Kiedroquiz nr 9. Omówienie prawidłowych odpowiedzi

Który z wymienionych czterech rekordów kontynentalnych w biegu na 100 m jest najsłabszy?

Najsłabszy jest rekord Ameryki Południowej. Należy do Robsona da Silvy z Brazylii i został ustanowiony w 1988 r.

Co ciekawe aktualne rekordy Europy, Afryki i Azji ustanowili biegacze, którzy urodzili się w Nigerii. Rekord Europy wynosi 9,86 i został uzyskany przez pochodzącego Francisa Obikwelu. Rekord Afryki to 9,85 - tyle pobiegł Olusoji Fasuba w 2006 r., a Azji - 9,99 i należy do Samuela Francisa z Kataru od 2007 r.

Który ze słynnych złotych medalistów olimpijskich w biegu na 100 m zdobył w później Super Bowl?

Udało się to Robertowi Hayesowi, który w 1964 r. został mistrzem olimpijskim, a potem podpisał kontrakt z Dallas Cowboys. Super Bowl zdobył w 1972 r.

Słynny Amerykanin Jesse Owens w 1935 r. ustanowił podczas mityngu NCAA cztery rekordy świata. Ile czasu upłynęło od pierwszego do ostatniego?

25 maja 1935 r. Jesse Owens uzyskał cztery rekordy świata w 45 minut podczas mityngu akademickiej ligi Big Ten. Były to rekordy na 100 jardów (9,4 s), w skoku w dal (8,13 m), na 220 jardów (20,3 s) oraz w biegu na 200 jardów przez płotki (22,6 s).

Dlaczego słynny Paavo Nurmi nie pobiegł razem z Januszem Kusocińskim w biegu na 10000 m podczas igrzysk w Los Angeles w 1932 r.?

Igrzyska w Los Angeles miały być ostatnimi w karierze Paavo Nurmiego. 35-letni Fin wciąż był w znakomitej formie, ale w USA nie wystartował. Trzy dni przed imprezą specjalna komisja MKOl. orzekła, że Nurmi złamał przepisy o amatorstwie, bo brał pieniądze za starty w zagranicznych mityngach. Oficjalnie były to zwroty kosztów podróży, ale zdaniem komisji te wynagrodzenia przewyższały rzeczywiste wydatki Fina.

Który słynny długodystansowiec - jak sam kiedyś dowcipnie powiedział dziennikarzom - był zbyt mało utalentowany, by biegać i uśmiechać się...

Czterokrotny złoty medalista olimpijski Czech Emil Zatopek biegał z charakterystycznie wykrzywioną twarzą. Zawsze wyglądał jakby coś go bolało. Jeden z dziennikarzy zapytał go kiedyś, dlaczego tak wykrzywiał twarz podczas biegu. Zatopek odpowiedział: Byłem zbyt mało utalentowany, by biec i jednocześnie się uśmiechać.

Ilu reprezentantów NRD wciąż widnieje w tabelach aktualnych rekordów świata w olimpijskich konkurencjach lekkoatletycznych?

W tabelach rekordów świata w konkurencjach olimpijskich wciąż widnieją trzy nazwiska zawodników, którzy reprezentowali NRD. Są to: Juergen Schult (rzut dyskiem), Marita Koch (400 m), Gabriele Reinsch (dysk).

To był jeden z większych skandali podczas lekkoatletycznych MŚ. W skoku w dal zawodnikowi gospodarzy zmierzono odległość o 52 cm większą niż prawdziwa. Wydarzyło się to w...

1987 r. Giovanni Evangelisti zdobył dla Włoch brązowy medal wynikiem 8,37 m. Potem jednak okazało się, że jego najdłuższy skok sędziowie wydłużyli o 52 cm. Naprawdę Evangelisti uzyskał 7,85 m. Po weryfikacji brąz przypadł Amerykaninowi Larryemu Myricksowi.

Najstarszy rekord świata w męskich rzutach to:

Wynik Juergena Schulta w dysku (74,08 m) uzyskany 6 czerwca 1986 r. w Neubrandenburgu. W tym samym roku, ale ponad dwa miesiące później rekord ustanowił Jurij Siedych w młocie (86,74). Randy Barnes rekord w kuli (23,12) ustanowił w 1990 r. , a Jan Żelezny w rzucie oszczepem (98,48) w 1996 r.

Najmniejsze państwo, którego reprezentant zdobył złoty medal w MŚ w lekkoatletyce to...

Liczące nieco ponad 50 tysięcy mieszkańców Saint Kitts and Nevis w MŚ w lekkoatletyce zdobyło aż 5 medali (1 złoty i cztery brązowe). Cztery z nich wywalczył indywidualnie w sprintach Kim Collins mistrz świata na 100 m z 2003 r. Piąty zdobyła sztafeta 4x100 m w 2011 r. w Daegu.

Jaką różnicą Władysław Komar wygrał konkurs pchnięcia kulą podczas igrzysk olimpijskich w Monachium w 1972 r.?

Olimpijski konkurs pchnięcia kulą w 1972 r. był jednym z bardziej niesamowitych. Złotego medalistę Władysława Komara od czwartego w konkursie Niemca Hansa Petera Giesa dzieliło 4 centymetry. Złoty medal Polak wywalczył różnicą jednego centymetra. Srebrnym medalistą został George Woods z USA, a brązowym Hartmut Briesenick z NRD.

Copyright © Agora SA