Mistrzostwa Europy - podsumowanie występu Polaków!

Trzy mecze - tyle trwała przygoda reprezentacji Polski z ME. Biało-czerwoni złamali jednak znany schemat, czyli mecz otwarcia, mecz o wszystko oraz mecz o honor. Tym razem Polacy do samego końca bili się o wyjście z grupy, jednak ostatecznie przegrali ze Szwecją. Jaki był to turniej dla Biało-czerwonych i co zawiodło?

Polska na Mistrzostwach Europy

Przed rozpoczęciem tego turnieju słynny balonik nie był tak mocno napompowany, jak chociażby podczas mundialu w Rosji. Oczekiwania względem polskiej kadry nie były tak rozdmuchane, głównie przez pryzmat słabszej postawy zespołu w eliminacjach do mundialu, a także ostatnich meczach sparingowych.

Polacy przystąpili do ME w roli faworyta do wyjścia z tej grupy, jednak analitycy zakładów bukmacherskich typowali, że powalczą oni o drugą pozycję ze Szwedami. Brutalna rzeczywistość okazała się bolesna już po pierwszej rywalizacji grupowej, gdzie reprezentacja Polski przegrała ze Słowacją. Tą samą Słowacją, w której składzie wystąpiło kilku zawodników z przeszłością lub aktualnie występujących w Ekstraklasie. Spory wpływ na losy tego spotkania miała czerwona kartka dla „Krychy", jednak trzeba podkreślić, że już w pierwszej połowie biało-czerwoni mocno skomplikowali swoją sytuację. Porażka 1:2 w meczu otwarcia mocno zachwiała szansami polskiej drużyny na awans.

Biało-czerwoni w drugim spotkaniu mieli zagrać o wszystko z Hiszpanią, a w dodatku na wyjeździe. Statystyki wskazywały, że biało-czerwoni bardzo słabo radzą sobie z tym przeciwnikiem, a szczególnie w delegacjach. Nastroje w kraju nie były zbyt optymistyczne, a kibice zastanawiali się raczej, iloma bramkami przegrają Polacy niż realnie myśleli o urwaniu punktów. Zakłady bukmacherskie nie miały żadnych wątpliwości, że Hiszpania wygra to spotkanie, a przynajmniej takie wnioski można było wysnuć na podstawie proponowanych kursów. Ostatecznie po meczu pełnym walki, a także emocji – biało-czerwoni urwali punkt w tym starciu, który sprawił, że po raz drugi w XXI wieku – trzeci mecz fazy grupowej wielkiego turnieju – Reprezentacja Polski grała o coś, a nie tylko o honor.

Spotkanie ze Szwecją było zapowiadane jako wielka szansa dla Reprezentacji Polski na zmazanie plamy z pierwszego meczu. Piłkarze Trzech Koron mieli już awans do kolejnej rundy, dlatego też niektórzy liczyli na rotacje w składzie tego zespołu. Nic bardziej mylnego – Szwedzi wyszli na ten mecz z nadzieją na wygraną, co potwierdzili już w drugiej minucie meczu. Polacy po raz kolejny na tym turnieju po błędzie indywidualnym musieli odrabiać straty. Ostatecznie biało-czerwoni wyrównali na 2:2, ale w końcówce rzucili się do ofensywy i stracili gola, który sprawił, że zakończyli turniej z dorobkiem 1 punktu.

Warto podkreślić, że Polska nawet przez minutę ME nie wyszła na prowadzenie, a na turnieju we Francji pięć lat temu – nie przegrywała nawet przez sekundę.

Polska na Euro 2020:

 • Polska nie wygrała żadnego meczu na ME.
 • Polacy na ME wywalczyli tylko 1 punkt z 9 możliwych w fazie grupowej.
 • Polska na ME ani razu nie wyszła na prowadzenie.
 • Reprezentacja Polski w każdym meczu turnieju finałowego straciła gola w pierwszej połowie.
 • Polacy na Euro 2020 stracili aż 6 bramek.
 • Reprezentacja Polski w każdym meczu ME strzeliła przynajmniej jednego gola.
 • Polacy zdobyli łącznie 4 bramki w fazie grupowej Euro 2020.
 • „Lewy" strzelił 3 gole w fazie grupowej.
 • W 2 z 3 rozegranych spotkań Polacy doprowadzili do remisu, aby ostatecznie przegrać mecz.

 Co zawiodło?

Głównym aspektem, na który warto zwrócić uwagę przy okazji analizowania przyczyn tej porażki – jest defensywa. Polacy w eliminacjach to ME stracili zaledwie pięć goli na dystansie 10 rozegranych spotkań, a nie grali tam wcale ze słabymi przeciwnikami. Austria nie strzeliła biało-czerwonym nawet jednego gola, a na Mistrzostwach Europy wyszła z grupy. Fakt, że Polacy na turnieju finałowym aż sześć razy wyciągali piłkę z własnej siatki na dystansie trzech meczów – najlepiej pokazuje, że bez solidnej obrony, nie da się osiągnąć sukcesu na wielkim turnieju.

Polska na ME 2016, gdzie doszła do ćwierćfinału, straciła zaledwie dwie bramki, czyli dokładnie tyle samo, co w pierwszym meczu ze Słowacją. Ustawienie z wahadłami wyraźnie nie przypadło do gustu zawodnikom Reprezentacji Polski, którzy w każdym meczu, poza rywalizacją z Hiszpanią, gdzie trzeba jednak podkreślić, że biało-czerwoni mieli sporo szczęścia – popełniali karygodne błędy.

Można mówić, że zawiódł trener, który objął drużynę w marcu i miał przynajmniej wyjść z grupy na ME, jednak to nie on odpowiadał za indywidualne błędy, jak czerwona kartka dla „Krychy", słaba postawa w bramce, czy też notoryczne pomyłki duetu obrony.

Przyznano, że jeśli wygra wybory, to właśnie on zostanie trenerem kadry.

Polska w eliminacjach do turnieju finałowego:

 • Polska nie straciła żadnego gola w 7 z 10 meczów podczas eliminacji.
 • Biało-czerwoni wygrali 8 z 10 meczów eliminacyjnych na Mistrzostwa Europy.
 • 5 - tyle bramek Biało-czerwoni stracili w 10 meczach eliminacji.
 • Reprezentacja Polski wygrała cztery ostatnie mecze w eliminacjach.
 • Biało-czerwoni zaliczyli tylko jedną porażkę w eliminacjach do turnieju głównego.
 • Reprezentacja Polski nie straciła żadnego gola w dwumeczu z Austrią podczas eliminacji. Austria na ME wyszła ze swojej grupy.

Mistrzostwa Europy nadal trwają!

Dla wielu kibiców ME zakończyło się wraz z odpadnięciem Reprezentacji Polski, jednak turniej finałowy nadal trwa, a emocji w nim nie brakuje. W poniedziałek kibice oglądali aż 14 bramek w dwóch rywalizacjach. W starciu Hiszpanii z Chorwacją, a także Francji ze Szwajcarią nie było rozstrzygnięcia w regulaminowym czasie gry. W pierwszym spotkaniu konieczna była dogrywka, a w drugim przypadku rzuty karne, po których Mistrz Świata z 2018 roku pożegnał się z turniejem.

Wszystkie mecze ME znajdują się na stronie Superbet Zakłady Bukmacherskie, gdzie zgodnie z prawem możesz typować wydarzenia na tym turnieju. Superbet to legalny bukmacher, który otrzymał licencję Ministerstwa Finansów.

Obstawianie zakładów bukmacherskich niesie ze sobą ryzyko uzależnienia. Pamiętaj, że nie może być sposobem na życie. W Polsce korzystanie z usług nielegalnych bukmacherów jest zabronione, możesz grać wyłącznie u tych operatorów, którzy posiadają zezwolenie Ministerstwa Finansów. Zakłady sportowe można obstawiać wyłącznie na stronach legalnych bukmacherów takich jak – Superbet. Gra u nielegalnych jest związana z konsekwencjami prawnymi. Pamiętaj, że hazard to ryzyko uzależnienia.

Zakłady wzajemne urządzane przez sieć Internet przyjmowane są na stronie internetowej Spółki pod adresem www.superbet.pl na podstawie zezwolenia Ministerstwa Finansów z dnia 24.10.2019 r., o nr PS4.6831.5.2019.

Autor tekstu: Mateusz Nowak – redaktor Zagranie.com, absolwent dziennikarstwa sportowego i zarządzania w sporcie na UAM i fan piłki nożnej! Na Twitterze - @Mati_N95.