Najciekawsze ćwiczenia - Wibrotrening

Wibrotrening polega na stymulacji nerwowo-mięśniowej całego ciała za pomocą wibracji. Dzięki tzw. platformie wibracyjnej u osoby ćwiczącej wywołuje się kilkadziesiąt skurczów mięśni w przeciągu minuty we wszystkich zaangażowanych partiach mięśni. Zmusza to organizm do wykorzystania blisko 100% włókien mięśniowych, co w efekcie zwiększa wydolność mięśni znacznie bardziej niż w przypadku tradycyjnych metod treningowych, które angażują tylko około 50% włókien mięśniowych.  

Wibrotrening spala tłuszcz, wywołuje przyrost mięśni, wzmacnia organizm po kontuzjach i chorobach (np. po urazach ścięgien i więzadeł). Stosuje się go w profilaktyce osteoporozy, usprawnia krążenie i reguluje gospodarkę hormonalną. Platformy wibracyjne można już znaleźć w niektórych klubach fitness, siłowniach i ośrodkach SPA.

Jak podaje portal Fit-Med, podstawą treningu wibracyjnego jest wykorzystanie drgań o odpowiednich częstotliwościach i małej, 2 lub 4 milimetrowej amplitudzie. Tylko wibracje w zakresie od 20 do 60 Hz wywierają pozytywny wpływ stymulujący na tkanki organizmu ludzkiego i tylko takie wykorzystywane są w treningu wibracyjnym. Drgania te generowane są przez odpowiednie urządzenia, na których stoi osoba ćwicząca. Wywierają one stymulujący wpływ na szereg tkanek i struktur organizmu człowieka np. kości, stawy, mięśnie czy skórę. Dzieje się tak dzięki aktywacji, poprzez bodziec jakim jest wibracja, szeregu autonomicznych (niezależnych od woli człowieka) odruchów, które m. in. pobudzają włókna mięśniowe do skurczu, usprawniają krążenie krwi i limfy oraz aktywują wydzielanie odpowiednich hormonów.

Oczywiście trening wibracyjny przeprowadzany jest stopniowo. Oznacza to, że parametry treningu wibracyjnego ustala się indywidualnie w zależności od wydolności organizmu osoby ćwiczącej, zaczynając od wibracji o mniejszych częstotliwościach i amplitudach, stopniowo przechodząc do wyższych parametrów.

W przypadku tradycyjnego treningu siłowego, im większy ciężar i częściej unoszony, tym mamy większy przyrost siły i masy mięśniowej. Natomiast w przypadku treningu wibracyjnego uzyskujemy pożądane efekty bez dźwigania ciężarów w siłowni - lecz przez dobór odpowiedniej częstotliwości drgań i ich amplitudy, czasu trwania jednej sesji (max. 30 min.), ilości powtórzeń sesji w tygodniu (optymalnie 2-3 razy) oraz stopniowego doboru trudności ćwiczeń na platformie. Cały program treningu wibracyjnego ustalany jest indywidualnie.

Jakie można osiągnąć efekty?

W zależności od ustalonego programu treningowego wibrotrening zapewnia:

- Spalanie tkanki tłuszczowej

- Terapię antycelulitową

- Naturalny efekt drenażu limfatycznego

- Masaż

- Regulację poziomu tkanki tłuszczowej

- Wzmocnienie ścięgien i wiązadeł

- Mobilizację stawów

- Regenerację organizmu

    Jednak nie każdy może korzystać z dobrodziejstw wibrotreningu. Przeciwskazania do korzystania z tej metody to:

    - Ciąża, połóg, karmienie piersią

    - Zakrzepowe zapalenie żył

    - Choroba wieńcowa, by-passy

    - Choroby zapalne

    - Świeże rany pooperacyjne

    - Dyskopatia, spondyloza, przepuklina

    - Cukrzyca

    - Padaczka

    - Migrena

    - Wszczepiony rozrusznik serca, mózgu

    - Nowotwory

    - Implantowane spirale, metalowe zespolenia (śruby, płytki)

    - Wewnętrzne metalowe i syntetyczne zespolania kości i implanty

    Więcej o:
    Copyright © Agora SA