Polska ze złotem na European Beer Star!

Międzynarodowe jury European Beer Star, największego i najważniejszego konkursu piw w Europie, po raz 20 przyznało medale dla najlepszych przedstawicieli piw w 74 kategoriach. W tym roku po raz pierwszy jedną z nich była kategoria piw uwarzonych w stylu grodziskim. Pośród interpretacji tego klasycznego stylu, warzonego w wielu krajach świata, najlepsze okazało się grodziskie z browaru w Grodzisku Wielkopolskim. Gratulacje przekazał sam Robert Makłowicz, którego jednym z ulubionych stylów piwa jest - jak się okazało - właśnie grodzisz.

Tradycyjna polska receptura pokonuje rywali

Listopad 2023 r. zdecydowanie zapisze się w historii polskiego (i światowego) piwowarstwa. Piwo grodziskie browaru z Grodziska Wielkopolskiego zdobyło złoto w prestiżowym konkursie European Beer Star. Gratulacje złożył Pan Robert Makłowicz, który przyznaje, że piwo grodziskie to jego jedno z ulubionych stylów piwa. Gratulacje od Pana Roberta zostały opublikowane na profilu Browaru Grodzisk na Instagramie.

Browar Grodzisk udostępnił również tradycyjną recepturę grodzisza i zawalczył o unieważnienie ochrony słownego znaku towarowego „piwo grodziskie", co oznacza, że teraz inne browary mogą używać tej nazwy. A jak zauważa Robert Makłowicz w nagraniu, to bardzo sensowna polityka wielkopolskiego browaru, bo ostatecznie chodzi o to, żeby dobro się szerzyło.

Kultowa kompozycja będąca połączeniem delikatnego dymienia od słodu pszenicznego suszonego w dymie dębowym, szlachetnego chmielenia i wysokiego wysycenia jest fascynującym wyzwaniem dla każdego piwowara. Teraz może inspirować browary z całego świata do uczestniczenia w odrodzeniu tego stylu.

Browar Grodzisk Piwo Grodziskie Oryginalne

Polskie złoto wśród wielu piw

Prestiżowy konkurs European Beer Star odbywa się już od 20 lat. Co roku jury składające się z międzynarodowych ekspertów, dziennikarzy branżowych i doświadczonych piwowarów – łącznie 150 profesjonalnych sędziów – wyłania i nagradza browary w wielu kategoriach. W konkursie mogą brać udział piwa z całego świata, niezależnie od wielkości browaru.

W tym roku ceremonia wręczenia nagród odbyła się 29 listopada w Norymberdze. O miejsce na podium łącznie rywalizowało 2365 piw w 74 różnych kategoriach – stylach piwa. Doświadczeni sędziowie z całego świata ocenili i nagrodzili trzy najlepsze piwa w każdej z kategorii. W tym roku w kategorii grodziskie złoto zdobyło piwo pochodzące z miejsca narodzin stylu, czyli z Grodziska Wielkopolskiego.

Złoto w tak prestiżowym konkursie to dla nas ogromny zaszczyt. Mamy nadzieję, że dzięki tej nagrodzie oraz działalności edukacyjnej ambasadorów stylu samo grodziskie stanie się bardziej rozpoznawalne na całym świecie – Krzysztof Panek, prezes Browaru Grodzisk.

Piwo grodziskie to nowa kategoria w konkursie, ale pisana historia samego stylu sięga 1601 r. Słynie z szampańskiego wysycenia, lekkości oraz idealnej równowagi dymu, chmielu, lekkiej pszenicznej słodowości i zauważalnej goryczki.

Mimo upływu lat nasze grodziskie nadal warzymy z kluczowych oryginalnych składników: lokalnej wody, odtworzonego słodu grodziskiego, przywróconych do życia drożdży oraz szlachetnego chmielu Tomyskiego. Te składniki udostępniamy też innym browarom – zauważa Marcin Ostajewski, piwowar z Browaru Grodzisk.

Browar Grodzisk Grodziska White IPA

Drużyna z Grodziska

Polacy cenią dobre piwa, ale różnice w preferencjach są dosyć wyraźne. Jak pokazuje najnowsze badanie SW Research przeprowadzone na zlecenie Browaru Grodzisk panowie chętniej niż panie sięgają po nowofalowe style, takie jak APA czy IPA. Najczęściej wskazywane dodatki do piwa to miód, imbir i owoce cytrusowe, jednak są też konsumenci, którzy spotkali się z piwem z kawą, chili czy zieloną herbatą.

W Browarze Grodzisk kultywujemy tradycję klasycznego grodzisza, ale jednocześnie eksperymentujemy z piwami nowej fali. Grodziska White IPA, oprócz chmielu z trzech kontynentów, zawiera herbatę Sencha Earl Grey. Z kolei Grodziska APA, czyli nasza interpretacja stylu American Pale Ale, bazuje wyłącznie na chmielu z Polski, którego potencjał wciąż rośnie. Warzymy też piwo bezalkoholowe wzbogacone wyłącznie naturalnymi przecierami z owoców mango, marakui i calamansi. Każdy znajdzie coś dla siebie – wyjaśnia Marcin Ostajewski.

Klasyczny grodzisz na dłuższą metę?

Mimo że piwo grodziskie to jedyny polski styl piwa, to wcale nie jest w naszym kraju szczególnie rozpoznawalne! Według wspomnianych już badań SW Research aż 82% Polaków nie wie, że możemy cieszyć się rodzimym stylem piwa. Co ciekawe, spośród dobrze zorientowanych 5% – bo taki odsetek podawał poprawną odpowiedź – zdecydowanie przeważało młode pokolenie (do 29. roku życia).

Czy wraz z najwyższym wyróżnieniem w prestiżowym konkursie przyjdzie czas na najwyższe uznanie wśród szerszej grupy odbiorców? Czas pokaże.

Więcej informacji o wynikach konkursu można znaleźć na: www.european-beer-star.com.

Reklama marki Browar Fortuna Sp. z o.o. Sp. K.

Copyright © Agora SA