LeBron James i kontrowersje wokół okładki Vogue

Niedawno pokazywałyśmy Wam okładkę najnowszego numeru amerykańskiej edycji magazynu Vogue, na której koszykarz NBA, LeBron James, obejmuje przepiękną brazylijską modelkę (również blisko związaną ze sportem, a raczej ze sportowcem - futbolistą Tomem Brady), Gisele Bundchen. Okazało się, że użyta przez wydawców Vogue'a fotografia nie jest tak niewinna jak nam się wydawało. Walory estetyczne nie zostały wysoko ocenione - pojawiło się za to sporo głosów mówiących, że obraz "utrwala rasowe stereotypy " i "celowo prowokuje", przedstawiając "niebezpiecznego czarnego człowieka", który porywa piękną biała kobietę.  

Oliwy do ognia dodało odkrycie jednego z internetowych blogerów , który odkrył analogię pomiędzy wspomnianą okładką a plakatem z okresu pierwszej wojny światowej, zachęcającym Amerykanów do zaciągnięcia się do armii i do walki przeciw niemieckiemu agresorowi (na obrazku przedstawionemu w postaci wielkiego goryla z rozdziawioną szczęką).

Tak dalece posunięta interpretacja ciekawego skądinąd zdjęcia wydaje nam się nieco przesadzona, ale jakoś nie dziwi. Amerykanie zdecydowanie mają tendencję do doszukiwania się ukrytych, obraźliwych treści pod wszelkimi możliwymi postaciami. Same jednak nigdy na podobne pomysły byśmy nie wpadły. Trzeba jednak przyznać, że podobieństwo pomiędzy obydwoma dziełami jest całkiem duże. Czy również Waszym zdaniem Annie Leibovitz przesadziła, fotografując Jamesa i Bundchen w takiej pozie? Czy naprawdę miała niecne intencje? U tej pani fotograf nic podobne nie jest przypadkowe, a jej źródła inspiracji są bardzo bogate...

Więcej o: