Niepełnosprawność to też normalne życie.

W XXI wieku niepełnosprawność nie jest już tematem tabu. Nie oglądamy się na ulicy za ludźmi na wózkach. Nie przykuwa naszego wzroku osoba z białą laską. Niepełnosprawność w XXI wieku oznacza również normalne życie.

Popularność sportu wśród osób z niepełnosprawnościami

Dla osób z niepełnosprawnościami najszerzej otworzył drzwi sport. Obserwując Igrzyska paraolimpijskie możemy dostrzec, że nie ma dyscypliny sportu, której nie mogłyby uprawiać OzN. Ba, powstały nawet nowe dyscypliny. Coraz więcej jest kibiców i widzów, którzy pasjonują się sportem z niepełnosprawnościami.  Na Igrzyskach Paraolimpijskich w Tokio padł rekord oglądalności, który wynosił 4,25 miliarda ludzi. Wcześniejsze zmagania niepełnosprawnych sportowców, które odbywały się w Rio oglądało 4,1 miliarda ludzi. Łącznie Igrzyska w Tokio były relacjonowane przez ponad 150 stacji telewizyjnych, radiowych i internetowych w rekordowej liczbie 177 krajów. Japońska telewizja pokazała 540 godzin transmisji, co było najlepszym wynikiem w historii gospodarza takiego wydarzenia. Na Paraolimpiadzie zagościły takie stacje, jak amerykańska NBS, Channel 7 z Australii, CBS z Kanady, Channel 4 z Wielkiej Brytanii, a także Telewizja Polska. Rekordy paraolimpijskich sportowców komentowali najlepsi komentatorzy. Polski komentator Michał Pol został nawet odznaczony przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, za wkład, który wnosi w propagowanie sportu osób z niepełnosprawnościami.

Dlaczego sport?

Od chęci i odwagi osób z niepełnosprawnościami zależy, czy zechcą uprawiać, którąś z dyscyplin. Sport dla tych osób może stać się sensem całego życia. Motywacją do kolejnych sportowych wyzwań a także wyzwań dnia codziennego. Sportowcy z niepełnosprawnościami nabierają siły i sprawności fizycznej i mentalnej, które są im potrzebne być może w większej dawce niż osobom pełnosprawnym. Sport, to nie tylko adrenalina i rywalizacja. Sport to także pokonywanie barier i wzmocnienie psychiczne. To jak w przypadku każdego człowieka hobby i miłe spędzanie czasu z osobami w podobnej sytuacji życiowej. Nieprzypadkowo mówi się, że „sport to zdrowie". Sport jest formą rehabilitacji, która tak bardzo potrzebna jest osobom z niepełnosprawnościami. Podczas uprawiania pływania, piłki nożnej, biegania czy pchnięcia kulą organizm inaczej, lepiej funkcjonuje.

„Sport bez barier" propagatorem sportu osób z niepełnosprawnościami

W dużych miastach, ale coraz częściej w mniejszych ośrodkach przy klubach sportowych, funkcjonują sekcje dla osób niepełnosprawnych. Można wybrać dyscyplinę, znaleźć odpowiedni klub i zapisać się na zajęcia. Dla tych, którzy nie radzą sobie z podjęciem decyzji powstał ogólnopolski program „Sport bez barier". Jest to ogólnopolska kampania, która propaguje sport wśród osób z niepełnosprawnościami. Do akcji zachęcającej do uprawiania sportu w ramach kampanii „Sport bez barier" włączają się znani sportowcy, tacy jak duet biegowy Joanna Mazur i Michał Stawicki, Mateusz Ślusarczyk, Bartosz Mrozek czy Natalia Partyka. 

Ogólnopolska kampania „Sport bez Barier" – edycja 2023, realizowana jest przy wsparciu: Fundacji ARP, Fundacji BGK, Fundacji PFR, Fundacji PGNiG oraz Totalizatora Sportowego.

Dofinansowano ze środków Budżetu Państwa w ramach realizacji zadania publicznego pn. „Sport bez Barier"- edycja 2023.

https://youtu.be/K-yPecIeWHs?feature=shared

Więcej na 

https://sportbezbarier.pl/

https://www.facebook.com/FundacjaNeuronPlus

https://www.instagram.com/neuronplus/

Reklama Fundacja Neuron+

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.