Carolina Kluft - bohaterka weekendu

Szwecja nie jest może światową potęgą w piłce nożnej, może nie ma najlepszej drużyny koszykówki, trudno też się spodziewać, że zdobędzie mistrzostwo świata w siatkówce czy ustanowi rekord w sztafecie pływackiej. Ale jednym może pochwalić się na pewno: ma świetnych lekkoatletów. Ciacha szczególnie zazdroszczą jednej - Caroliny Klüft, fenomenalnej wieloboistki, która jest naszą bohaterką weekendu. Wiadomo dlaczego: kiedy bije się 18-letni rekord Europy w tak trudnej dyscyplinie sportu, nie może być inaczej. Od lat nie ma na nią mocnych.  O Klüft po raz pierwszy usłyszeliśmy pięć lat temu, kiedy zdobyła złoty medal mistrzostw Europy w Monachium (powtórzyła ten sukces w 2006 roku zwyciężając na własnych śmieciach w Göteborgu). Później przyszły zwycięstwa w mistrzostwach świata w Paryżu (2003), Helsinkach (2005) i teraz w Osace. Carolina to także złota medalistka z Aten.  

Klüft jest trzecią kobietą w historii, która przekroczyła magiczną barierę 7000 punktów (pierwsza to rekordzistka świata Jackie Joyner - Kersee z 7291 punktami oraz Rosjanka Larisa Turczyńska - 7007). W 2003 roku dołączyła do nich młoda Szwedka, która w Paryżu wygrała z dorobkiem 7001, w Japonii ten wynik jeszcze poprawiła - teraz jej rekord wynosi 7032, Jest to jednocześnie nowy rekord Europy. W latach 2005-2007 wybierana była najlepszą sportsmenką na świecie.

Szwedzka blondynka od lat przykuwa uwagę. Bardzo charakterystyczna dziewczyna, którą trudno pomylić z kimkolwiek. Uwielbia rywalizację, ambitna, zawsze walcząca do końca. Potrafi porwać ze sobą tłumy. Publiczność ją kocha, bo nie dość, że Carolina to prawdziwa gwiazda lekkiej atletyki to przy tym zwykła, miła "swoja" dziewczyna. Nie ma wrogów, przyjaźni się niemal ze wszystkim siedmioboistkami, najbardziej chyba z Kelly Sotherton. W swoim kraju jest uwielbiana. Rodacy podziwiają ją bardziej niż swojego monarchę Karola XVI Gustawa i królową Silvię. Udziela się charytatywnie wspierając finansowo głodujące dzieci w Afryce. W 2004 roku odwiedziła Sri Lankę, która została dotkliwie zniszczona przez tsunami, żeby nakręcić film dla szwedzkiej telewizji.

Carolina od lat związana jest z inną sławą szwedzkiej lekkoatletyki - Patrikiem Kristianssonem, skoczkiem o tyczce. Ma trzy siostry, która często można spotkać na zawodach, kiedy przyjeżdżają, żeby ją wspierać.

.

Szwedka jest twarzą Reeboka, jak wielu znanych sportowców wystąpiła w kampanii ''I am what I am'', czyli ''Jestem kim jestem''.

Dla formalności dodamy, że srebrny medal zdobyła Ludmiła Błońska - 6832, a brązowy Brytyjka Kelly Sotherton - 6510. Karolina Tymińska uplasowała się na 15 pozycji z dorobkiem 6092, a Kamila Chudzik była 21 - 5926.

Więcej o: