Polska - Holandia: Stream na żywo na Polsatsport.pl!

Mecz Polska Holandia w środę 1 czerwca o 20:45. Transmisja TV na TVP 1, relacja online w Sport.pl i aplikacji Sport.pl Live. Stream Na żywo na sport.tvp.pl. Gdzie oglądać Polska - Holandia?

Po wyborze dwudziestu trzech piłkarzy nie ma niejasności, tego selekcjoner reprezentacji Polski nie lubi najbardziej. Dlatego kibice muszą wierzyć, że skład, który zabierze ze sobą do Francji jest naprawdę najlepszym z możliwych w chwili jego ogłoszenia. Ważniejsze od roztrząsania wyborów Nawałki jest zupełnie inna kwestia.

Co z tym składem wykombinuje Adam Nawałka? Część kibiców może dziwić fakt, że nominalnych obrońców do gry czwórką w linii do Francji pojedzie tylko siedmiu. Ale w tych wyliczeniach często zapomina się o atucie, którego selekcjoner często używa w rozmowach czy na konferencjach. Chodzi oczywiście o uniwersalność.

Uniwersalność to także słowo-klucz dla całego współczesnego futbolu. Najlepsi klubowi trenerzy - Pep Guardiola, Jose Mourinho, Diego Simeone - właśnie tej cechy szukają u swoich piłkarzy, czy jest nim w np. Bayernie Monachium Robert Lewandowski (przez Hiszpana próbowany na skrzydle), czy Joshua Kimmich (nominalny pomocnik ogrywany w obronie). Tyczy się to także systemów w których występują drużyny.

Dlatego patrząc na listę powołanych przez Nawałkę dwudziestu trzech piłkarzy widzę osiem, dziewięć nazwisk zawodników, którzy mogą spełniać w reprezentacji kilka ról. Spójrzcie: Michał Pazdan, Artur Jędrzejczyk, Thiago Cionek oraz Tomasz Jodłowiec mogą spełniać różne role defensywne. Nawet Grzegorz Krychowiak, który choć jest najlepszym z pomocników w destrukcji, to w Sevilli był próbowany awaryjnie jako środkowy obrońca - i nie spisywał się źle.

W drugiej linii opcji jest jeszcze więcej. Zaczynając od Bartosza Kapustki, który sam przyznaje, że już nie czuje różnicy gdy gra na skrzydle czy jako środkowy pomocnik. Piotr Zieliński ma być partnerem Krychowiaka, ale w chwili kryzysu zagra również za jednego z dwóch napastników. Sławomir Peszko i Kamil Grosicki mogą grać na każdej ze stron, Jakub Błaszczykowski w drugim sparingu za kadencji Nawałki był próbowany jako "dziesiątka". Arkadiusz Milik przeciwko reprezentacji Niemiec występował na boku pomocy. Z kolei Krzysztof Mączyński, Karol Linetty i Filip Starzyński mogą sprawować różne - mniej lub bardziej ofensywne - role w środku pomocy.

Przewidywane składy:

Polska: Szczęsny - Piszczek, Glik, Pazdan, Jędrzejczyk - Błaszczykowski, Mączyński, Zieliński, Grosicki - Milik, Lewandowski

Holandia: Cillessen - Veltman, Van Dijk, Bruma, Van Aanholt - Strootman, Van Ginkel - Narsingh, Wijnaldum, Depay - De Jong

Jak trwoga to do Boga. Czyli Nawałka ogłosił kadrę [MEMY]

Zobacz wideo