Jak nowelizacja ustawy hazardowej wpłynęła na rynek zakładów bukmacherskich?

W 2017 roku w życie weszła nowa ustawa hazardowa. Ta rzeczywistość prawna trwa już ponad rok i możemy ocenić jak wpłynęła między innymi na branże bukmacherską. Można napisać, że z perspektywy czasu była to dobra zmiana dla polskich podmiotów, ale także atletów czy klubów sportowych.

Ustawa hazardowa a zakłady bukmacherskie

Na początku może warto wyjaśnić, dlaczego dla polskich firm bukmacherskich nowelizacja ustawy hazardowej była potrzebna. Jak podają różne dane, przed wprowadzeniem nowego prawa aż 90% użytkowników zakładów sportowych obstawiało u zagranicznych operatorów, którzy nie byli zarejestrowani w kraju i nie odprowadzali obowiązkowego podatku. Jednak teraz ta proporcja się zmienia, co cieszy legalnych bukmacherów w Polsce.

Od momentu wejścia w życie nowego ustawodawstwa to między innymi dostawcy Internetu są odpowiedzialni za blokowanie stron. Powstał nawet Rejestr Domen Zakazanych, gdzie znajdziemy wszystkie portale związane z nielegalnym hazardem, na których to obstawianie jest zabronione. Jednak ta strona jest przeznaczona przede wszystkim dla wspomnianych dostawców Internetu. Obecnie próbując wejść na portal, który oferuje nielegalne zakłady bukmacherskie zobaczymy następujący komunikat:

Co muszą zrobić zakłady bukmacherskie, aby funkcjonować na terenie Polski? Do funkcjonowania niezbędne jest zezwolenie wydane przez Ministerstwo Finansów. Takie pozwolenie już nie jest tak oczywiste, ponieważ mimo wielu wniosków nie wszyscy dostają odpowiedź od razu… czasami trwa to nawet miesiące. Gdy taki bukmacher otrzyma stosowną zgodę to oczywiście musi stosować się do obowiązującego prawa. W tym między innymi odprowadzać obowiązkowy podatek 12% od stawki każdego zakładu.

Zakłady bukmacherskie w rywalizacji o gracza

Zmniejszanie czarnego rynku zakładów bukmacherskich sprawiło, że nagle krajowe podmioty mogły zabiegać o nowych graczy. Ustawa hazardowa ustaliła jasne zasady. Taka sytuacja napędziła branże zakładów bukmacherskich w Polsce, ponieważ od czasu nowelizacji ustawy hazardowej można obserwować duży rozwój firm.
Paradoksalnie ograniczenie rynku wywołało konkurencję jak nigdy przedtem.

Taki stan rzeczy zauważają już także niektórzy zagraniczni operatorzy. Rynek legalnych zakładów bukmacherskich w kraju nie jest zamknięty i obecnie zezwolenie na udzielanie zakładów w Internecie posiada czternaście podmiotów. W tym sześć firm otrzymało pozwolenie na działalność w tym roku. Ta stawka nie jest zamknięta i już w kuluarach przewijają się informacje o potencjalnych, nowych podmiotach.

Zakłady bukmacherskie dla sportu

Co ciekawe, nowelizacja ustawy hazardowej nie tylko była pozytywna dla polskich zakładów bukmacherskich, ale także krajowego sportu. Dzięki nowemu prawu, firmy oferujące obstawianie mogą reklamować się przez atletów, kluby czy rozgrywki. Każdy kto interesuje się jakąś dyscypliną sportową z pewnością zauważył, że od roku widać coraz więcej marek związanych z zakładami sportowymi. Taka sytuacja jest jak najbardziej korzystna dla klubów czy samych atletów.

Obecnie powstają portale związane z zakładami bukmacherskimi. Gracze poszukują dogłębnych analiz czy statystyk, które pomogą w wyborze typów. Rośnie też zainteresowanie samym tematem branży – oferty promocyjne czy opinie o poszczególnych bukmacherach i ich działaniach. Odpowiedzią na to zapotrzebowanie są portale takie jak między innymi Bukmachersko.pl, gdzie można znaleźć wspomniane artykułu związane z wydarzeniami sportowymi i analizami, a także informacjami o samych bukmacherach.

Autor tekstu: Damian Maniecki

Specjalista do spraw marketingu online w Ad.hoc.media oraz redaktor na Bukmachersko i Zagranie. Na co dzień zajmuje się tematyką związaną ze sportem oraz zakładami bukmacherskimi. Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna ze specjalizacją Public Relations i Branding.