Francuzi ze złotym medalem ME w piłce ręcznej!

Zdjęcia celebrujących Francuzów oznaczają (niestety) zdjęcia smutnych Duńczyków, będzie też nieco radosnych Hiszpanów oraz akcent polski. P.S. Prawie wygraliśmy, no dobra, zremisowaliśmy, z mistrzami Europy!

Francuzi w wielkim niedzielnym finale znaleźli się dzięki zwycięstwu nad Hiszpanami, gospodarze imprezy w wielkim stylu wyeliminowali w półfinale Chorwatów.

REUTERS/SCANPIX DENMARK

Niestety na tym wieki styl Duńczyków w mistrzostwach się skończył, w finale Francuzi zgotowali im srogiego łupnia. W pierwszych minutach spotkania francuskie armaty przejechały się po duńskiej defensywie, Karabatić i spółka rzucali prawie ze 100% skutecznością, świetny dotychczas Landin nie miał nic do powiedzenia między słupkami, i tak w 15. minucie gospodarze przegrywali już 5:13.

Wtedy sygnał do walki dał serią skutecznych rzutów Mikkel Hansen, koledzy z zespołu również zaczęli grać lepiej, co nie oznacza, że Francuzi gorzej. Trójkolorowi wciąż byli zaporą nie do przejścia...

AP/DRESLING JENS AP/DRESLING JENS

I na przerwę schodzili z przewagą siedmiu bramek (16:23).

Trójkolorowi w finale grai galaktykę i powrót do gry z takiego wyniku wydawał się być niemożliwy. I rzeczywiście, tuż po gwizdku rozpoczynającym drugą połowę, ponownie udało im się odskoczyć na 10 bramek przewagi, by ostatecznie zwyciężyć 41:32.

Francja mistrzem Europy 2014!

AP/DRESLING JENS

REUTERS/SCANPIX DENMARK REUTERS/SCANPIX DENMARK

Wcześniej odbył się mecz o brązowy medal, który miał zdecydowanie bardzie zażarty i wyrównany przebieg. Ostatecznie Hiszpanie od Chorwatów okazali się być lepsi tylko jedną bramką (29:28). Finał mały, ale emocje ogromne.

No to teraz pora na obiecany polski akcent. Jeszcze przed rozpoczęciem dwóch najważniejszych spotkań turnieju, organizatorzy podali MVP i siódemkę najlepszych graczy mistrzostw. A wśród nich, najlepszego prawego rozgrywającego: Krzysztof Lijewski, Polska. Brawo Lijek!

Jakub Łucak (nr 29)Jakub Łucak (nr 29) REUTERS/SCANPIX DENMARK

MVP, raczej bez zaskoczeń i całkowicie zasłużenie, ogłoszonym został niesamowity w finale jak i w całej imprezie, Nikola Karabatić.

Nikola KarabaticNikola Karabatic AP/DRESLING JENS

A tak prezentuje się drużyna gwiazd w komplecie:

bramkarz: Niklas Landin (Dania) lewe skrzydło: Gudjon Valur Sigurdsson (Islandia) lewe rozegranie: Mikkel Hansen (Dania) środek rozegrania: Domagoj Duvnjak (Chorwacja) obrotowy: Julen Aguinagalde (Hiszpania) prawe rozegranie: Krzysztof Lijewski (Polska) prawe skrzydło: Luc Abalo (Francja) najlepszy obrońca:Tobias Karlsson (Szwecja) najlepszy zawodnik (MVP): Nikola Karabatic (Francja)

Zwycięzcom gratulujemy, pokonanych pocieszamy, Polakom jeszcze raz dziękujemy i trochę ubolewamy, że to już koniec.