Sportowy alfabet Nuno: od A do Z

Jak w wieku 32 lat wyglądać na 18? Na tę zagadkę odpowiedzią jest tajemniczy Nuno Gomes. Nuno na naszych łamach pojawia się niezwykle rzadko, a szkoda. Na co dzień gra w mało popularnej lidze portugalskiej i głośniej jest o nim tylko przy okazji reprezentacji Portugalii. My jednak uważamy, że tak przystojnym piłkarzom powinno się poświęcać o wiele więcej uwagi, dlatego Nuno jest dziś gościem naszej rubryki.  

A jak Amarante, to tutaj właśnie, 5 lipca 1976 roku urodził się Nuno Gomes.

B jak Benfica Lizbona, obecny klub Portugalczyka. Nuno z krótką przerwą (patrz litera F) gra tam od 1997 roku. Nie jest to co prawda Barcelona czy Chelsea, ale Benfica należy do trójki najlepszych zespołów BWIN Ligi.

C jak ciacho. Po prostu.

D jak Debiuty. Jako profesjonalny piłkarz po raz pierwszy wystąpił w barwach portugalskiej Boavisty, w reprezentacji zadebiutował 24 stycznia 1996 roku w meczu z Francją.

E jak El doopa i Kazik wiedzą co dobre i w jednej ze swoich piosenek śpiewają o Nuno.

(...)gdy Nuno piłkę ma

naaa pewno drży niewiasta każda

gdyyy Nuno gładzi swój boski tors

Tooo wszystko inne idzie precz na stos.

Jakby zgadli.

F jak Fiorentina. Miał Portugalczyk krótką przygodę z tym włoskim klubem. Kiedy stał się rewelacją Euro 2000 przeszedł do Fiorentiny. Pierwszy sezon był udany, drugi nie do końca,a trzeciego nie było - klub zbankrutował i Nuno został odsprzedany.

G jak Gomes, ten pseudonim zaczerpnął od swojego piłkarskiego idola, gwiazdy reprezentacji Portugalii i FC Porto, Fernando Gomesa.

H jak Holandia i Belgia. Organizowane tam Mistrzostwa Europy w 2000 roku były dla Portugalczyka wyjątkowo udane. Zdobywając 4 bramki został odkryciem tych finałów. Skutki? Patrz litera F.

I jak Imię. Żeby było ciekawej, Nuno Gomes to wcale nie Nuno Gomes. Tak właściwie nazywa się Nuno Miguel Soares Perreira Ribeiro. Do zapamiętania, drogie Czytelniczki!

J jak Jego ulubione dania to picanha i owoce morza z ryżem. Ale on sam i tak jest smaczniejszy, od tych wszystkich potraw razem wziętych.

K jak kapitan. Głównodowodzącym reprezentacji Portugalii został, kiedy Louis Figo zakończył swoją karierę, po mundialu w 2006 roku.

L jak Liczby. I tu jest nudno, bo z 21 na plecach występuje przez całą karierę klubową i reprezentacyjną.

M jak muzyka. Jak się okazuje Nuno jest fanem rocka, a jego ulubiony zespół to U2. Jakby szukał towarzyszek na koncert, to jesteśmy chętne.

N jak Nuno. Boski Nuno. Czyż to nie brzmi pięknie?

O jak oczy. Przepiękne ciemno brązowe, w których można się zatracić. Nic tylko patrzeć i podziwiać.

P jak Partnerki. Z pierwszą żoną Ismerią de Jesus, z którą ma 7-letnią córeczkę, rozwiódł się w listopadzie 2003 roku. Od 2005 roku jest mężem Patricii Aguilar.

R jak reprezentacja Portugalii. Jest w niej rekordzistą pod względem występów w kadrze, jak i zdobytych goli, plasując się kolejno na 8 i 4 miejscu z wynikiem 72 spotkań i 28 bramek.

S jak Sukcesy. Z kadrą narodową, słodki Nuno, zdobył wicemistrzostwo Europy w 2004 roku i dwa lata później 4 miejsce, na mundialu w Niemczech. Z Benficą zdobył Puchar w 2004 i Mistrzostwo Portugalii w 2005 roku.

T jak Tenis, piłka ręczna i pływanie, czyli co ze sportów, poza futbolem, lubi Nuno.

U jak Ulubione napoje. Ha, Ciacha wiedzą wszystko. Zatem, gdy spotkacie na swojej drodze Portugalczyka, poczęstujcie go wodą lub coca-colą, a na pewno będzie uradowany.

W jak Wzrost i Waga. 181 cm, 72 kg.

Z jak zakończenie kariery. Jego kontrakt z Benficą wygasa pod koniec aktualnego sezonu, ale podobno przed Bożym Narodzeniem, Nuno Gomes ma złożyć podpis pod nową umową, obowiązującą do 2011 roku. ''Tutaj czuję się jak w domu i chcę nadal grać w Benfice. Będę dawał z siebie wszystko tak, jak do tej pory to robiłem. Chciałbym zakończyć tutaj karierę'' - powiedział sam zainteresowany. Jak widać czuje się w zespole bardzo dobrze, a nam za to pozostają trzy lata względnego spokoju.

marina

Więcej o: