Jesteś w ciąży? Ćwicz jogę!

Jogini przekonują, że joga pomaga zwalczać bóle głowy i stawów, ułatwia łagodne przejście przez okres przekwitania, wspomaga leczenie depresji i pomaga zrzucić nadwagę, jak również wspomaga leczenie i leczy wiele innych chorób i dolegliwości. Asany zwiększają siłę i wydajność mięśni, ścięgien, systemu krążenia, systemu nerwowego, mają również korzystny wpływ na umysł i psychikę; wymagają skupienia na oddechu, co wpływa korzystnie na pracę serca, a to pomaga w natlenieniu komórek ciała i przyspiesza procesy metaboliczne.  Jak się okazuje, joga jest też niezwykle pomocna dla kobiet w ciąży. Club Joga to jedyne miejsce w Opolu, w którym regularnie odbywają się zajęcia specjalne dla przyszłych mam.   

Przyszłe mamy pod okiem instruktora wykonują ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne. Program zajęć dostosowany jest do każdego trymestru ciąży i skierowany do mam, które już ćwiczyły, jak i do tych, które dopiero chcą zacząć ćwiczyć. - Aktywność fizyczna podczas ciąży jest bardzo ważna. Poprawia funkcjonowanie układu krążenia i oddechowego. Młode mamy lepiej znoszą wtedy ciążę i poród - mówi instruktorka jogi Kazimiera Prusko. - To ważne także z psychologicznego punktu widzenia, ponieważ zmniejsza lęk przed porodem - dodaje.

Instruktorka podkreśla, że od kilku lat zmienia się świadomość kobiet, które już nie traktują ciąży jak choroby.

Kobietom, które do tej pory nie ćwiczyły, instruktorka radzi rozpocząć zajęcia nie wcześniej niż po 16 tygodniu ciąży. Jogę poleca się także paniom przed poczęciem. - Kobieta wzmocni ciało, oczyści je z toksyn, a także ureguluje gospodarkę hormonalną organizmu - mówi Prusko. Jednak przed przystąpieniem do zajęć należy skonsultować się z lekarzem ginekologiem położnikiem.

Źródło: Gazeta Wyborcza Opole

Więcej o: