkursowych treningach (ponadto rekordy z Pucharu Kontynentalnego – także z konkursów głównych – nie są odnotowywane jako oficjalne).

Rekord letni wspólnie dzierżą Daniel Forfang i Adam Małysz. Oba wyniki pochodzą z zawodów Letniego Grand Prix.

 

Położenie i dojazd Wielkiej Krokwi

Wielka Krokiew - MapaWielka Krokiew - Mapa worldcup-zakopane.pl

Wielka Krokiew położna jest w Zakopanem na północnym stoku góry Krokiew. Wejście główne na skocznie znajduje się od strony ulicy Bronisława Czecha.

W czasie zawodów ulice w okolicach Wielkiej Krokwi są wyłączone dla ruchu samochodów. Najlepiej skorzystać z dostępnych parkingów na terenie miasta:

Parking przy Dworcu PKP, ul. Chramcówki
Parking przy ul Zaruskiego
Parking przy Alejach 3 maja (górne)
Parking przy Placu pod Gubałówką
Parking dla autokarów przy Alejach 3 maja (dolne)
Parking dla autokarów przy ul. Nowotarskiej

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.