Kiedrosport 22. Omówienie odpowiedzi na pytania

Wayne Shelford podczas meczu doznał nietypowej kontuzji. Rywal rozerwał mu korkiem... worek mosznowy. Po zaszyciu rany zawodnik wrócił do gry. Jaki sport uprawiał?

Wayne Shelford był nowozelandzkim rugbistom. Kontuzji doznał podczas spotkania z Francją w 1986 r. Mecz przeszedł do historii jako Bitwa w Nantes z powodu swojej brutalności. Mecz wygrali Francuzi 16:3. Shelford po powrocie do gry w jednym ze starć doznał dodatkowo wstrząsu mózgu i w ogóle nic nie pamięta z tego występu.

Bert Trautmann zdobył Puchar Anglii ze złamanym karkiem. Choć widział jak przez mgłę i chwiał się na nogach dograł mecz mimo kontuzji. Jaki klub reprezentował?

Trautmann - niemiecki bramkarz - całą karierę reprezentował Manchester City. W 1956 r. zdobył z drużyną Puchar Anglii. Po starciu z jednym z rywali na kilkanaście minut przed końcem stracił przytomność. Wydawało się, że nie będzie mógł kontynuować gry. Miał go zastąpić kolega z pola (nie było zmian). Trautmann odzyskał jednak świadomości i mimo bólu dograł mecz do końca. Do lekarza udał się dopiero dwa dni później, gdy nieznośny ból w karku nie ustępował. Na prześwietleniu okazało się, że ma złamane dwa kręgi szyjne. Lekarze twierdzą, że niewiele brakowało, a Trautmann zginałby na boisku.

Słynny "Flu Game" - mecz podczas, którego Michael Jordan grał osłabiony po zatruciu czy też grypie żołądkowej (relacje nie są zgodne). Miał miejsce w finałach przeciwko...

Słynny mecz zwany Flu Game odbył się 11 czerwca 1997 r. Chicago Bulls pokonali Utah Jazz 90:88. Główną rolę odegrał chory Michael Jordan, który rzucił 38 punktów. Jego rzut 25 sekund przed końcem dał Bulls prowadzenie, którego już nie oddali

Na których igrzyskach amerykańska gimnastyczka Kerri Strug została bohaterką mediów, gdy z kontuzjowaną kostką wykonała idealny skok w rywalizacji drużynowej?

Kerri Strug dała zwycięstwo drużynie USA w Atlancie w 1996 r. W pierwszym skoku doznała kontuzji kostki i uzyskała nie najlepszą notę 9,162. Mimo bólu na prośbę trenera postanowiła skakać po raz drugi. Wylądowała idealnie i z notą 9,712 mogła świętować tytuł mistrzyni olimpijskiej. Na podium zniósł ją na rękach trener, bo ona miała nogę w gipsie.

Na zdjęciu pokiereszowana twarz Terry'ego Sawchuka. Te blizny, to zabieg charakteryzatora, który chciał umieścić wszystkie kontuzji sportowca. Jaką dyscyplinę uprawiał?

Terry Sawchuk był hokejowym bramkarzem. Grał, gdy golkiperzy nie mieli jeszcze ochronnych masek na twarzy. Kontuzji w całej 25 letniej karierze doznał tyle, że charakteryzatorka nie była w stanie nanieść ich wszystkich na jego twarz.

W której walce Muhammed Ali boksował z pękniętą szczęką?

Ken Norton to ten pięściarz, który złamał Alemu szczękę. Wygrał z nim na punkty w marcu 1973 r. Ali po walce przeszedł 90 minuty zabieg nastawiania szczęki. Zdjęcia rentgenowskie do dziś można obejrzeć w internecie.

W 1996 r. Pete Sampras był tak wyczerpany meczem w US Open, że zwymiotował na korcie. Mimo osłabienia wygrał ten mecz. Jego rywalem był wtedy...

Alex Corretja. Do słynnego meczu doszło w ćwierćfinale. Sampras zwymiotował w tie-breaku piątego seta przy stanie 1:1. Ostatecznie wygrał mecz 7:6 (7-5), 5:7, 5:7, 6:4, 7:6 (9-7), a potem cały turniej.

Lekarze po wypadku w 2001 r. mówili mu, że będzie miał szczęście, jeśli będzie chodził. Hermann Maier jednak nie tylko chodził, ale jeździł wyczynowo na nartach. Jaki sukces osiągnął po powrocie do sportu?

Dwa lata po wypadku w sezonie 2003/04 Maier zdobył Puchar Świata w narciarstwie alpejskim. Złote medale igrzysk olimpijskich zdobył dwa - w gigancie i supergigancie - oba przed wypadkiem w 1998 r. w Nagano.

Do twardzieli należą w sporcie również żużlowcy. Tomasz Gollob, gdy zdobywał tytuł mistrza świata do ostatniego Grand Prix wystartował z...

W ostatnich zawodach Grand Prix 2010 Tomasz Gollob, mimo że miał już zapewniony tytuł mistrza świata wystartował ze złamaną nogą. Nie chciał zawieść swoich fanów w Bydgoszczy.

10. Zakrwawiony sportowiec na zdjęciu to...

Angielski piłkarz Terry Butcher. Tak wyglądał podczas meczu Anglia - Szwecja w eliminacjach mundialu 1990. Na początku meczu angielski środowy obrońca doznał głębokiej rany czoła, ale z opatrunkiem kontynuował mecz. Rana się później znów otworzyła i zawodnik obficie krawawił. Dziś żaden sędzia nie pozwoliłby mu na kontynuację gry.

Baseballista Lou Gehrig przez 17 sezonów nie opuścił ani jednego meczu swojej drużyny. Zagrał w 2130 kolejnych spotkaniach. Nawet poważnych kontuzji nie zgłaszał klubowemu lekarzowi. Jaki klub reprezentował?

Lou Gehrig grał w New York Yankees. Przez całą karierę, którą zakończyła poważna choroba - stwardnienie zanikowe boczne (zwane też chorobą Lou Gehriga). Prześwietlenie, które mu zrobione w ostatnich latach życia, wykazało, że miał kilkanaście uszkodzeń kości, których nigdy nie zgłosił w klubie.

W 2007 r. Robet Kubica miał potwornie wyglądający wypadek podczas Grand Prix Kanady Formuły 1. Ile wyścigów opuścił zanim wrócił na tor?

W 2007 r. Kubica opuścił tylko Grand Prix USA. W kolejnym - GP Francji - zajął 4. miejsce.

Inny kierowca F1 Niki Lauda na torze Nürburgring w 1976 r. doznał dotkliwych poparzeń, gdy jego ferrari stanęło w płomieniach. Mimo bólu i traumatycznych przeżyć Austriak wrócił do rywalizacji po sześciu tygodniach i...

W tamtym sezonie Lauda został wicemistrzem świata, choć nie wystartował do dwóch Grand Prix po wypadku. Do wyprzedzenia Jamesa Hunta w klasyfikacji generalnej zabrakło mu punktu.

Rugbista Jone Tawake przed Pucharem Świata w 2007 r. wolał sobie dać uciąć palec, niż ryzykować długą terapię, aby załapać się do drużyny narodowej. Jaki kraj chciał reprezentować?

Tawake chciał reprezentować Fidżi. Nie dostał jednak powołania do drużyny narodowej. Obecnie gra w lidze francuskiej. W Toulonei

W najbardziej ekstremalnych triathlonowych zawodach Ironman zawodnicy biegną maraton i jadą na rowerze 180 km, a jaki dystans przepływają?

W zawodach Iron Man zawodnicy płyną 2,4 mili czyli 3,8 km.