Kiedroquiz 80. Omówienie odpowiedzi na pytania

1. Gdzie odbędzie się finał Ligi Mistrzów 2015 (6 czerwca)?

W Berlinie

2. Którym meczem reprezentacja Polski zakończy grupowe eliminacje Euro 2016 (11 października)?

Z Irlandią u siebie.

3. Od 11 czerwca do 4 lipca w Chile rozegrany zostanie turniej Copa America. Kto do tej pory zdobywał to trofeum najwięcej razy?

Urugwaj - 15 razy, Argentyna - 14 razy, Brazylia - 8 razy, Paragwaj - 2.

4. W Copa America uczestniczy 10 drużyn z Południowej Ameryki oraz Meksyk. Jako dwunasty uczestnik zapraszana jest drużyna z innego kontynentu. Jaka drużyna będzie to w tym roku?

Jamajka. Po raz pierwszy.

5. W zimie (17 stycznia - 8 lutego) odbędzie się Puchar Narodów Afryki - mistrzostwa Czarnego Lądu rozgrywane od 1957 roku. Imprezę przyszłoroczną w ostatniej chwili przeniesiono. Pamiętasz skąd i dokąd?

Z Maroka do Gwinei Równikowej. Maroko za karę, że zrezygnowało z imprezy zostało z niej wykluczone w tej i następnej edycji.

6. W dniach 6 czerwca - 5 lipca odbędą się w Kanadzie piłkarskie mistrzostwa świata kobiet. Ile drużyn będzie w nich uczestniczyć?

24. Po raz pierwszy. W poprzednich turniejach grało szesnaście drużyn.

7. Od 13 do 19 kwietnia w Krakowie odbędą się mistrzostwa świata w hokeju na lodzie Dywizji (grupy) IA. Jak nazywa się hala, w której odbędzie się turniej?

Kraków Arena

8. Polscy piłkarze ręczni zagrają w mistrzostwach świata (15 stycznia - 1 lutego) w Katarze. W grupie spotkają się z Niemcami, których wyeliminowali w eliminacjach. Jak to się stało, że Niemcy znaleźli się w turnieju?

Dostali tzw. dziką kartę, zastępując wykluczoną Australię. Niemcy zostali nagrodzeni jako najwyżej sklasyfikowany zespół poprzednich mistrzostw świata, który nie zakwalifikował się do finałów 2015.

9. W dniach 18.02-1.03. odbędą się MŚ w narciarstwie klasycznym. W Falun zawodnicy i zawodniczki będą rywalizować stylem klasycznym na dystansach, które rok wcześniej biegali techniką dowolną. Na jakich dystansach klasykiem pobiegną narciarki w Falun?

30 km i sprint

10. W MŚ 2015 (18 lutego - 1 marca) polscy skoczkowie będą bronić medali sprzed dwóch lat (drużyna brąz, Kamil Stoch - złoto). Rekord skoczni w Falun należy do Severina Freunda (135 m), wcześniej jednak bił go też Polak. Kto to był?

Kamil Stoch skoczył w 2014 roku 134,5 metra.

11. W tym roku polscy siatkarze jako mistrzowie świata wezmą udział w Pucharze Świata, który odbędzie się w dniach 8-23 września w Japonii. Które miejsce zajęli Polacy w poprzedniej edycji w 2011 roku?

Drugie. Zwyciężyła Rosja, a trzecia była Brazylia.

12. W dniach 9-18 października odbędą się we Włoszech i Bułgarii mistrzostwa Europy siatkarzy. Kto będzie bronił tytułu?

Rosja. W finale wygrała z Włochami 3:1. Polska została sklasyfikowana na 9. miejscu.

13. Który rajd (22-25 stycznia) rozpoczyna rywalizację w mistrzostwach świata kierowców rajdowych, w których w tym roku będzie rywalizował Robert Kubica?

Rajd Monte Carlo

14. W Baku odbędą się pierwsze igrzyska europejskie (12-28 czerwca). W której dyscyplinie zespołowej wystąpią Polacy?

Siatkówce. W piłce nożnej plażowej Polacy przegrali z finale eliminacji z Węgrami.

15. Na którym londyńskim stadionie rozegrany zostanie tegoroczny finał Pucharu Świata w rugby (18 września - 31 października)?

Twickenham. To narodowy stadion angielskich rugbistów. Mieści 82 tys. widzów. Tam odbywają się najważniejsze mecze Anglików od 1910 roku.