Kiedroquiz nr 10. Omówienia prawidłowych odpowiedzi

Bale już jeden transferowy rekord ma na swoim koncie. Jest najdroższym piłkarzem na Wyspach kupionym przed 18. rokiem życia. Które miejsce w tej klasyfikacji zajmuje na świecie?

Wśród zawodników kupiony przed 18. rokiem życia Bale jest na drugim miejscu. Droższy był tylko Pato, gdy przechodził za 22 mln euro do Milanu

Najdroższym bramkarzem w historii piłki nożnej jest Gianluigi Buffon. To wie prawie każdy kibic piłki nożnej. Kto jest jednak drugi na tej liście?

Drugim najdroższym bramkarzem świata jest Manuel Neuer, który kosztował Bayern Monachium 27,5 mln euro o milion więcej niż Inter zapłacił 10 lat wcześniej za Francesco Toldo.

Po drugiej wojnie światowej miano najdroższego piłkarza świata najczęściej nosili zawodnicy z...

Po drugiej wojnie światowej najwięcej razy transferowe rekordy wszech czasów biły włoskie kluby. Nic więc dziwnego, że to Włosi najczęściej przewodzili na listach najdroższych. Od 1945 r. byli to: Angelo Sormani, Giuseppe Savoldi, Paolo Rossi, Roberto Baggio, Gianluca Vialli, Gianluigi Lentini i Christian Vieri.

4. Ile kosztował najdroższy zawodnik powyżej 30 roku życia (wiek w chwili transferu)?

Najdroższym 31-latkiem był Gabriel Batistuta. Argentyńczyk przeniósł się za 32,5 mln euro z Fiorentiny do Romy.

5. Kto byłby najdroższym piłkarzem świata, gdyby zsumować wszystkie pieniądze, które zapłacono za jego transfery?

Niekwestionowanym liderem w tej klasyfikacji jest Zlatan Ibrahimović, który grał już w: Ajaksie Amsterdam, Juventusie, Interze, Barcelonie, Milanie i PSG. W sumie zmieniał 7 razy barwy klubowe z ręki do ręki przeszło przy tej okazji ok. 170 mln euro.

6. Który z tych czterech triumfatorów plebiscytu Złota Piłka nigdy nie został najdroższym piłkarzem świata?

Z wymienionej przy pytaniu listy tylko Michel Platini nie był najdroższym piłkarzem świata w latach swojej kariery. Nie miał szans. Grał w epoce Maradony.

7. Ile kosztował jeden występ w Realu Jonathana Woodgate, gdyby podzielić kwotę transferową jaką za niego zapłacono przez liczbę meczów, które zagrał?

Jonathan Woodgate to jedna z większych transferowych wpadek Realu. Z powodu kontuzji, które go prześladowały, w Madrycie zagrał tylko 14 meczów. A zapłacona za niego 13,4 mln futnów. Jak więc łatwo wyliczyć, jeden jego mecz kosztował Real prawie milion futnów.

8. Ile lat w chwili swojego transferu miał najmłodszy zawodnik w pierwszej dziesiątce najdroższych zawodników świata?

To pytanie w rodzaju koła ratunkowego. W obecnej pierwszej dziesiątce najmłodszy jest Neymar, który do Barcelony trafił w wieku 21 lat.

9. W 1982 r. Boniek przechodził z Widzewa do Juventusu. Ile razy był tańszy od najdroższego wówczas piłkarza świata?

W 1982 r. Boniek przechodził z Widzewa do Juventusu za 1,8 mln dolarów. Maradona w tym samym mniej więcej czasie trafił za rekordową wtedy sumę 5 mln funtów, na dolary było to ok. 9 mln. Boniek był więc 5 razy tańszy. Zachowując te relacje to tak jakby teraz jakiś klub miał kupić zawodnika z polskiej ligi za 20 mln euro. Niewyborażalne.

10. Kiedyś baseballistów w Ameryce sprzedawano jak piłkarzy w Europie. Ile razy słynny Babe Ruth był droższy od najdroższego ówczesnego piłkarza, gdy w 1920 r. przechodził do New York Yankees?

Babe Ruth przeszedł w 1920 r. z Boston Red Sox do Yankees za 100 tys. dolarów w gotówce (niektórzy piszą o 125 tys.) i pożyczce, której nowojorczycy udzielili właścicielowi drużyny z Nowej Anglii. Suma była wtedy astronomiczna. W Europie najwyższe kwoty płaciły wtedy za piłkarzy kluby na Wyspach Brytyjskich. Ustanowiony w 1914 r. rekord - 2,5 tys. funtów (Blackburn zapłaciło wtedy tyle za Percy Dawsona) pozostał nie pobity do 1922 r.

2,5 tys. futnów w 1920 r. odpowiadało ok. 10 tys. dolarów. Legendarny Babe Ruth był więc 10 razy droższy niż Percy Dawson.