Patriotyczna Jedenastka Marzeń

Dziś jest nie tylko Święto Niepodległości, ale także 11.11.11 - data zobowiązująca do składania hołdu nie tylko uczuciom patriotycznym, ale także zawartym w niej "jedenastkom" - liczbie szczególnej dla miłośników futbolu. Postanowiłyśmy zatem pobawić się, i ułożyć Drużynę Patriotów, złożoną z największych bohaterów polskiej historii. Nie martwice się, ciach  nie zabraknie.

Bramka: Ksiądz Augustyn Kordecki

embed

Tak często przywoływane w kontekście występów naszych drużyn sformułowanie "Obrona Częstochowy" nie miałoby racji bytu gdyby nie on - dzielny obrońca Częstochowy przed Szwedami, podczas potopu w 1655 roku. Szczególnie ceniony za mocne nerwy i zdolność długiego wytrzymywania pod uporczywym ostrzałem. Nawet, jeśli obrona Częstochowy  miała większe znaczenie symboliczne ,niż militarne, to bramkarz tak podnoszący morale będzie prawdziwym skarbem dla naszych obrońców.

Obrona:

Pan Michał Wołodyjowski . Wahałyśmy się, czy nie ustawić go na stoperze, stwierdziłyśmy jednak, że szkoda byłoby marnować jego inklinacje ofensywne, zwłaszcza skłonność do pojedynków 1 na 1, które są jego znakiem firmowym.

Na obronę trafia za swoją niezłomną postawę w Kamieńcu Podolskim, a na prawą - bo bronił wiary przed Turkami. W bonusie z panem Michałem - najsympatyczniejsza WAG w całej Jedenastce.

Tadeusz Kościuszko - bo był prawdziwym specem od budowy fortyfikacji obronnych, inżynierem i fachowcem cenionym za granicą, gdzie zdobywał doświadczenie i ogranie. W MLS wciąż wspominają go z podziwem i uznaniem.

embed

Mikołaj Kopernik . Jego atut to wyśmienita gra głową. No i czy moglibyśmy się czuć niepewnie w obronie z człowiekiem, który zatrzymał nawet Słońce?

embed

Michał Drzymała. Bo czasem w polu karnym przydaje się autobus. Albo wóz.

embed

Pomoc:

Prawoskrzydłowy: Książę Józef "Pepi" Poniatowski.

embed

Ma nawet piłkarską ksywkę. Zawodnik obdarzony ogromną fantazją, także pozaboiskową. Znany z tego, że kiedyś wyjechał na ulice Warszawy na koniu, tak jak Ciacha lubią najbardziej, czyli bez koszulki. Bez innych elementów garderoby zresztą też - wymarzony bohater tabloidów, ale i naszych skromnych łam. Ma skłonność do szarży nieco lekkomyślnych, i często bywa łapany na spalonym, pardon, "topionym", ale wierzymy, że pod okiem czujnego trenera będzie szalał w polu karnym lepiej niż Cristiano Ronaldo.

Środek pomocy: król Władysław Jagiełło

embed

Klasyczny mózg środka pola, taki nasz Andrea Pirlo. Sam niechętnie bierze udział w akcjach ofensywnych, ale potrafi tak pokierować grą, że wysiadają nawet Krzyżacy, co będzie szczególnie cenne w naszych pojedynkach z Niemcami.

Defensywny pomocnik: Juliusz Ordon

embed

Strzelać mu nie kazano, ale za to jest świetny w destrukcji - i o to chodzi. I nie liczy się, że tak naprawdę wcale nie wysadził tej reduty. W naszej Jedenastce jest jedyny słuszny Ordon z Mickiewicza.

Lewoskrzydłowy: Jan Leon Kozietulski

embed

Postać , której w naszej Jedenastce absolutnie nie mogło zabraknąć, dowodził bowiem najsłynniejszą szarżą w dziejach szarży - tą pod Somosierrą . Osiem minut czystego, ofensywnego szaleństwa. Jego rajdy po skrzydłach będą doprowadzać do rozpaczy wszystkich obrońców świata i zachwycać wszystkich komentatorów. Wadą może być to, że nie chce mu się wracać po stracie,  ale z taką obroną możemy sobie na to pozwolić.

Atak: Władysław Warneńczyk i Jan Onufry Zagłoba

Z takim potencjałem na skrzydłach nie musimy się w zasadzie martwić o atak, możemy więc sobie pozwolić na nieszablonowe rozwiązania kadrowe.

embed

Bitwa pod Warną była dość spektakularną klęską, ale Warneńczyka nie może w naszej drużynie zabraknąć z jednego prostego powodu: jest ciachem. Jest piękny. Jest najładniejszy z całego pocztu Matejki, a po szarżach Kozietulskiego i Poniatowskiego będzie musiał właściwie tylko dostawić nogę.

Zagłoba z kolei trafia do Drużyny ze względu na swój spryt, doświadczenie i zamiłowanie do niebanalnych zachowań w ataku. Taki nasz Pippo Inzaghi - nie zawaha się strzelić bramki piętą, barkiem, pośladkiem czy brzuchem. Zwłaszcza z brzuchem może mieć szczególnie łatwo. Typowy lis pola karnego.

embed

Trener - Marszałek Józef Piłsudski: doświadczony jako zawodnik, charyzmatyczny jako lider, z wąsem - a tacy polscy sportowcy są najlepsi, uwielbiany przez społeczeństwo i z bon motami godnymi Jose Mourinho. No i w końcu to jego święto.

embed

Zobacz:

Ranking Patriotyczny: 11 największych Ciach z wąsem>>

Więcej o: