Dzień Babci w Google Doodle. Najstarsze kobiety uprawiające sport na Dzień Babci

Dzień Babci 21 stycznia. Z tej okazji przypominamy najstarsze kobiety uprawiające sport. I to sporty ekstremalne! Wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Babci.

Peggy McAlpine. Najstasza paralotniarka na świecie

Peggy McAlpine miała sto lat, gdy postanowiła zostać najstarszym człowiekiem na świecie, który poleci na paralotni. Ustanowiła rekord w 2007 roku i cieszyła się nim przez ponad trzy lata, bo w październiku 2011 roku 101-letnia Mary Allen Hardison poprawiła jej osiągnięcie. Peggy nie dała za wygraną i w kwietniu 2012 roku w wieku 104 lat znów wzniosła się w powietrze. - Rozkoszowałam się każdą minutą lotu. Było lepiej niż ostatnim razem. Oczywiście będę chciała jeszcze raz tego spróbować - szczególnie, jeśli ktoś pobije mój rekord - mówiła.

 

Rekordowy lot miał miejsce na Cyprze, gdzie Peggy McAlpine mieszkała od 2004 roku. Miała dwójkę dzieci, czworo wnuków i dwoje prawnuków. Jej przygoda ze sportami ekstremalnymi rozpoczęła się w 1980 roku, kiedy wnuk namówił ją na skok na bungee. Peggy McAlpine zmarła w grudniu 2013 r.

Johanna Quaas. Najstarsza gimnastyczka na świecie

Johanna Quaas, a tak naprawdę Johanna Geißler, urodziła się w 1925 roku w Hohenmölsen w Niemczech. Była jeszcze dzieckiem, kiedy zaczęła trenować gimnastykę. Musiała jednak przestać, bo Sojusznicza Rada Kontroli Niemiec zabroniła tego w czasie II wojny światowej. Johanna przerzuciła się więc na piłkę ręczną. Zakaz uprawiania gimnastyki został zniesiony w 1947 roku i Johanna powróciła do swojej pierwszej pasji. W 2012 roku została oficjalnie najstarszą gimnastyczką na świecie. Miała 86 lat, kiedy nakręciła to wideo: