Ćwiczenia - prawdy i mity

Wszystkie wiemy, że uprawianie sportu kształtuje sylwetkę, wyrabia kondycję i wpływa zbawiennie na nasze zdrowie. Jednak z uprawianiem różnych rodzajów aktywności fizycznej łączy się wiele mitów. Dzisiaj postanowiłyśmy obalić (lub potwierdzić) część z nich.  

Mit 1 - intensywny trening = natychmiastowe chudnięcie

Fałsz. Utrata wagi po intensywnym treningu spowodowana jest tylko i wyłącznie utratą wody. Prawdziwego spadku wagi możemy oczekiwać dopiero po dłuższym czasie regularnych ćwiczeń. Najlepiej połączonych z racjonalnym odżywianiem.

Mit 2 - siłownia lepsza dla kształtowania sylwetki niż aerobik

Prawda. Wprawdzie na zajęciach z aerobiku można spalić bardzo dużo kalorii, poprawić samopoczucie i kondycję, to właśnie ćwiczenia na siłowni pozwalają pięknie wyrzeźbić sylwetkę. Za najbardziej skuteczne uznawane są: body building oraz trening cardio (rowerek, bieżnia, stepper).

Mit 3 - dzięki siłowni można schudnąć bez diety

Fałsz. Niestety nie ma tak lekko - żeby schudnąć trzeba zmienić nawyki żywieniowe. Chyba nikt nie spodziewa się, że po wizycie w siłowni może zjeść tłustą pizzę, miseczkę lodów śmietankowych z polewą czekoladową i schudnąć.

Mit 4 - dzięki odpowiednim ćwiczeniom można powiększyć biust

Fałsz. Nie można powiększyć sobie biustu poprzez ćwiczenia. Jednak systematycznie wykonywane ćwiczenia wzmacniające mięśnie klatki piersiowej pozwalają wpływać na mięśnie podtrzymujące biust i przez to poprawić jego kształt.

Mit 5 - idealne ramiona to kilka godzin ćwiczeń dziennie

Fałsz. Pięknie wyrzeźbione ramiona bez grama tłuszczu można osiągnąć ćwicząc 3 razy w tygodniu (około 1,5 godziny) w tym co najmniej pół godziny powinny zająć ćwiczenia cardio. Nie spodziewajmy się jednak cudów. Nasze ramiona nabiorą idealnego kształtu dopiero po jakichś 3 miesiącach. Na pocieszenie - znacznie wcześniej poprawi się wygląd nóg i brzucha.

Mit 6 - brzuszki to idealny sposób na spalenie tłuszczu na brzuchu

Fałsz. Brzuszki nie pozwalają na spalenie tłuszczu, rozwijają jednak muskulaturę brzucha.

Mit 7 - trening siłowy hamuje wzrost u młodych ludzi

Prawda. Dotyczy to jednak tylko nieprawidłowo prowadzonego treningu. Zbyt dużo ćwiczeń obciążających kręgosłup (np. ze sztangą) może być przyczyną uszkodzeń kręgosłupa, stawów kolanowych i biodrowych, które u młodych ludzi nie są jeszcze dobrze wykształcone. Ćwiczenia dobrane indywidualnie, wykonywane pod opieką instruktora, przynoszą same korzyści.

Mit 8 - można chudnąć i nadal ważyć tyle samo

Prawda. Bardzo często można spotkać się z sytuacją, kiedy wskaźnik wagi nawet nie drgnie, a ubrania robią się coraz luźniejsze. To częste w przydatku treningu budującego mięśnie - one w końcu też mają swoją wagę. Najlepiej jest oceniać swoje wyniki poprzez ''starą'' garderobę: jeśli robi się coraz luźniejsza - trening daje efekty.

Mit 9 - na siłowni trzeba pić napoje izotoniczne

Fałsz. To przykazanie wmawiane nam przez producentów tychże napojów. Napoje izotoniczne uzupełniają niedobór węglowodanów i elektrolitów, ale przydają się tylko podczas bardzo intensywnego wysiłku fizycznego przy wysokim tętnie (np. bieg w maratonie). Przy umiarkowanym wysiłku mogą nawet powodować tycie.

Mit 10 - intensywne ćwiczenia mogą szkodzić sercu

I prawda i fałsz. Każde źle dobrane ćwiczenia szkodzą. W wyborze treningu powinien pomóc nam instruktor - powinien dobrać go do naszego wieku, kondycji, zdrowia.

Mit 11 - można ćwiczyć i nie schudnąć

Prawda. Centymetry tracimy jedynie wtedy, kiedy ćwiczymy przy odpowiednim tętnie. Podczas ćwiczeń nasz puls powinien utrzymywać się na poziomie 60-70 proc. tętna maksymalnego (aby je obliczyć, odejmij swój wiek od 220). Osoby bardziej wytrenowane powinny zbliżać się do górnej granicy (dla 20-latek wynosi ona 140, dla 30-latek: 133), a mniej zaprawione - do dolnej (odpowiednio: 120, 114).

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.