Najlepsze sportowe zdjęcie roku

A ściślej: zdjęcie, które otrzymało nagrodę World Press Photo w kategorii sport. Bo wiecie, gdybyśmy to my przyznawały nagrodę za najlepsze sportowe zdjęcie roku nigdy nie dopuściłybyśmy pojawienia się na nim kompletnie ubranego sportowca, ewentualnie sięgnęłybyśmy do tych zasobów.

Prestiżową nagrodę wygrał Mike Hutchings z agencji Reuters za zdjęcie zrobione podczas półfinałowego meczu mundialu w RPA Urugwaj - Holandia, i już samo to pozytywnie nas nastraja, bardzo dobrze bowiem pamiętamy ten fenomenalny mecz. Po drugie, zdjęcie zawiera naszego kochanego Martina Caceresa, i co prawda nie eksponuje jego długich, lśniących włosów ani nienagannej sylwetki, a raczej zdolności akrobatyczne i niezbyt szlachetne zastosowania technik kung-fu, ale moc idiosynkrazji i potęga pięknych, czerwcowo-lipcowych wspomnień robi swoje, i werdyktowi możemy tylko przyklasnąć.

Przyznano także nagrodę w kategorii najlepszy reportaż sportowy, która powędrowała do Adama Petty'ego z Getty Images za zdjęcia pływaków uczestniczących w Młodzieżowych Mistrzostwach Olimpijskich w Singapurze.

REUTERS/HO

I znowuż, mamy w naszym Ciachowym Archiwum kilka, hmm, ciekawszych ujęć pływaków , ale cóż, prawdopodobnie szacowne jury mogłoby mieć przy nich kłopoty z koncentracją...

Przy okazji zaś mamy dla Was małą propozycję naszego własnego mini-konkursu na World Ciach Photo - wpisujcie w komentarzach propozycje widzianych na naszej stronie zdjęć, które zrobiły na Was największe wrażenie, z którymi wiążą się najpiękniejsze wspomnienia, lub na które po prostu nie mogłyście przestać patrzeć, a my na tej podstawie postaramy się ułożyć nasz mały, ciachowy ranking. Co Wy na to?

Więcej o: