Gra ta powstała w XIX wieku w Anglii. Uczniowie czekający na wolne korty do tenisa odbijali piłkę od ścian. Zasady gry są proste: dwóch graczy na zamkniętym korcie odpija piłeczkę o ściany. Celem gry jest odbicie piłki w taki sposób, aby przeciwnik nie był w stanie jej prawidłowo zagrać, zanim odbije się ona więcej niż raz od podłogi.
Obecnie gra ta popularna jest głównie w krajach anglosaskich, jednak także w Polsce ma ona wielu zwolenników. W wielu hotelach, centrach sportowych czy siłowniach pojawiają się korty do gry. Możliwe jest także wypożyczenie sprzętu. Jeżeli często uprawiasz ten sport, warto kupić rakiety do squasha w Sportano, dzięki temu masz pewność, że będą one wysokiej jakości.
Kort do squasha ma wymiary 32 na 21 stóp, czyli około 9 na 6 metrów. Wysokość ścian nie może być niższa niż 18,5 stopy, czyli około 5,5 metra. Na korcie znajduje się także kilka namalowanych linii:
Ściana tylna wykonana jest z przezroczystego tworzywa, co pozwala na obserwację gry kibicom.
Jest to gra wyjątkowo dynamiczna. Odbita piłka może poruszać się z prędkością od 130 do nawet 250 kilometrów na godzinę. Dlatego zawodnicy muszą odznaczać się dobrą kondycją fizyczną, wytrzymałością oraz refleksem. Squash to doskonały trening kardio, który jednocześnie kształtuje umiejętności motoryczne i reakcje.
Obraz utrwalony przez filmy i seriale sprawia, że gra ta kojarzy się z bogatymi ludźmi tak jak golf lub pływanie jachtem. Jednak prawda jest inna – jest to dyscyplina dostępna dla każdego. Bez względu na wiek, czy też płeć.
Squash to doskonały wybór dla dzieci i młodzieży, nie tylko ze względu na fizyczne aspekty gry. Wpływa ona także na rozwój umiejętności społecznych i poznawczych. Gra w squasha, uczy szybkości, zwinności oraz koordynacji. Są to istotne elementy w rozwoju motorycznym człowieka. Co równie ważne, squash uczy myślenia strategicznego i szybkiego podejmowania decyzji pod presją czasu.
Takie umiejętności przydadzą się z pewnością w szkole, jak i późniejszym życiu. Dzieci uczestniczące w rozgrywkach squasha uczą się także jak rywalizować fair play, co buduje ich charakter i umiejętności interpersonalne. Dodatkowo regularne treningi i mecze mogą pomóc w budowaniu pewności siebie oraz w nauce kontrolowania emocji zarówno w przypadku zwycięstw, jak i porażek.
Natomiast dorośli znajdą w squashu sposób na odstresowanie i poprawę kondycji fizycznej. Gra ta nie ma ograniczeń wiekowych. jeśli tylko Twoje ciało pozwala Ci na zabawę, to możesz uprawiać squash w każdym wieku. Gra umożliwia dostosowanie intensywności i tempa do wieku zawodników, co jest bezpieczne, co sprawia, że sport ten jest bezpieczny i dostępny dla każdego.
Aktywność taka pomaga nie tylko w utrzymaniu dobrej formy fizycznej, ale również w zachowaniu zdolności poznawczych, koordynacji oraz równowagi, co jest szczególnie ważne w starszym wieku. Squash może również stanowić doskonałą okazję do społecznego zaangażowania. Daje seniorom szansę na regularne spotkania i budowanie nowych relacji, co jest nieocenione dla ich samopoczucia i jakości życia.
Ta wymagająca i intensywna forma ruchu daje wiele korzyści. I to nie tylko dla ciała, ale także dla Twojego umysłu. Oto niektóre z nich.
Poprawa kondycji i wydolności sercowo-naczyniowej
Grając w squasha, zmuszasz serce do ciężkiej pracy. Regularna gra wpływa na poprawę stanu i wydolności układu krwionośnego. Z czasem zauważysz u siebie lepsze wykorzystanie tlenu, wyższa wydolność oraz obniżenie ciśnienia krwi. Dzięki temu polepszy się Twoje ogólne samopoczucie. Z pewnością stracisz także kilka nadprogramowych kilogramów. Lepsza kondycja fizyczna przekłada się na wiele dziedzin życia. Zgodnie z powiedzeniem w zdrowym ciele zdrowy duch, po intensywnym treningu squasha cały dzień będziesz pełen energii i w dobrym humorze.
Poprawa sylwetki
Regularne uprawianie squasha wpływa nie tylko na układ krwionośny i oddechowy, ale także na Twoje mięśnie. Dynamiczne ruchy, takie jak skręty, zgięcia i rozciągania, wymagają ciągłej pracy mięśni core (mięśni głębokich), co prowadzi do ich wzmocnienia. Ramiona, plecy, brzuch oraz uda mocno pracują podczas gry, dlatego stają się one mocniejsze i większe. Dzięki temu twoja sylwetka poprawi się, będziesz mniej się garbił, chodził bardziej sprężyście. A do tego zwiększy się zakres wykonywanych przez Ciebie ruchów.
W związku z tym, że w dyscyplinie tej piłka porusza się z ogromnymi prędkościami, gracze muszą odznaczać się błyskawicznym reagowaniem oraz doskonałą koordynacją ruchową. Inaczej nie będą osiągać dobrych wyników i wygrywać spotkań. Tylko ciągła praktyka umożliwia rozwijanie tych umiejętności. Przydadzą się one nie tylko w squashu, ale także w codziennych sytuacjach. Jeżeli ty lub ktoś z twoich bliskich ma problemy z koordynacją, to trening squasha może być skutecznym sposobem na rozwiązanie tego problemu.
Intensywny wysiłek fizyczny, taki z jakim masz do czynienia podczas uprawiania squasha, powoduje uwalniane się w organizmie endorfin. Są to tak zwane hormony szczęścia. Ich wysoki poziom powoduje dobre samopoczucie. Uprawiając sport, możesz oderwać się na kilka chwil od codziennych zmartwień i problemów. Po satysfakcjonującym wysiłku masz inne spojrzenie na świat, bardziej optymistyczne. Dzięki squashowi możesz zredukować poziom stresu, rozluźnić się po ciężkim dniu i naładować akumulatory.
Reklama marki SPORTANO