Rodzić w podskokach - krótka opowieść o kobiecie z brzuszkiem bez brzuszka

Luiza, instruktorka fitness, swoją córeczkę urodziła mając 22 lata. Dziewczynka ma teraz 3 latka i już ćwiczy, raz w tygodniu. Ma bardzo dobre wyczucie rytmu, więc opanowanie skomplikowanych układów nie sprawia jej większych trudności. I nic w tym dziwnego, jak ze sportem ma się do czynienia nie tyle od urodzenia, co od poczęcia.  Luiza nie przestawała ćwiczyć w okresie całej ciąży. Z powiększającym się brzuszkiem codziennie prowadziła zajęcia, niemal do samego porodu. To bardzo zachęca inne panie, pomimo, że lekarze odradzają ciężarnym takich ćwiczeń. Ginekolog dr Ryszard Rutkowski, choć wśród swoich pacjentek nie miał przypadku poronienia lub innych problemów wskutek uprawiania sportu, uważa, że aerobik w 39. tygodniu ciąży jest co najmniej przesadzony. Przyznaje, że lekarze nie chcą brać odpowiedzialności za swoje pacjentki, dlatego też najczęściej odradzają im tego typu aktywności. Wszelkie poradniki wtórują tym przestrogom, według nich siłowe sporty powiązane z wibracjami są zakazane, zwłaszcza po 16. tygodniu ciąży.  

Warto jednak pamiętać, że pełnej gwarancji bezpieczeństwa nie mamy nawet idąc ulicą. Opinia lekarza jest istotna, ale lekarza rozsądnego, bez klapek na oczach. Przekonanie, że ciąża to choroba i należy ją odleżeć w łóżku dawno przestało obowiązywać. Nie oznacza to jednak, że na wiadomość o zajściu w ciążę zapisujemy się na aerobic. Liczy się to, by ćwiczyć na miarę swoich możliwości. Luiza podkreśla, że najważniejsze to słuchać swojego organizmu, on sam nam podpowie, gdzie jest granica, której nie powinnyśmy przekraczać.

Pierwszym impulsem do przerwania ćwiczeń jest nadmierne męczenie się. Alarmujące są bóle brzucha i krwawienia. Na pewno odpadają ćwiczenia na brzuchu. Ze względu na zaburzenie krążenia krwi, ćwiczenia na plecach też nie są wskazane. Ale to przecież nie ogranicza wyboru sportowych dyscyplin. Jeśli nie występują stany zapalne, najbardziej polecane są wszelkie formy ruchu w wodzie, odciążające stawy i kręgosłup. Także niedoceniane spacery będą zarówno pomocne jak i przyjemne. Warto pamiętać, że seks to także sport, a co najważniejsze można go uprawiać przez całą ciążę. Należy jednak uważać, bowiem drażnienie szyjki macicy może spowodować przedwczesne skurcze. Tym samym lekarze zalecają seks w przypadku ciąży przenoszonych, by w sposób naturalny wywołać poród.

Na wspomnienie porodu, w głosie Luizy wyczuwam dla mnie kompletnie niezrozumiały entuzjazm. Była niezwykle podekscytowana. Generalnie wszystko przebiegło szybko i pięknie. Można by uwierzyć, że nie potrzebowała lekarza i sama dopingowała swoją córkę w tym biegu przez płotki i skoku w dal przy wyjściu na świat. Ten krótki scenariusz nie jest jednak gwarantem, że z każdej ćwiczącej matki dziecko wyskoczy jak piłka. Oprócz standardowych "przyj!" i "widzę głowę" nie ma stałych reguł. Jedno, co jest pewne to, że będąc nieprzerwanie aktywną mamą, cała akcja z ciążą i porodem przebiega bardziej komfortowo. Szybciej się spala produkty przemiany materii swojej i płodu. Będąc bardziej odporną na ból lepiej znosi się wysiłek porodowy, a po wszystkim szybciej wraca się do formy.

Luiza w trakcie ciąży i w okresie karmienia niespecjalnie musiała pilnować diety, bo od zawsze stara się odżywiać zdrowo. Dla zagorzałej wegetarianki problemem było jedynie mięso. Dla dobra dziecka musiała uwzględnić porcyjkę kury bądź ryby przynajmniej raz w tygodniu. Dr Rutkowski przestrzega jednak, że mięso trzeba jeść systematycznie, a w przypadku białka zwierzęcego "raz na tydzień" nie jest żadną rutyną. Na pewno lepiej Luiza wypada w starciu ze słodyczami. O takich wyrzeczeniach mówi ze spokojem i jakby z rozbawieniem. Mnie jednak zamiana kostki czekolady na łyżkę otrębów wydaje się mało przekonująca, a tym bardziej dowcipna.

Co tu dużo pisać, niepodważalnym atutem ciężarnej kobiety uprawiającej sport jest jej figura. Niejeden facet przyzna, że taki brzuszek, który niosą szczupłe biodra jest naprawdę sexy. Może się im jedynie nie podobać, że to nie ich dziecko.

Dominika Leonowicz

Fot. Richard Drew/AP

Igrzyska Olimpijskie w Atenach - Niemka, Conelia Pfohl, w siódmym miesiącu ciąży, wywalczyła sobie osiemnaste miejsce.

Zobacz też:

Brzuch w ruch - ciąża dla aktywnych

Wideo - ćwiczenia w ciąży

Joga w ciąży

Ciąża i poród - forum

Więcej o: