INEA Stadion. Stadion Lecha - ciekawostki, wydarzenia, dojazd, pojemność

INEA Stadion - stadion piłkarski w Poznaniu przy ul. Bułgarskiej 17. Obecnie użytkuje go klub piłkarski Lech Poznań, wcześniej także Warta Poznań. W 2012 roku był areną Euro 2012, rozegrane na nim zostały 3 mecze fazy grupowej. Począwszy od 14 czerwca 2013 roku stadion nosi nazwę INEA Stadion.

INEA Stadion w pigułce

W 2002 roku rozpoczęto gruntowną modernizację stadionu. Pierwszym etapem było dobudowanie brakującej trybuny, która zamknęła „podkowę” obiektu i zwiększyła jego pojemność o dodatkowe 8124 miejsca. Została ona oddana do użytku w 2004 roku, zaś dwa lata później utworzono nad nią zadaszenie. Równolegle do prac z zadaszeniem przebiegał montaż podgrzewania płyty boiska oraz remont masztów oświetleniowych. W styczniu 2006 roku ruszyła budowa trybuny nr II, powstającej w miejscu dawnego „kotła”. Dwie pierwsze kondygnacje zostały ukończone w lutym 2007 roku, zaś trzecia we wrześniu 2008 roku, w wyniku czego pojemność całej trybuny wzrosła do 9000 miejsc.

W związku z przyznaniem Polsce i Ukrainie organizacji Euro 2012 władze miasta zadecydowały o zmianie koncepcji architektonicznej stadionu na rzecz obiektu większego, mającego pomieścić ok. 45 tysięcy widzów. Według nowego projektu trybuny nr I i III (boczne) będą trybunami dwukondygnacyjnymi, obie mieszczą po 13750 widzów. Na trybunie nr I znajdują loże VIP oraz stanowiska komentatorskie, zaplecze dla zawodników i sędziów oraz pomieszczenia klubowe. Trybuna nr III w całości jest przeznaczona dla kibiców. Wszystkie miejsca na stadionie są siedzące. Pierwotny projekt modernizacji z 2002 został zastąpiony ostatecznie w 2008. Realizacja przebiegała w latach 2008-2012.

Prace nad trybunami I i III trwały od października 2008 roku, a zakończone zostały we wrześniu 2010 roku. Na wszystkich trybunach zamontowano nowe składane krzesełka. Są one szersze niż poprzednie modele, dlatego też pojemność stadionu wynosi nieco ponad 41 tys., a nie, jak planowano wcześniej, około 45 tys.

Pojemność INEA Stadion

Pojemność stadionu początkowo wynosiła 41 609, jednakże w 2012 roku została zwiększona do 43 269.

INEA StadionINEA Stadion ineastadion.pl

Położenie, adres i dojazd na INEA Stadion

Dojazd z centrum Poznania jest możliwy:

Autobusami A, 50, 63, 91 i 116,

Tramwajami 1 (Junikowo - Zawady), 6 (Budziszyńska - Miłostowo), 13 (Junikowo - Starołęka), 15 (Budziszyńska - (PST) - os. Jana III Sobieskiego)

Z autostrady A2 należy zjechać zjazdem w kierunku drogi nr 5 (kierunek Wrocław) i 11 Pila/ Poznań (kierunek Port Lotniczy Ławica i Targi). Następnie wjeżdżamy na drogę nr 5/E261, kontynuujemy podróż po ul. Głogowskiej, po przejechaniu ok 600 metrów skręcamy w ul. Piotra Ściegiennego, kontynuujemy nasza podróż prosta ul. Piotra Ściegiennego która następnie łączy się z ul. Edmunda Taczanowskiego a następnie z ul. Jugosłowiańska. Po przejechaniu ok 100 m ul. Jugosłowiańska łączy się z ul. Bułgarska, na której znajduje się INEA Stadion.

INEA Stadion w Poznaniu jest położony ok 4 km od Portu Lotniczego Poznań Ławica, dojazd na INEA Stadion z lotniska Poznań Ławica jest możliwy w następujące sposoby:

1. Autobusem linii 59 z przystanku Lotnisko Ławica (kierunek Rondo Kaponiera) - na przystanek Swoboda (7 przystanek).

Następnie z przystanku Swoboda autobusem linii 91 (kierunek OS. Kopernika) na przystanek Bułgarska (5 przystanek)

2. Autobusem linii L z przystanku Lotnisko Ławica (kierunek Dworzec Główny) - na przystanek Szpitalna (1 przystanek)

Następnie z przystanku Szpitalna autobusem linii 63 (kierunek Górczyn Dworzec) - na przystanek Bułgarska (5 przystanek)

 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.